AM Home

am@astronomija.co.yu

 

Arhiva

XIII National
Conference of
Yugoslav
Astronomers

Program
Konferencije

Foto zapis

Utisak o Konferenciji

Sadržaj AM

 

XIII NATIONAL CONFERENCE of YUGOSLAV ASTRONOMERS

   
Nikola Božić
bozicn@gmail.com
http://www.nikolabozic.info

Posle nekoliko dana od završetka 13. jugoslovenske astronomske konferencije utisci su se slegli. Prvi komenatr je da je ovo ipak bila međunarodna konferencija, obzirom na kvalitetne predavače po pozivu iz SAD, Česke i Rusije, kao i na učesnike iz Austrije, Ukrajine, Bugraske.

Po mom mišljenu, prvi dan je bio ujedno i najzanimljiviji, jer su tada govorili predavači po pozivu, koji su nam prezentovali rezultate svoga rada u glavnim svetskim astronomskim tokovima. Posebno moram istaći predavanje Freda Adamsa iz Amerike, kao i predavanje dr Ćirkovića, jedinog predavača po pozivu iz Srbije. Ovom sesijom je predsedavao dr Zoran Knežević, direktor Astronomske opservatorije u Beogradu. Održana su sledeća predavanja po pozivu:

  • Orlov V.V.,  Petrova A.V., Rubinov A.V.: Dynamics of multiple stars

  • Sehnal  L.: Project MIMOSA

  • Adams F. C.: Star formation and the stellar initial mass function

  • Ćirković M. M.:  Duration of the stelliferous epoch

Ostala predavanja po pozivu su održana u okviru radnih grupa.

Nastavak prvog dana bio je posvećen fizici zvezda i zvezdanih sistema, a sesijom su predsedavale dr Jelna Milogradov-Turin i dr Olga Atanacković-Vukmanović. I ova sesija je imala veoam zanimljiva predavanja (mada je to sve stvar ličnog interesovanja za teme). Ovde bih izdvojio predavanja dr Zaharova na temu gravitacionih mikrosočiva i tamne materije, dr Skuljana o otkrivanju ekstra solarnih planeta, dr Nikolić o oblacima pre-protozvezda i zvezda male mase u Cefeju, kao i predavanja o primeni spektralne analize.

Drugi dan je počeo sesijom posvećenom kosmologiji. Predsedavajući je bio dr G. Đurašević. Cela sesija je bila veoma interesantna, i mogle su se čuti najsvežije informacije u vezi ove tematike. Nakon izlaganja u okviru ove sesije, bilo je veoma zanimljivih rasprava.

Ostatak dana sam proveo u holu postavljajući svoje dve poster prezentacije (o rezultatima posmatranja potpunog pomračenaj Sunca 1999. godine i aktivnosti Astronomske grupe u periodu 1996. - 2001.), tako da sam propustio sesiju posvećenu geodetskoj i dinamičkoj astronomiji. U kasnim popodnevnim satima počela je prva poster sesija. To je značilo da su autori stajali pored svojih postera (ovo naravno ne znači da sam ja kao "Sredingerova mačka" bio na dva mesta odjednom, ipak je bilo trčanje tamo-ovamo) i objašnjavali zainteresovanima detalje svoga rada.

Na kraju dana je za sve učesnike organizovana oficijalna večera u restoranu "Gaudeamus". E sad, po meni je ovo je bio veoam važan segment konferencije. Ne zbog dobre hrane, nego zbog boljeg upoznavanja svih učesnika. Tokom večere imali smo priliku da se upoznamo detaljnije sa svima sa kojima to nismo mogli da uradimo tokom napornog programa konferencije. Mislim da se u tim trenucima pojavio niz ideja, za koje je kasnije dogovoreno da će se realizovati. Tako da se ponovo pokazalo da je neformalna atmosfera dobro tle za nove ideje.

Treći dan je bio posvećen istoiji astronomije, a autor ovih redova je imao tu sreću, da posle prethodne večeri, rezultate svoga rada prezentuje u prvoj jutarnjoj sesiji (oko 9:30). Predsedavajući ovom sesijom su bili dr Ćirković i dr Ninković. Ne znam kakvi su utisci mojih slušalaca, a ja mogu da vam kažem da mi ni malo nije bilo lako da posle duge noći, na engleskom jeziku prezentujem etnoastronomska istraživanja. Sve ovo je naravno otežavala sam tematika i pojmovi koji se teško objašnjavaju i na samom srpskom jeziku. U nastavku ove sesije je bilo dosta zanimljivih predavanja o raznim aspektima astronomske nauke u prošlosti naše države. Izdvojio bih posebno predavanja o filozofskim raspravama sa početka XX veka, kao i o Branku Petronijeviću. Po zvaničnom programu poslednje predavanje je bilo posvećeno planovima izgradnje astronomske opservatorije na planini Vidojevica. Nakon ovog predavnja započela je zanimljiva rasprava o raznim problemima oko projektovanja i izgradnje. Moja malnekost je pokrenula razgovor o analizi svetlosnog zagađenja u okolini planiranog mesta za opservatoriju.

Na samom kraju radnog dela održano je dodatno predavanje vezano za linerane strukture koje su vidljive na Marsovoj površini. Predavanje je održao Gerstbach.

Usledio je zatim, za mene možda i najzanimljiviji period tokom konferencije. Naime, zbog obaveza dr Ćirkovića, zamoljen sam da pravim društvo na ručku gostu iz Amerike Fredu Adamsu. Pored mene bili su tu još Marina, Kaća i Nikola. U prijatnom ambijentu restorana "Trag", smo proveli veoma zanimljivih 2 sata. Razgovarali smo sa našim gostom o svemu od košrake, preko muzike, do istorije i naravno astronomije. Razgovarali smo o Adamsovoj najnovijoj knjizi koja je izašla iz štampu dva dana pre toga, o trendovima u savremenoj astrofizici i kosmologiji, njegovom radu na univerzitetu Mičigen. U razgovoru smo saznali da je Fredov deda poreklom iz,... nećete verovati Lajkovca. Još početko 20. veka je emigrirao u SAD i tamo se oženio devojkom koja je poreklom iz Like. U pitanju su njegovi deda i baba po majci. Fred nažalost ne zna srpski, jedino zna rec "prasići", jer im je majka to govorila kada su bili nepristojni za stolom. Ova dva sata su prošla veoma brzo, i kako sam posle saznao nisu bili zanimljivi samo nama, nego i Fredu jer je i on mnogo toga saznao o našoj zemlji i narodu.

Popodnevni sati trećeg dana konferencije bili su posvećeni održavanju skupštine Društva astronoma Srbije (www.das.org.yu). Pored oficijalnih stvari (izveštaji i programi...), izabran je novi Upravni odbor, čiji je predsednik dr Milan Ćirković, kao i novi Nacionalni komitet za astronomiju (čija je uloga saradnja sa IAU), čiji je novi/stari predsednik dr Zoran Knežević. Ovom prilikom treba podvući veliki trud koji je u prethodnom mandatu pokazala prethodni predsednik UO DAS-a dr Jelena Milogradov-Turin, koja je uspela da povrati sjaj ovoj organizaciji.

Ovime je zatvorena astronomska konferencija. U nedelju je organizovana ekskurzija zainteresovanih na Vidojevicu do mesta na kome se planira izgradnja opservatorije. Ja lično nisam išao, pre svega zbog materijalnih razloga.

Sveukupan utisak je da je konferencija bila vrlo dobra. Mogla su se čuti veoma zanimljiva predavanja i informacije sa fronta astronomske nauke. Takođe je i ponuda tema bila veoma raznovrsna. Sa druge strane, neka predavanja su bila posvećena temama koje su malo van trenutnih tokova. Ipak sve u svemu ovo je pozitivan pomak u razvoju naše astronomije. Nadamo se da će gostiju iz inostranstva biti sve više, tako da ćemo svi ovde moći da učimo od samih učesnika u nanjovijim astronomskim otkrićima.

(oktobar 2002.)


| Home | Sadržaj | Galaksija | Sunčev sistem | Teorija i praksa |
| Instrumenti | Istorija i tradicija  |Efemeride |

vrh