AM Home

am@astronomija.co.yu

 

Sunčeva aktivnost 2000-te

Uvodna reč
Teorijski uvod
Struktura Sunca
Sunčeve pege
Ciklus
Metoda

Volfov broj
Površinaina pega
Rezultati
Zaključak
Literatura


Sunce
Tabela

 

 

Sadrzaj AM

          

 

Marina Radujkov                                Sunčeva aktivnost 2000-te

METODA

Volfov broj
Površina pega

                  

VOLFOV BROJ 

Sa interneta su preuzeti CCD snimci Sunca za celu godinu (a adresa je http://sohowww.nascom.nasa.gov/). Na osnovu tih fotografija ručno je računat Volfov broj, po sledećoj formuli: 

R = k (10 g + f),

gde je: g ? broj grupa pega, f ? broja svih pega i k ? koeficijenta koji služi za svođenje ličnih posmatranja na sistem posmatranja Međunarodne službe Sunca u Briselu.** On je nestabilan tokom vremena, zavisi od intenziteta aktivnosti Sunca i od slike Sunca (a ona od astronomskih, atmosferskih i instrumentalnih faktora, kao i iskustva posmatrača). Međutim, s obzirom na to da su fotografije preuzete direktno sa HST (Hubble Space Telescope), atmosferske uslove možemo zanemariti, ali ne i dati koeficijent k.

Koeficijent K se dobija iz formule:

 

gde je Rb - vrednost Volfovog broja prema podacima Međunarodnog centra za Sunce, a R ? vrednost Volfovog broja dobijena ličnim posmatranjima. 


** Do prelaska Međunarodne službe za Sunce iz Ciriha u Brisel (1981. godine) kao posebne grupe računale su se i usamljene pege, pa su za istu situaciju vrednosti Volfovog broja bile veće ili jednake u odnosu na vrednosti koje se dobijaju po novom pravilu

           

POVRŠINA PEGA

Jedan od indeksa Sunčeve aktivnosti je i površina koja se nalazi pod pegama. Za izračunavnje površine pega pogodno je koristiti neki računarski program koji bi razlikovao piksele koji se nalaze u pegama od piksela na disku Sunca. Program mora takođe imati i opciju zadavanja određene osvetljenosti piksela koja bi predstavljala granicu izmedju pege i njene okoline. Program kojim je rađeno pisan je u Turbo Paskalu i radi tako što prvo učitava matricu iz datoteke u memoriju u kojoj se nalaze osvetljenja na osnovu kojih se određuje da li dati piksel pripada nekoj od pega. Algoritam za analizu slike je sledeći:

for i:=1 to max_x do

for j:=1 to max_y do

ako je pixel veći od zatamnjenosti i ako je u disku Sunca

begin

broj pixela uvećaj za jedan
broj stvarne površine piksela  uvećaj za stvarnu površinu piksela

Najteži problem svakako je bio određivanje stvarne površine jednog pixela, jer površina koju mi vidimo je samo prividna površina a pege ka rubovima diska nam dobijaju prividno manju veličinu.. Da bi izvršili korekciju te površine, upotrebićemo sledecu  formulu:

            

gde je: s ? očitana površina pretvorena u mm2, R ? poluprečnik Sunca na fotografiji izražen u mm2 a ρ ? ugaono rastojanje pege od prividnog centra Sunčevog diska, a r ? udaljenost od središta diska u mm. To bi bila onda površina pega u milionitim delovima površine Sunca. Na osnovu ove formule možemo zaključiti da je razlika u stvarnoj i prividnoj površini pege veća ukoliko se pega nalazi dalje od Sunčevog diska.

(U Matlab-u su napravljene odgovarajuće matrice dimenzija 125x125 zbog ograničenja Paskal programa u memoriji.)

<<  Ciklus ?  vrh ?  Rezultati >>