vesti
Septambar

uredjuje:
Srdjan Keca
 

 

BLISKI SUSRET S ASTEROIDOM

Tek otkriveni NEA (Near-Earth Asteroid - asteroid sa orbitom koja sece Zemljinu) ne predstavlja pretnju Zemlji, uprkos svom bliskom prolasku pocetkom septembra, ali stavlja naglasak na izazov trazenja ovakvih objekata.

Asteroid, oznacen 2000 QW7, je otkriven 26. Avgusta uz pomoc NEAT (Near-Earth Asteroid Tracking) sistema, automatizovane kamere za trazenje asteroida na teleskopu precnika objektiva 1.2 m na havajskom ostrvu Maui. Asteroid je ubrzo dostigao 13-tu magnitudu, sto je omogucilo i amaterima da ga posmatraju. Ovo telo, precnika 0.5 km, se naslo najblize zemlji Zemlji 1. septembra, kada je proslo na oko 4.5 miliona km od Zemlje, sto je manje od 12 udaljenosti Meseca. Ovo stavlja 2000 QW7 na listu potencijalno hazardnih asteroida - PHAs (Potentially Hazardous Asteroids). Ipak, ovaj objekat ne predstavlja ozbiljnu pretnju u bliskoj buducnosti, posto se ni pri jednom od simuliranih prolaza u 2019, 2065. i 2084. godini nece naci znatno blize Zemlji nego sto je to bilo 1. septembra.

U principu, asteroid je PHA ako moze da dospe na odaljenost od 0.05 AU (astronomskih jedinica), to jest, 7.5 miliona km od Zemlje i ako je precnika nekoliko stotina metara. Trenutno postoji 266 poznatih PHA-ova, ali nijedan od njih ne predstavlja opasnost za Zemlju u doglednom vremenu.

Pravi znacaj ovog otkrica je u tome sto se desilo upravo u vreme kada astronomi ocenjuju uspesnost svoje potrage za asteroidima. Cilj skoro svih NEA posmatrackih timova sirom sveta, cesto kolektivno nazvanih Spaceguard ("svemirksi cuvar") projektom, je da otkriju bar 90% od svih NEA-a precnika 1 km ili vise. Cifra od 1 km je odabrana zato sto bi objekat te velicine udarom u Zemlju mogao da izazove globalnu katastrofu. Do danas je otkriveno 424 takva asteroida. Ranije je ukupan broj tih asteroida procenjivan na preko 2000, dok noviji proracuni ukazuju na znatno manji broj - izmedju 500 i 1000. Mejdutim, uprkos imresivnom broju otkrivenih NEA-a, na sastanku predstavnika projekata potraga za asteroidima, Al Harris iz JPL-a je primetio da, sa trenutnom stopom otkrivanja ovih objekata, cuvenih 90% nece biti dostignuto pre 2015. godine.

[Pogledajte u AM: Asteroidi]




NEAR PROMENIO ORBITU

NASA-in brod NEAR (Near Earth Asteroid Rendezvous) Shoemaker je proslog vikenda zavrsio manevar premestanja u visu orbitu oko asteroida Eros. Dvominutnim ukljucenjem motora, NEAR se nasao na udaljenosti od 100 km od Erosa, umesto 50 km, koliko je iznosila prethodna visina.

Tokom prethodnih meseci, NEAR Shoemaker se nalazio na visinama od oko 35 km iznad Erosa. Povratak u visu orbitu ce omoguciti timu misije da snimi regione asteroida koji su bili zaklonjeni senkom u Februaru, kada je brod usao u orbitu oko njega. Medjutim, tim jos uvek proucava snimke koje je NEAR nacinio tokom boravka u nizoj orbiti, na kojima se uocava veliki broj detalja. Naucnici ce dobiti priliku da naprave jos bolje snimke povrsine Erosa nakon jos jednog manevra u oktobru, koji ce spustiti orbitu broda na samo 21 km od centra Erosa, to jest, 6 km od njegove povrsine. NEAR ce mozda zavrsiti svoju misiju u februaru sledece godine pokusajem da se spusti na povrsinu asteroida.

Sajt misije NEAR:
http://near.jhuapl.edu/

O NEAR u Astronomskom magazinu: NEAR


ULYSSES I MAKSIMUM SUNCEVE AKTIVNOSTI

Ulysses, zajednicka misija NASA-e i ESA-e namenjena proucavanju Suncevih polarnih kapa, je 6. septembra zapocela istrazivanje juznog polarnog regiona Sunca. Ovo ce biti drugi put da brod Ulysses proucava ovu oblast, ali ovog puta ce ona izgledati mnogo drukcije, jer je Sunce dostiglo maksimum aktivnosti.
Ulysses je posmatrao Sunce tokom minimuma aktivnosti izmedju 1994. i 1996. Sada ce dodati posmatranja tokom maksimuma, objedinjavajuci na taj nacin posmatranja tokom punog ciklusa Sunceve aktivnosti od 11 godina.
Misija je koncentrisana na proucavanje Sunceve korone, gasovitog spoljasnjeg dela Sunceve atmosfere. Gas iz korone se krece ka spoljasnjosti Suncevog sistema velikom brzinom, te se zato zove Suncev vetar. Osim sto utice na Zemlju i druge planete, ovaj "vetar" nosi medjuzvezdani gas i prasinu van Suncevog sistema i formira neku vrstu mehura, koji se zove heliosfera. Uprkos ovoj teznji da se medjuzvezdana materija drzi van Suncevog sistema, izvesna kolicina gasa prolazi kroz omotac "mehura" i moze se naci u heilosferi. Jedan od glavnih ciljeva misije Ulysses je upravo proucavanje kosmickih zraka - jezgara atoma koja putuju brzinama pribliznim brzini svetlosti - i nacina na koji oni interaguju sa Suncevim vetrom.

Tokom svog prvog preleta iznad Suncevih polova tokom minimuma aktivnosti, Ulysses je pokazao da postoje dve vrste Suncevog vetra - spori vetar u blizini ekvatora i brzi vetar u blizini polova. Tokom ovog preleta, brod ce proucavati magnetno polje oko Sunca i jone u njemu. Pokusace da da podatke o tome kako promene u jacini i pravcu magnetnog polja uticu na Suncev vetar i kosmicke zrake. Tokom prethodnih preleta doslo se do iznenadjujuceg otkrica da kosmicki zraci ne skrecu prema Suncevim polovima pod dejstvom magnetnog polja, bar ne za vreme minimuma aktivnosti Sunca. Ulysses tim se nada da ce uspeti da objasni ovu pojavu tokom ovog preleta.

NASA JPL Ulysses sajt: http://ulysses.jpl.nasa.gov/ 
ESA Ulysses sajt: http://helio.estec.esa.nl/ulysses/ 


NOVI TELESKOPI NICU: SALT...

Juznoafricki astronomi i zvanicnici su 1. septrembra prisustvovali ceremoniji pocetka izgradnje novog juznoafrickog teleskopa - SALT (South African Large Telescope), koji je prakticno kopija HET teleskopa (Hobby-Eberly Telescope) u SAD, sa jednim od najvecih ogledala od svih optickih teleskopa.

Juznoafricka vlada se nada da ce ovaj projekat ubrzati razvoj nauke i obrazovanja u tom regionu. SALT ce biti izgradjen kao rezultat saradnje sa nekoliko univerziteta u SAD, Nemackoj, Poljskoj i na Novom Zelandu, koji ce zajedno platiti nesto manje od polovine ukupne cene teleskopa, koja iznosi 15 miliona dolara.

SALT je zasnovan na dizajnu HET teleskopa na McDonald opservatoriji u Teksasu. Ovaj teleskop, koji je zapoceo posmatranja prosle godine, ima primarno oledalo precnika 11 metara. Za razliku od uobicajenih teleskopa, HET-ovo primarno ogledalo je fiksirano, dok se objekti prate pomocu sekundarnog ogledala koje se pomera, sto ogranicava efektivni precnik ogledala na 9.2 metra.

SALT, iaklo vrlo slican HET-u, ima nekoliko poboljsanja u dizajnu, ukljucujuci sposobnost da iskoristi i 10 m precnika teleskopa, sto ga cini efektivno ravnim i teleskopima na Keck opservatoriji, trenutno najvecim na svetu. Ostala poboljsanja ce povecati vidno polje teleskopa i poboljsati kvalitet slika.


... I ESO VLT

U medjuvremenu, opservatorija koja obecava da ce preuzeti titulu najveceg optickog teleskopa od Keck-a, prisao je korak blize ostvarenju tog cilja u nedelju, 3. septembra, kada je poslednji od cetiri teleskopa, precnika 8.2 m, nacinio svoja prva posmatranja.

Teleskop, nazvan Yepun, pridruzen je trima drugim teleskopima - Antu, Kueyen i Melipal - koji cine ESO VLT (Europian Southern Observatory Very Large Telescope). Ostala tri teleskopa su instalirani izmedju maja 1998. i januara ove godine, i vec su vise puta upotrebljeni za istrazivanja - na primer, za posmatranje fragmenata komete LINEAR u saradnji sa HST-om (Hubble Space Telescope).

I, dok sada sva cetiri teleskopa mogu raditi odvojeno, astronomi iz ESO-a planiraju da interferometrom kombinuju njihovu moc, stvarajuci tako ekvivalent teleskopu sa ogledalom precnika 16.4 m.

Zvanicnici ESO-a izjavili su da ce se sledeci veliki korak za VLT naciniti sredinom sledece godine, kada ce svetost sa dva od cetiri teleskopa biti ukombinovana koristeci VLT interferometar. Nakon toga ce interferomatar ukljuciti i svetlost sa preostala dva teleskopa, kao i sa veceg broja manjih teleskopa kojima je svrha da poboljsaju kvalitet dobijenih slika.


CHANDRA I SLUCAJ CRNIH RUPA

Zahvaljujuci jos jednom otkricu NASA-inog satelita za posmatranje X-zracenja - Chandra, pronadjeni su dokazi za postojanje crnih rupa srednjih masa, koje su bile karika koja nedostaje izmedju lakih crnih rupa (masa od svega nekoliko masa Sunca) i onih super-masivnih, koje se mogu naci u centrima vecine galaksija.

Naime, dve grupe astronoma su u aprilu 1999. objavile da su pronasle indikacije da postoji nekoliko crnih rupa srednjih masa u drugim galaksijama. U utorak, 12. septembra, na press konferenciji NASA-e, nekoliko timova je objavilo cvrste dokaze da u galaksiji M82 (udaljenoj 11 miliona svetlosnih godina) postoji crna rupa srednje mase. Na snimcima sa Chandra-e, oni su pronasli veliki broj tackastih izvora u blizini centra M82, jednog od najaktivnijih galaktickih jezgara. Najsvetliji tackasti izvor, udaljen od centra galaksije 600 svetlosnih godina, pokazuje oscilacije u intenzitetu X-zracenja sa preiodom od 10 minuta. "Ove oscilacije intenziteta X-zracenja su slicne dobro proucenim karakteristikama crnih rupa koje uvlace gas sa obliznje zvezde ili oblaka," rekao je Phillip Kaaret (Harvard-Smithsonian centar za astrofiziku), glavni autor rada o oscilacijama. "Bilo kakva druga objasnjenja za ovaj objekat, osim crne rupe, su nemoguca." Period od 10 minuta je najverovatnije orbitalni period vrelih masa gasa koje kruze oko crne rupe pre nego sto bivaju uvucene. Takav mali period stavlja gornju granicu na masu crne rupe - 80,000 masa Sunca. Istovremeno, jak sjaj sa ovog objekta postavlja cvrstu donju granicu na oko 500 Suncevih masa, sto je mnogo vise no sto se moze dobiti kolapsom bilo koje zvezde.

O poreklu ovakvih objekata se moze spekulisati. Douglas Richstone (Univerzitet u Micigenu) je predlozio model supergustog zvezdanog jata, sa stotinama zvezda, koje se 'pakuju' u dovoljno malu zapreminu da gravitacioni kolaps moze da pocne usled brojnih medjusobnih sudara. Moguce je, medjutim, da se ove crne rupe formiraju na slican nacin kao supermasivne crne rupe u centrima galaksija.

NASA-in Chandra sajt:
http://chandra.nasa.gov/ 


SATL ZAPOCEO MISIJU ISS

Prvi satl koje je posetio Medjunarodnu Svemirsku Stanicu (ISS - International Space Station) - satl Atlantis STS-106, poleteo je u petak, 7. septembra, u 12:46 UT iz Kennedy centra. Satl je pristao na stanicu u nedelju, u 05:51 UT, sa manjim poteskocama zbog lakseg kvara na navigacionom sistemu. Nakon toga su astronaut Ed Lu i kosmonaut Yuri Malencenko posli u svemirsku setnju, tokom koje su instalirali jos neke neophodne elemente na spoljasnjosti stanice. Sedmoclana posada (5 americkih astronauta i 2 ruska kosmonauta) je u utorak presla iz satla u stanicu, gde je obavila neke neophodne pripreme za dolazak druge ekipe, koja na stanici treba da provede duze vreme.


MISIJA NA PLUTON MORA DA CEKA NA RED

Jedna od posledica dve neuspele misije na Mars, kao i novog stava vlade SAD prema NASA-inim istrazivanja, primorale su ovu agenciju da skine budzet sa nekih vrednih misija. Vec je bilo reci o gasenju satelita EUVE (Extreme Ultraviolet Explorer), a sada je NASA-in zvanicnik Edward J. Weiler objavio naredjenje da se zaustavi rad na planiranoj misiji PKE (Pluto-Kuiper Express).

Tim iz NASA-inog JPL-a (Jet Propulsion Laboratory) radi na planovima za ovu misiju vec celu deceniju. Price da ce misija biti obustavljena pocele su vec u julu, a ispostavilo se da bi njeni troskovi iznosili mnogo vise od predvidjenih 400 miliona dolara. Prema Weiler-ovim recima, PKE nije otkazan, samo je odlozen, a novi cilj je da se dodje do Plutona najkasnije 2020. godine (prema prvobitnim planovima, trebalo je da PKE napusti Zemlju krajem 2004. i da dospe do Plutona osam godina kasnije. Novac ustedjen odlaganjem ove misije bice preusmeren na misiju na Jupiterov satelit Evropu, za koju je lansiranje predvidjeno 2006. godine.

U AM Misija Pluton


ANTARTIK JE DOMACIN REKORDNOJ OZONSKOJ RUPI

Posmatranja NASA-inog uredjaja TOMS (Total Ozone Mapping Spectrometer) pokazuju da oblast smanjene koncentracije ozona (tzv. "ozonska rupa") iznad Antarktika sada prekriva povrsinu od 28.3 miliona kvadratnih kilometara (tri puta vecu povrsinu od kopnenog dela SAD). Prethodni rekord je iznosio 27.2 miliona kvadratnih milometara, na osnovu merenja od 19. septembra 1998. Velicina ozonske rupe se sada stabiliozovala, ali koncentracija ozona u unutrasnjim delovima ove oblasti nastavlja da opada. Za detaljnije informacije sledite ove linkove:

http://www.terradaily.com/ 
http://jwocky.gsfc.nasa.gov/TOMSmain.html 


LOCKHEED MARTIN POTPISAO UGOVOR O MODERNIZACIJI GPS-A

Kompanija Lockheed Martin je potpisala ugovor vredan 53 miliona dolara sa vazdusnim snagama SAD o modernizaciji najvise 12 GPS (Global Positioning System) IIR satelita. GPS IIR sateliti ce biti modifikovani tako da ukljuce, izmedju ostalog, dodatni civilni signal i jos dva vojna signala, na taj nacin obezbedjujuci vojnim i civilnim korisnicima ovog navigacionog sistema poboljsanja u performansama dosta ranije nego sto je ocekivano. Takodje, Space Systems odsek kompanije Lockheed Martin ce predloziti da ucestvuje u radu na arhitekturi novih satelita za GPS - takozvanoj GPS III grupi satelita.

Lockheed Martin Space Systems:
http://lmms.external.lmco.com/ 


JOS JEDAN PREVARANT UHVACEN

Richard Keith Mountain, 53-godisnji gradjanin SAD, trazen u Arizoni zbog prodaje laznih stena sa Meseca (na cemu je doticni zaradio 90,000 dolara), uhapsen je u Kanadi 2. septembra, posto je uhvacen u prodaji odstampanih autograma astronauta u "dobrotvorne svrhe". Broj ovakvih slucajeva je u porastu. Prosle i ove godine se pojavio citav niz preduzeca koja, uglavnom preko interneta, prodaju lazne stene sa Meseca, meteorite, zemljiste na drugim planetama Suncevog sistema, pa i na onima van njega, zatim asteroide, zvezde, M-objekte...


GLOBEXPLORER OBJAVIO ARHIVU SNIMAKA!

GlobeXplorer, Inc., kompanija za snabdevanje snimcima Zemlje preko interneta, predstavila je 12. septembra, zajedno sa partnerima Sun Microsystems i MapQuest.com, jedinstven sajt, koji ce promeniti nacin na koji elektronska trgovina koristi multimediju. Na sajtu GlobeXplorer-a (http://www.globexplorer.com) se nalazi vise od 12 terabajta snimaka Zemlje, pocevsi od snimaka cele Zemlje u sirokom vidnom polju, pa sve do detaljnih pogleda na susedstva, zgrade i ulice na nacin koji nikada pre nije bio moguc. Obavezno posetite sajt na adresi:
http://www.globexplorer.com/