|
I pored svih lijepih objekata na nebu, prije ili kasnije, jedna od sigurnih destinacija sviju onih koji posjeduju neko optičko pomagalo je na pratioc Mjesec. Ponekad (da ne pretjeram često) je njegovo prisustvo frustrirajuće, jer nam svojim bljetavilom ometa traenje omiljenih M-ova ili lov na neku novopridolu kometu. Ali kao jedan od najkrupnijih pratioca u naem sistemu, lien atmosfere i potpuno je ogoljen lako dostupan znatieljnom oku. Već i skromniji instrumenti pruaju preljepe pejzae koji nam se otkrivaju. Prateci kontrastnu liniju terminatora vidimo planinske lance ciji vrhovi svjetle iz tame, pukotine, platoe, zaravni, brda, kratere mnotvo toga za pogledati. Manje vie svi planetarijum programi nam nude osnovne informacije o Mjesečevoj fazi, poloaju i neke osnovne parametre. Ipak naglasak nije stavljen toliko na ono to nas zapravo moe zanimati kod osmatranja Mjeseca, tj. ono «ta se to upravo sada na njemu vidi». Zato pronalazimo programčiće koji su napravljeni upravo kao pomoć za dobijanja vie informacija o naem pranjavom susjedu.
Jedan od jako zgodnih je LunarPhase V2.62 (http://www.nightskyobserver.com/) sa mnotvom informacija koje nudi. Od takvih programa poznajem jos LunaView 2000 (http://www.idt.com.au/ssm/lunaview.zip Winxx 3.1 MB) , Moonman (ftp://ftp.iif.hu/.ftp1/ftp.simtel.net/pub/simtelnet/msdos/astronmy/moon.zip DOS 50 KB) Moon Calculator V5.2 (http://www.ummah.org.uk/ildl/mooncalc.html). Ali kao pravu pomoc koju dobijamo za osmatranje je Calenda. Jedan mali zgodni programcic koji nam iscrtava liniju terminatora na Mjesecu i krupnije zanimljivije objekte koji se mogu na njoj uociti. Program se moze preuzeti sa: http://cafe.rapidus.net/algauthi/calefull.zip za Windows 95 i vise verzije; 1.8 MB.
Korisnicki interfejs je napisan na francuskom ali
to i nije zapravo nikakva prepreka jer je tako sve intuitivno.
Program otvara prvi prozor (sl.1) u kojem je tekuci mjesec
i datum, kliknuvsi na izabrani dan dobijamo drugi prozor (sl.002) u kojem je
karta. U desnom uglu je prikaz svih dobro vidljivih objekata i njihove
koordinate (crvena strelica pokazuje tacno mjesto objekta). Sada kada smo
uspjesno detektovali krupniji objekt idemo na detalje uz pomoc dva jako
dobra sajta koji imaju izuzetno precizne karte (http://www.fortunecity.com/greenfield/crawdad/717/ Drugi sajt je: http://www.lpi.usra.edu/research/lunar_orbiter/ i tu je Mjesec fotografski «pokriven». Vedro
nebo,
|