AM Home

am@astronomija.co.yu

 

Centar za astronomiju, Sidnej, Australija 

Dr Miroslav Filipovic
kratka biografija

 

 

Sadržaj AM

          

 

Predstavljamo
Centar za astronomiju, Sidnej, Australija 
- studiranje preko Interneta -
University of Western Sydney
The Astronomy Internet Masters
Your Astronomy degree wholy via the Internet!
From the centre for Astronomy
For more information contact:
                 Dr Miroslav Filipovic m.filipovic@uws.edu.au
                 Mr Alex Hons (a.hons@uws.edu.au)
                 http://www.nepean.uws.edu.au/astronomy/

Pri Univerzitetu zapadnog Sidneja postoji Centar za astronomiju na kome se vrse istrazivanja u vise oblasti astronomije i astrofizike. U okviru Centra nalazi se Nepean opservatorija sa optickim teleskopom od 0,6 metara i ostalim pratecim priborom. Teleskop je potpuno automatizovan i ukljucen u 'mrezu svih mreza'. U praksi ovo znaci da tim teleskopm preko Interneta mozete da osmatrate juzno nebo cak i ako zivite na severnoj Zemljinoj polulopti. Centar i opservatorija su tesno povezani sa velikim brojem drugih opesrvatirija od kojih se neke nalaze i izvan Australije.

U osnovnu delatnost Centra pored istrazivanja spada i edukacija i to na svim nivoima: od osnovnog do doktorata. Sve tehnicke i organizacione pogodnosti uz izuzetno kvalifikovan nastavnicki kadar garancija su za kvalitetne studije u ovom Centru.

Medjutim, Centar omogucava i tzv. 'daljinsko' studiranje - putem Interneta. Jedan od predavaca u Centru za astronomiju je i dr Miroslav Filipovic koji je bio ljubazan da nam odgori na neka pitanja o takvom nacinu studiranja.

AM:  Dr Filipovicu, recite nam kako je nastala ideja za studiranje preko Interneta?

MF:  Ocigledno nam je bilo da veliki broj astronoma-amatera sirom sveta bi zelelo da ima i neku vrstu formalnog univerzitetskog obrazovanja i to bas iz astronomije! Posto je poznato da su vecina astronoma vicni i sa kompjuterima onda i nije bilo tesko da to uklopimo. Uzgred moram da priznam da svuda u svetu pa i kod nas u Sidneju broj studenata astronomije drasticno opada pa nam je i to bila dodatna motivacija da nesto novo ponudimo ljubiteljima astronomije i to sirom sveta.

AM:  Kako se odvija to studiranje, kakva je 'tehnologija' i kako se polazu ispiti?

MF:  Verovatno najzanimljiviji deo nasih Internet studija je da smo mi odmah prihvatili novu generaciju tehnologije. Naravno od studenata ne insistiramo na super brzim vezama ili DV camerama za prenos slike, ali minimalno je da imaju dobru volju, kompjuter i izlaz na internet! Sve ostalo ukljucujuci i knjige mi predlazemo, ali jos jednom nije "po glavu". Vrlo je interesantno iskustvo kada studenti "traze" konsultacije takoreci "jedan na jedan", e onda koristimo Netmeeting i to veoma uspesno.

Studije AIM-a traju 6 semestara od cega svaki semestar ima po dva predmeta. Veliko znanje matematike nije neophodno da bi se studije zapocele jer jedan od nasih predmeta obuhvata i taj deo. Veoma vazno je reci da studenti mogu da se zadovolje i sa zavrsetkom samo jedne ili dve godine i onda im mi izdajemo takozvane sertifikate strucnosti. Veliki deo AIM (Astronomy Internet Masters) programa je praktican rad sa instrumentima koje student ima u oklini ili redukcija nekih nasih posmatranja. Predavanja su WWW bazirana a kasnije studente upoznajemo i sa koriscenjem najmodernijeg astronomskog softvera za obradu i prezentaciju. Na kraju semstra deo ispita se pismeno polaze i dobijeni zadatci/pitanja se vracaju sa odgovorima u roku od 24 casa ili vec u dogovoru sa profesorom. Neki ispiti su tipa projekta tako da se ocena dobija na osnovu "izvestaja" sa uradjenog projekta!

AM:  Kakvi su dosadasnji rezultati?

MF:  Iskreno, rezultati su zadivljujuci. Posle samo par oglasavanja u Sky&Telescope-u i Astronomy-ju dobili smo veliki broj studenata. Trenutno imamo preko 150 studenta upisanih na 5 semestara. Inace sa ovim studijama poceli smo pre tacno 2.5 godine i dosadasnje iskustvo pokazuje da ce se izgleda ljudi sve vise u buducnosti oslanjati na ovakav vid studiranja. To nas je i nateralo da vec od sledece godine uvedemo i novi program takozvanog internet doktorata (AID - Astronomy Internet Doctorate) kao logican nastavak AIM-a! To bi obuhvatalo oko 4 do 5 semestara rada na specificnom projektu uz jedan ili dva ispita i obavezom da se objavi bar jedan strucan rad u priznatom svetskom casopisu!

AM:  Ko su vasi studenti? Iz kojih zemalja, kako izgleda tipican vas student?

MF:  Nasi stenti su uglavno srednjovecni astronomi-amateri. Naravno imamo studente, pa skoro bas svih uzrasta, od 18 pa do 67. Znaci starosnih granica nema! Vecina je muskaraca tj. oko 65% i uglavnom tj. vecina je Amerikanaca uz nase domace Australijance. Imamo i studente iz cele Evrope, ukljucijuci i Srbiju, pa onda dosta iz Azije i nesto slabije Afrike. Kao zanimljivost zeleo bi da istaknem da imamo veoma dobrog studenta iz Katar-a kome je verovali ili ne najbliza bilioteka (Aleksandrija) spaljena pre jedno 2500 godina -:))))) Nas tipican student je veliki zaljubljenik u amatersku astronomiju i fasciniran teleskopom (optickim) i divnim NASA-im slicicama. Oko trecine nasih studentata dolazi iz tzv. "uciteljskog" staleza i sa ovim studijama se kvalifikuje za vecu/visu platnu skalu u svojim skolama. Drugu trecinu cine "komjuterasi" koji uzivaju u "razumevanju" onog gore i sve to kroz ovaj "divan hobi - AIM". I treca grupacija su "klinci" tj. ozbiljni astronoimi koji ove studije "jedu/gutaju" kao predigra za profesionalno bavljenje astronomije. Inace nase studije su zvanico ratifikovane od Univerziteta i vlade Australije i kao takve su priznate svuda u svetu!

AM:  Hvala vam dr Filipovicu.
[jun 2000]

Nepean opservatorija poseduje automatizovan opticki teleskop od 0,6 metara. Ovim teleskopom preko Interneta i oni koji zive ispod severnog neba mogu da osmatraju nebo nad Australijom.