|
Prirodni sateliti kruže oko planeta, planete oko zvezda. Sada, astronomi znaju da planete mogu takođe kružiti oko nebeskih tela skoro isto toliko malih kao i one same. Nasin Spicer svemirski teleskop je uočio prašinasti disk gradivnog materijala planeta oko braon patuljka (“neuspele zvezde”), OTS 44, izuzetno male mase – samo 15 masa Jupitera. Pre toga, najmanji patuljak oko kojeg se znalo da kruži materija od koje nastaju planete je imao duplo veću masu od OTS 44.
Ovo otkriće će pomoći astronomima da bolje razumeju kako i gde planete – uključujući i one stenovite nalik našoj – nastaju. “Može postojati mnoštvo minijaturnih planetarnih sistema tamo negde, u kojima planete kruže oko braon patuljaka,” izjavio je dr. Kevin Luman, vodeći autor nove studije Harvard-Smitsonijan centra za astrofiziku u Kembridžu. “Ovo povlači mnoga nova pitanja, kao što su ‘Da li je moguće postojanje života na takvim planetama?’ ili ‘Kako zvati nebesko telo koje kruži oko drugog tela veličine planete – mesec ili planeta?’ “
Braon patuljci su neka vrsta vezanih vreća u astronomskim krugovima. Ove hladne lopte gasa su istovremeno nazivane neuspelim zvezdama i super planetama. Kao planetama, nedostaje im masa potrebna za početak fuzije i stvaranja zvezdane svetlosti. Kao zvezde, često su usamljeni u svemiru, bez matičnog tela oko kojeg bi kružili. “U ovom slučaju vidimo sastojke neophodne za nastanak planeta oko braon
patuljka koji je blizu granice koja razdvaja planete i zvezde. Javlja se
mogućnost formiranja planeta oko objekata koji i sami imaju planetarne
mase,” rekao je dr. Đovani Fazio, astronom pri Harvard-Smitsonijan centru za
astrofiziku i koautor nove studije. Protoplanetarni diskovi prethode planetama. Astronomi spekulišu da disk koji kruži oko OTS 44 ima dovoljnu masu za stvaranje jednog manjeg gasovitog džina i par stenovitih planeta veličine Zemlje. Ovo otvara pitanje: da li bi nastanjiva zemljolika planeta koja kruži oko braon patuljka mogla da podrži život? “Ako bi život postojao u ovakvom sistemu, morao bi se neprekidno prilagođavati sve nižoj temperaturi braon patuljka,” rekao je Luman. “Uslov prisustva vode u tečnom stanju je da planeta bude mnogo bliže braon patuljku od 1 a.j.” “Uzbudljivo je razmatrati mogućnostima za postojanje života u takvim sistemima, ali, naravno, u ovom trenutku mi tek počinjemo da razumemo neobične okolnosti pod kojim planete nastaju,” dodao je. Braon patuljci su retki i nezgodni za proučavanje zbog njihovog slabog sjaja. Mada su astronomi nedavno objavili nešto što može biti prva ikad snimljena slika planete oko braon patuljka (2M1207), ne zna se mnogo o procesu formiranja planeta oko ovih neobičnih gasovitih lopti. Još manje se zna o braon patuljcima male mase, kojih znamo tek šačicu. OTS 44 su prvi put otkrili Luman i saradnici pre šest meseci, koristeći Gemini opservatoriju u Čileu. Objekat je udaljen 500 svetlosnih godina, i nalazi se u sazvežđu Kameleon. Kasnije, tim je koristio Spicerove izuzetno osetljive infracrvene oči kako bi snimili slabi sjaj diska oko OTS 44. Ova posmatranja su trajala samo 20 sekundi. Duža posmatranja sa Spicerom bi mogla otkriti diskove oko braon patuljaka mase ispod 10 Jupiterovih masa. (11.02.2005.)
|