JEDNOSTAVNO PRAČENJE ZA FOTOAPARAT

SNIMANJE

 

 

 

 

Mehanizam za pračenje montiramo na tronožac ili neku drugu prikladnu podlogu. Prvo okretanjem oko ko vijka koji drži mehanizam na tronošcu i namještanjem prednje noge tronošca usmjerimo os šarki što bolje možemo prema Sjevernjači. Kod toga možemo jednostavno okom nišaniti uz rub šarki. Ne vidimo li sa našeg mjesta Sjevernjaču, možemo se poslužiti i kompasom (pri tome mora naravno nagib pračenja točno odgovarati zemljopisnoj širini, što možemo postići tako da gornju plohu tronošca uz pomoć libele dovedemo u vodoravnu ravninu), ali pripazimo da u blizini nema večih komada željeza (ograda balkona, armirani betonski zid i sl.). Pračenje pri tome okrenemo tako da vijak gura daščicu u smjeru rotacije nebeskog svoda a ne obratno (osim ako ne želimo dobiti ekstra duge crte zvijezda!).

Samo pračenje rotacije nebeskog svoda zahtijeva malo spretnosti. Obično jednom rukom okrečemo vijak za pračenje, a u drugoj držimo baterijsku svjetiljku (prigušeno crveno svjetlo!) koje osvjetljava vijak i sat kojimoramo nekako zgodno postaviti u blizinu vijka. Pračenje na slici ima za tu svrhu dodanu malu drvenu policu na kojoj sat može stajati (ručni sat zakopčamo oko nje!). Fotoaparat pri tome aktiviramo žičanim okidačem (ekspoziciju stavimo na B). Žičani okidač mora imati vijak za blokiranje kako ga ne bismo morali stalno držati pritisnutim. Okidač aktiviramo kad sekundna kazaljka dođe na punu minutu, blokiramo ga vijkom i odmah polagano počnemo okretati vijak za pračenje. Kotačić na vijku za pračenje ima 6 podjela po 10 sekundi (1 okret=1 minuta!). Koristimo li normalan ili širokokutni objektiv, dovoljno je da svakih 10 sekundi kotačić zakrenemo za jednu podjelu. Kad na ovaj način uvježbano pračenje i dobijemo prve dobre slike, možemo kotačić svakih 5 sekundi okretati za po pola podjele. Na kraju osvjetljavanja jednostavno otpustimo vijak žičanog okidača.

I ne zaboravimo: svaka vještina traži vježbu, pa tako i rad sa ovim pračenjem. počnimo dakle kratkim ekspozicijama (1-2 minute) i 50 mm objektivom, a kad nam skoros ve slike postanu toliko dobre da se greške u pračenju više ne primijete, možemo se okušati i na dužim vremenima osvjetljavanja i većim žarišnim daljinama. Uzmite ipak u obzir da ovo pračenje ne može zamijeniti pravu ekvatorijalnu montažu pa se ne ljutite ako sa teleobjektvima ne možete dobiti dobro pračene slike.

Ako i nakon više pokušaja ne uspijete dobiti dobro pračene slike provijerite slijedeće:

 

1. razmak osi vijka i šarki je točan (229 mm)

2. upotrijebili smo ispravan vijak (M6)

3. vijak prolazi okomito kroz donju daščicu (greška od par stupnjeva je zanemariva)

4. os šarki zaista je usmjerena u Sjevernjaču

5. vijak za pračenje gura gornju daščicu u smjeru rotacije nebeskog svoda (od istoka prema zapadu) a ne obratno

6. kod okidanja fotoaprata ne smijemo zatresti cijelu montažu!

7. da li je nosač fotoaparata dovoljno čvrst?

8. da li je cijeli mehanizam dovoljno čvrsto montiran, tj. da kod samog pračenja slučajno ne pomićemo tronožac ili podlogu mehanizma.

9. nije li slučajno sam fotoaparat neispravan, odn. jesmo li oštrinu postavili na beskonačno a zaslon otvorili do kraja?

 

 

Na vrh stranice

Na početak

Dalje