|
Dvadeset instrumenta za Rozetu, kosmički brod Evropske Svemirske Agencije (ESA), lovca na raketu Virtanen, uključujući i tri iz Nase, poslato je na poslednje testove pre lansiranje početkom 2003. godine. Lansiranje iz Kurua (Kourou) kosmičke luke u Francuskoj Gvajani, na severoistočnoj obali Južne Amerike, planirano je za 19-dnevni kosmički prozor koji počinje 13. januara 2003. Instruumenti su poslati iz Evropskog istraživačkog i tehnološkog centra u Nordvijku (Noordwijk), Holandija, posle prethodnih rigoroznih desetomesečnih testova.
Rozeta će krstariti kosmosm gotovo deset godina, proći će pored dva asteroida, dva puta pored Zemlje i pored Marsa, pre nego što stigne na odredište, do komete Virtanen (Wirtanen) u novembru 2011. godine. U vreme kad Rozeta stigne do nje, kometa će biti oko četiri puta dalje od Sunca, nego što je Zemlja daleko od njega. Onda će Rozeta obilaziti oko kometena na udaljenosti od oko jednog kilometra, a instrumenti na orbiteru će pratiti kako se kometa menja dok se približava Suncu tokom sledećih 20 meseci. Rozeta će takođe spustiti lender na kometino ledeno jezgro. Nasini instrumenti će ispitivati kometu sa orbite. Rozeta nosi više instrumenata nego ijedan kosmički brod u istoriji. Orbiterov teret uključuje:
Orbiter i lender su već rigorzno testirani sa svim svojim instaliranim instrumentima. Sama letelica bila je ispitana u vakumskoj komori, a instrumenti su ispitani u ekstremno toplim i hladnim uslovima, istim onakvim u kakvim će se naći kad bude bio daleko od Sunca ili sasvim blizu njega. Izvršeni su i mnogi drugi testovi, a i glavna proba osnovnih funkcija, uključiv i komunikaciju sa kosmičke letelice sa Evropskim svemriskim operativnim centrom u Nemačkoj, baš onako kako će biti kad bude u orbiti komete. U lnasirnom centru Kuru svaki instrument će ponovo biti testiran posebno i zajedno sa svim ostalima da bi se još proverilo da li među njima nema interferencije, odnosno ne smetaju li jedan drugome. Tek onda se daje zeleno svetlo za lansiranje. Informations about Rosetta are available at: http://sci.esa.int/app/jps/export/www/index.cfm SrP (decembar 2002.)
|