AM Home

am@astronomija.co.yu

 

 

Zvezde

Promenljive
Najsjajnije
Najblize
Katalozi
Bajerove oznake
Mere

Recnik

 

Sadržaj AM

          
zvezde

Rigel Kentaurus
(RIGIL KENT; Toliman)
Alpha 1 Centauri; HR 5459; HD 128620; SAO 252838; PPM 360911

Zvezda

Ime

RA

Deklinacija

Prividna velicina

Apsolutna
velicine

Spektralni tip

Razdaljina (sv. god.)

h

m

s

°

'

''

Alpha Cen

Rigel Kentaurus

14

39

41

-60

50

35

-0,01

+4,34

G2V

4,4

              


 
m.milan@EUnet.yu

Pronadjite Rigel Kentaurus

<<prethodni slajd

sledeci slajd>>

Ovde se nalaze detalji sa 3 crteza. Pritisnite "sledeci slajd" da biste ucitali crtez sa vise podataka. Pritisnite na crtez da biste ucitali kompletan crtez.

Jedna od najpoznatijih zvezda na celom nebu, suparnik po slavi Sirijusu i Severnjaci, nevidljiva za veliki deo svetske populacije je "stopalo Kentaura", prva zvezda sazvezdja Centaurus, verovato mnogo poznatija kao Alpha Cenaturi, ili samo kao a Cen.

To je treca zvezda po sjaju (posle zvezde Sirijus i Canopus), ali zasluga za ovakav sjaj ove zvezde ne pripada nejnim karakteristikama, vec njenom polozaju. To je Suncu najbliza zvezda, i nalazi se na 4,39 svetlosnih godina (tj. 0,2 pc). Vidi se na juznom delu hemisfere; ustvari ona je jedna od najjuznijih zvezda vidljivih golim okom i ne moze se videti iz mesta iznad 300 severne geografske sirine.

a Cen zavarava oko posmatraca – kroz teleskop se vidi da je ovo ustvari dvojna zvezda. Sjajnija komponenta je zuta zvezda G klase na kojoj se odvija fuzija vodonika u helijum. Njena temperatura iznosi 5830 K (tj. samo oko 50 K toplija od Sunca). Ova zvezda je skoro identicna nasem Suncu. Njen pratilac je skoro za celu magnitudu tamniji. Njegova temperatura iznosi 5260 K i pripada zvezdama klase K. Vreme obilaska zvezda jedne oko druge je 79,9 godina a prosecno rastojanje je 24 AU (23 % vece nego rastojanje od Urana do Sunca). Elipticne orbite ih dovode na maksimalno rastojanje od 36 AU i minimalno od 11 AU.

Sjaj sjajnije zvezde je 0 mag, pa cak i da je sama ona bi takodje bila treca zvezda po sjaju. Njen pratilac je nesto tamniji i njegov sjaj je 1 mag. Procene na osnovu orbita i orbitalnih brzina ukazuju da su mase ovih zvezda 1,16 sjajnije odnosno  0,97 solarnih masa tamnije zvezde. Procenjena starost ovih zvezda je oko 2 milijarde godina, oko dva puta manje nego starost Sunca.

a Cen ima jos jednog pratioca, vrlo tamnu zvezdu 10 magnitude nazavnu "Proxima" koja je udaljena 2 stepena od velike zvezde i ima period obilaska od najmanje milion godina. Procenjuje se da se ova zvezda sada nalazi u nama najblizem delu svoje putanje i bliza je Suncu od sjajnijeg para za oko 10.000 AU, i to je cini najblizom poznatom zvezdom (ali kako je ona deo sistema a Cen idalje je pravedno smatrati da je a Cen najbliza zvezda). Proxima je zvezda klase M. Nemoguce je videti je golim okom, a njen sjaj je 19.000 puta manji od sjaja Sunca. To je zvezda 5 magnitude, tj. priblizno je isto sjaja kao tamnije zvezde sazvezdja Mali Medved. Povrsina zvezde ima temperaturu od 3100 K i zraci izvesnu kolicinu IC zracenja ali cak i u ovom delu spektra ona je 500 puta manjeg sjaja od Sunca. Masa Proxime je oko 20% solarne mase.

Zbog toga sto se nalazi vrlo blizu Suncu sazvezdja na a Centauri bila bi slicna sazvezdjima koja vidimo sa Zemlje, ali sazvezdju Centaurus nedostajala bi najsjajnija zvezda, a negde izmedju Kasiopeje i Perseja nalazila bi se jedna nova zvezda 1 magnitude – Sunce, koje bi bilo 8 zvezda po sjaju na nebu ovog sistema.

[avgust 2001]

vrh