Astronomski magazin - HOME

am@astronomija.co.rs
 
 
Vansolarne planete
 

Sadržaj AM
 

 
NSPoint

 
vs planete
Dan i noć na egzotičnom svetu

Jovan Stojadinović

www.xsmagazine.co.nr

 

 

Nasin svemirski teleskop Spicer (Spitzer Space Telescope) je izvršio prva merenja dnevnih i noćnih temperatura na jednoj planeti van Sunčevog sistema. Infracrveni teleskop je otkrio da je gasoviti džin sličan Jupiteru, koji kruži vrlo blizu oko svoje matične zvezde, vreo sa jedne i možda hladan kao led sa druge strane.

 

Istraživači su koristili Spicer kako bi odredili promene u temperaturi na relativno bliskoj planeti Epsilon Andromedae b, koja kruži oko matične zvezde svakih 4,6 dana. Epsilon Andromedae b je otkrivena 1996. godine, udaljena je 40 svetlosnih godina, a zvezda Epsilon Andromedae vidljiva je golim okom u sazvežđu Andromede. Oko iste zvezde kruže još dve poznate planete, na orbitama većim od orbite Epsilon Andromedae b.

 

“Ova planeta ima džinovsku usijanu pegu na strani koja je okrenuta ka zvezdi,” rekao je dr. Joe Harrington (University of Central Florida, Orlando), glavni autor rada u kojem je otkriće objavljeno. “Temperaturna razlika između dnevne i noćne strane govori o protoku energije u atmosferi planete. U suštini, proučavamo vremenske prilike na jednoj egzotičnoj planeti.”

 

Ovo je prvi put da je bilo kakva vrsta promene primećena na površini vansolarne planete.

 

“Ovo je spektakularno otkriće,”rekao je dr. Michael Werner (NASA's Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, California). “Kada smo projektovali Spicer pre toliko godina, nismo očekivali da će doneti revoluciju u oblasti proučavanja vansolarnih planeta.”

 

Naučnici veruju da je, usled uticaja gravitacije zvezde, planeta uvek istom stranom okrenuta ka njoj, kao Mesec ka Zemlji. Ipak, kako je ova planeta gasovita, njena spoljašnji slojevi atmosferi mogu kružiti brže od unutrašnjih.

 

Prema astronomima, zabeležena temperaturna razlika između dve strane iznosi oko 1400 stepeni Celzijusa. Tako velika razlika govori da atmosfera najverovatnije apsorbuje i ponovo zrači svetlost zvezde tako brzo da se gas koji kruži vrlo brzo ohladi. Ovo je situacija drugačija nego kod Jupitera, kod kojeg je temperatura manje-više jednaka u celom spoljašnjem delu atmosfere.

 

“Ako biste se kretali duž planete od noćne ka dnevnoj strani, skok u temperaturi bi bio jednak skoku u grotlo vulkana,” izjavio je dr. Brad Hansen (University of California, Los Angeles).

 

(20.10.2006.)


Kmentari


Anastasija sakam da bide napisano na Makedonski jazik

anastasija

 


Komentar?

Vaše ime:
Vaša e-mail adresa:
Predmet:
Vaš komentar:

vrh

 

 
 
 

AM Index
 
priključite se

 

Braon patuljak, zvezda ili planeta?

Vansolarne planete