AM Home

am@astronomija.co.yu

 

 

Sadržaj AM

          
instrumenti

Teleskopi, teleskopi, teleskopi…

            


gucic@email.com

Imati “kucni” teleskop je san skoro svakog amatera astronoma danasnjice.

Do pre par decenija, onaj ko je imao teleskop se smatrao vrlo imucnim. Tadasnja tehnologija za pravljenje teleskopa, razume se, bila je manje razvijenija nego danas, i naravno, proizvodi su bili skupi i malo ko je mogao da ima teleskop za kucnu upotrebu.

Danas vise nije toliko tesko nabaviti teleskop koji ce biti samo Vas. Poslednjih godina, tehnologija za pravljenje teleskopa je usavrsena do stvarnog maksimuma. Iz godine u godinu se na Internetu i u astronomskim casopisima pojavljuju mnoge kompanije koje nude svoje proizvode svim zaljubljenicima u astronomiju. Moze se reci da se stalno vodi mrtva trka sto se tice performansi i cena optickih proizvoda, tj. vise se ni ne zna koja kompanija je najbolja, a koja najgora.

Ako citate jedan od najboljih svetskih casopisa za astronomiju “Astronomy” (svejedno da li je za americko ili britansko trziste), videcete gomilu reklama koje svojim, jarkim slovima privlace citaoce kao medvede na med. Gotovo na svakoj takvoj reklami se pojavljuje recenica: ”Mi smo najbolji i najjevtiniji! Proverite zasto! Dodjite i isprobajte nase proizvode, necete zazaliti… itd.

Obicno se pored tih reklama nadju i slike ponudjenih teleskopa koji na tim slikama, stvarno, izgledaju jednostavno savrseno, dok se u njihovoj pozadini najcesce viore razni nebeski objekti, kao npr. Orionova maglina ili Andromedina galaksija. Sve to, moram priznati, dosta privlaci i prija ocima, a da li cene tih proizvodi prijaju nasem dzepu?

Eh, to je ono sto se svi pitaju… Koja je cena?

Kad sam pre 3 godine dobio svoj prvi teleskop, mali Bresser-ov reflektor precnika objektiva 76 mm, nisam mario mnogo za cenu. U stvari, kada vidite nesto takvo kao sto je teleskop i jos cuci u izlogu i gleda vas i samo govori “uzmi me”, ne mozete mu odoleti. Cena je bila relativno niska za teleskop te vrste - DM 199; mada moram uzeti u obzir da je tada u Nemackoj, gde je teleskop i uzet, bio i Bozicni popust, tako da je cena bila nesto niza nego obicno. U svakom slucaju mislim da sam dobro prosao sto se tice cene, a i samog teleskopa. Optika je savrsena! Svi koji su posmatrali kroz taj teleskop su se odusevili slikom iako je precnik ogledala prilicno mali. Dakle, pri kupovini teleskopa je vrlo vazno pricekati malo sve dok ne dodju razni praznicni popusti, koji cesto u inostranstvu, mogu da budu veliki i time se dosta spusti cena proizvoda.

ODLUCITE SE…

Kupovina teleskopa je jedno veliko pitanje. Teleskop je intrument koji se ne kupuje tek onako, da bi ga imali jer u nekim slucajevima cena teleskopa ume da bude kao cena prosecnih “Nike” patika u trznom centru, dok postoje kucni teleskopi cija cena ume da iznosi kao dvosoban stan u Beogradu – cak prelazi i DM 50 000!!!

Ono sto hocu da napomenem je to da se morate dogovoriti sa svojim zeljama pre nabavke teleskopa. Vrlo je vazno da se svi ukucani sloze sa vasom idejom o novom clanu u porodici. Treba voditi raspravu o tome da li vam stvarno treba teleskop? Jeste li sigurni da vam je ocajnicki potreban ili ga kupujete tek da bi ga imali, jer mislite da svaki amater ili profi astronom treba da ga poseduje?

To je jedna od varki koja cesto prevari pocetnike ili nepocetnike astronome. Ako vas stvarno zanima astronomija i mnogo ste zaljubljeni u tu nauku, ne znaci da vam je ocajnicki potreban i teleskop. Da bi otkrili da li vam je potreban teleskop uradite sledece (ja sam barem tako radio i na kraju otkrio da su mi potrebna dva teleskopa, a ne jedan :)).

Dakle, otidite do najblize opservatorije ili najblizeg teleskopa u kraju. Sacekajte jednu, lepu vedru noc, i dobro se nagledajte kroz teleskop. Ukoliko vam se ne svidi ono sto ste videli kroz olukar, ne ocajavajte, vec sacekajte i idite do opservatorije jos nekoliko puta da bi ste se dobro nagledali. Porazgovarajte sa ljudima koji tamo rade, raspitajte se koja je firma najbolja, koji je teleskop za vas najbolji. Time bi trebalo da uvidite da li vam je teleskop stvarno potreban ili ne. Ukoliko ste se odlucili da hocete da ga kupite onda citajte dalje…

GDE KUPITI?

I to je jedno od glavnih pitanja sa kojim sam se cesto susretao.

Sigurno da kod nas nema bas mnogo radnji sa teleskopima. Zapravo, uopste ih i nema. Ukoliko nemate sredstava da odete do inostranstva i tamo nabavite ono sto trazite onda nemate gde nego da se pomucite i pokusate da ipak pronadjete i kupite teleskop ovde.

Ono sto ja cesto razgledam su sve popularniji “Halo oglasi”. Kod njih se, u svakom broju, pojavi po nekoliko ljudi koji prodaju teleskope. Cena cesto ume da bude visa nego one sto ste videli na Internetu ili u casopisima, a zasto? Pa vrlo je jednostavno, onaj koji je kupio teleskop i hoce da ga uveze kod nas, treba da plati debelu carinu (kod nas se teleskop tretira kao LUKSUZNA ROBA! I carina ume da bude 150%), a pored toga i put nije jevtin, ma gde isli. Ali ipak, to sad ne znaci da treba nabijati cene pa da mali teleskop recimo, kao sto ja imam u posedu, kosta oko DM 500.

Ako cak ni tu ne uspete da pronadjete zeljeni istrument sa zeljenim performansama, a zivite u Beogradu ili blizu Beograda, treba obavezno posetiti Narodnu opservatoriju koja se nalazi na Kalemegdanskoj tvrdjavi. U prizemlju opservatorije se nalazi jedna oglasna tabla na kojoj su iskljucivo dati oglasi koji se tice astronomije, ustvari, optickih instrumenata. Tu mozete pronaci i gomilu slika teleskopa sa ispisanim performansama i cesto sa cenama. 

Sta raditi ako ni tu ne pronadjete teleskop svog zivota? Jedino sto mozete uraditi je to da potrazite ljude koji prave i sklapaju teleskope. Ja sam upoznao samo Kisa Lajosa iz Subotice koji se vec, moze reci, bavi time duze vreme, do sada je napravio veci broj teleskopa. Neke od njih cete pronaci na homepage-u Astronomskog Magazina.

INOSTRANSTVO i VELIKE TELESKOPSKE KOMPANIJE

Imate prijatelje ili rodjake u Evropi, Americi, Aziji… a jos i svake godine svracaju kod vas u posetu? Pa to je odlicno! Imati nekoga van Jugoslavije, narocito u zapadnoj Evropi ili u severnoj Americi je prava stvar za vas. To vam omogucuje, gotovo, 100%-nu nabavku teleskopa. Sve sto treba da uradite je da nekako kontaktirate vaseg prijatelja ili rodjaka i kazete mu gde se nalazi najbliza prodavnica teleskopa u njegovoj zemlji, posto ste to sve lepo, naravno, pogledali na Internetu. Nesto mora da se razjasni, nema teleskopa bez Neta, jedino tako cete moci, najbrze, da kontaktirate firmu koja proizvodi teleskop koji od uvek sanjate.  

Slanje faxova predstavlja jedan malo tezi  posao, a jos i telefonski racune treba da budu astronomski (prava stvar za vas), posto je odnedavno jedan telefonski impuls mnoooogo poskupeo, za skoro 100%, ako ne i vise.

Tako Internet moze veoma da vam pomogne u pronalazenju i komuniciranju izmedju vas i prodavaca, jer je opet jevtiniji i ne placate cenu razgovora sa inostranstvom, a u obzir dolazi i direktan razgovor preko raznih programa kao sto je npr. “Yahoo!messenger”  koga mozete download-ovati sa stranice http://www.yahoo.com/.

Da ne duzim, sada cu vam ispisati nesto o najboljim svetskim firmama koje proizvode optiku namenjenu astronomiji i mnogo cemu.

Kao prvo, navescu kompaniju “MEADE” koja vec duze vreme, skoro 20 godina, vlada svetom sto se tice proizvodnje teleskopa.

Njihovo predstavnistvo se nalazi u Americi, Kalifornija, i glavni homepage im je na adresi http://www.meade.com/, gde mozete videti gotovo sve o njihovim proizvodima. Ono sto me je dosta zanelo za njih to je da imaju i ovlasnjenog distributera za prodaju u Baji, Madjarska i ako ih kontaktirate, vrlo je moguce da dodjete sa njima u sporazum da vam donesu teleskop cak do Segedina koji je dosta blizi granici od Baje. Nazalost od njihove email adrese ni traga, jedino ostaje da ih faxujete i trazite im email, iako ja taj nacin komuniciranja nesto ne preferiram. Ukoliko ne mozete ili ne zelite da ih faxujete, onda je najbolje da kontaktirate Meade-ov “stab” i tako pokusate da saznate neso vise o predstavniku Meade-a u Madjarskoj. Inace, Meade je pre, nesto vise od godinu dana, preuzeo i “Bresser Optik” jer je firma bila relativno mala i finansijski ne bas mocna, ali veoma dobra sto se tice proizvoda, pa je time Meade i pruzio pipke u zapadnu Evropu.

Adresa Bresser Optik-a je na stranici http://www.bresser.de/, i tamo ima jedan ne bas mnogo veliki izbor odlicnih teleskopa, cak su date i cene, tako da mozete odmah videti sta mozete da uzmete, a sta mozete samo da gledate. Ja iskreno preporucujem Bresser jer je optika stvarno fantasticna, i to mogu da potvrde mnoge teleskopdzije i osmatraci kao sto su npr. Dragan Miladinovic ili Aca Ilicic koji su dosta pohvalili moj 114 mm Bresser. 

Adresa Madjarskog predstavnista za Meade

TELESCOPIUM · H-1111 Budapest · Budafoki ut 41 / B
Telefon: 0036-1-209 0542 · Fax: 0036-1-209 0542

AstroTech KKT · H-6500 Baja · Szegedi ut.
Telefon: 0036-20-370042 · Fax: 0036-79-427 001

Ukoliko imate nekoga u Nemackoj to je prava stvar jer je glavno predstavnistvo Meade-a za Evropu bas tamo. Time bi trebalo da izbor teleskopa i optike uopste, bude dosta veci nego u pojedinim zemljama Evrope. Najbolje je da ih kontaktirate na email : info@meade.de.

Postoji jedan problem, a to je njihova prezauzetost. Kad sam ugovarao za svoj 114 mm Bresser, ponekad sam cekao na njihov odgovor i po 2 nedelje, i sve zajedno se to oduzilo na gotovo 4 meseca, ali na kraju se isplatilo, dobio sam odlican teleskop sa kojim sam zadovoljan, mada uvek postoji zelja za vecim i jacim teleskopom.

Ukoliko se odlucite za Meade, dacu par saveta. Ne treba se opredeljivati sa ETX modele jer su mnogo izelektronizovani i cesto doalzi do kvarova cije popravke kostaju kao jos jedan takav teleskop. Najbolje je uzimati teleskope tipa reflektor od 114 mm pa nagore, jer je sve ono ispod 114 mm dosta slabo i nece biti neki poseban dozivljaj ako gledate dosta tamne objekte na nebu. Na primer, cena jednog obicnog 114 mm teleskopa, tipa reflektor, je u Evropi oko DM 600, bez ikakvih dodataka, kao sto su motor za pracenje ili dodatni okulari. Pri svakoj kupovoni teleskopa, treba obratiti paznju da li cete uz njega dobiti i okulare, ja sam npr. dobio 3 komada uz svaki.

Kako sam prelistavao “Astronomy” casopis, video sam jednu zanimljivu firmu koja se nalazi u Engleskoj. Ime joj je “Warehouseexpress”, i nude dosta obilan izbor teleskopa, svih vrsta i svih marki. Njihova Internet adresa je http://www.warehouseexpress.com/, a email im je sales@warehouseexpress.com, a nalaze se u Norwich-u.

E sada, posotoji u svemu ovome jedan poprilican problem. Cene teleskopa u Nemackoj su vece dva puta nego u Americi, a cene u Engleskoj su vece tri puta nego Americke. Uzimajuci u ozbir cenu karte do Amerike i nazad, carine, sve vam se svodi skoro na isto, tako da sve zavisi od vas dokle cete da idete.

Druga firma koju bih zeleo da pomenem, a uz nju cu pomenuti i jos neke za kraj, je firma “Celestron”. Celestron je druga najveca svetska firma koja se bavi proizvodnjom teleskopa. Kao i Meade, Celestron je Americkog porekla, i stab im je u Americi.

Njihova sajt adresa je   http://www.celestron.com/ , i kao i Meade, imaju predstavnistvo za Madjarsku u gradu Baja.

Celestron vec neko vreme vodi borbu sa Meade-om za prvo mesto u svetu. Njihova optika je vrlo dobra, ali pre par godina su uveli nove tipove teleskopa, koji u sebi sadrze male kompjutere i time mozete lako pronaci zeljene objekte na nebu. Meni se to bas ne svidja jer ako se nesto od toga pokvari, ne bih znao sta posle da radim, jer je najblizi servis na 1000 km daleko. Ipak sve to zavisi od ukusa, a i …dzepa.

Od njihovih teleskopa, preporucujem osrednji reflektor “C114 (4.5’’), 900mm, f/8 kao i teleskop dobsonove montaze od 8 inca.

Treba reci da svaka vrsta teleskopa ima svoje nedostatke. U ovom slucaju, dobsonova montaza je dosta nekompaktna jer je teleskop, gotovo, postavljen na par santimetara od zemlje tako da pri osmatranju mora da se cuci. Sem toga, jevtiniji dobsonovi teleskopi nemaju tu sposobnost da im se ugradi motor za pracenje, a ako vam bas treba morate da izdvojite mnogo para. 

Za kraj bih hteo da navedem jos par firmi. Jedna od njih je firma “Orion”.

Orion je mozda jedna od 5 najboljih svetskih firmi sto se tice teleskopa. Jedini njihov problem je u tome sto precenjuju svoje proizvode. Cene su im dosta vise nego kod ostalih kompanija, i jos uvek mi nije jasno zasto. Mozda stvarno imaju dobru optiku, jos uvek nisam imao prilike da pogledam kroz teleskop njihove marke. Njihova sajt adresa je http://www.telescope.com/.  Jedino sto mi je zapalo za oci kod njih su stvarno dobri prikazi proizvoda. Kod njih na fotografijama najbolje izgledaju teleskopi, jednostavno su savrseno uradjeni. Sto se tice njihovih teleskopa, ja preporucujem dobsonov teleskop od 10 inca, koji je mnogo dobro dizajniran, a isto tako verujem da je i optika uradjena. Orion ima veliki izbor teleskopa i dodatne opreme. Imaju sve, od okulara do laserskih kolimatora. Kao sto sam rekao, cene su im dosta vise nego obicno, ali verujem da im je kvalitet stvarno izuzetan.

Kako sam prelistavao casopis “Astronomy”, pregledao sam sve zive firme, kompanije i radje koje se bave prodajom teleskopa. Najjevtinija i najbolje opremljena radnja po meni je “Focuscamera”. Nazalost, oni se nalaze daleko od nas, u Bruklinu, Nju Jork. Ako imate nekog u Americi, neka ode tamo obavezno. Njihova sajt adresa je  http://www.focuscamera.com/, a email im je orders@focuscamera.com.

Kod njih cete pronaci proizvode svih poznatih svetskih firmi koje su vezane za proizvodnju optike. Imaju jednostavno, sve. Cene su im dosta niske, tako da su stvarno najbolji.

Znaci, vrlo je vazno da se nista ne ubrzava ako hocete teleskop. Idite polako, posavetujte se sa svima, pa kad vidite sta je najpovoljnije onda u kupovinu. Ako nekoga nesto interesuje ili hoce savet u vezi ovog clanka, neka me slobodno kontaktira, i pomoci cu koliko god mogu.

[septembar 2001]

vrh