am@astronomija.co.yu

 

 

Sunce
Mesec
 

 

 

Sadržaj AM

 

 

Pomračenje Sunca 31.05.2003.
- izveštaj iz Niša (AD 'Alfa')
 

 Pomračenje Sunca 31.5.2003. >
 Izveštaji >

Posmatranje i snimanje delimičnog pomračenja Sunca 31.05.2003. godine

Miodrag Sekulić
sekulicm@yahoo.com

film: Konica color 100 ASA
mesto: Niš
ekspozicije: t = 1/125 s
filter: Baader folija
instrument: refraktor D = 102 mm , F = 1300 mm
metod: primarni fokus
 

UT 03:21:50
 
UT 03:24:30
 
UT 03:24:57
 
UT03:39:10
 
UT 03:39:53
 
UT 03:46:43
 

Pošto je samo pomračenje bilo u vrlo ranim jutarnjim časovima, opredelili smo se ipak da ne organizujemo neku prigodnu masovnu akciju jer je i samo izabrano mesto bilo na istoj zgradi odakle smo posmatrali i snimali tranziciju Merkura. Pre toga smo na prethodnom predavanju iskoristili priliku da još jednom da pozovemo građane da sami uzmu učešća u posmatranju, podsećajući ih na pravila koju su bila aktuelna od ranije još - na obaveznu zaštitu očiju, upotrebu filtera, zaštitnih naočara i sl, te i u par tv emisija. Prema tome, nas troje Ana Mančić, Dejan Stefanović i moja malenkost, smo bili na krovu i spremno dočekali prve zrake jutarnjeg (već pomračenog) Sunca. Posmatrački uslovi su bili idealni. Međutim, turbulencija gledano kroz teleskop (isti onaj refraktor sa Vixen objektivom i Baader filterom na njemu) je bila prevelika. Svejedno na to, krenuli smo sa snimanjem. Imao sam priliku da po prvi put upotrebim i novi žicani okidač sa ugrađenom opružnom kočnicom koja se sama podesi, što je kvalitet više. Međutim na par snimaka smo imali situaciju da je Zenit fotoaparat morao da se dodatno oslobodi žičanog pritiska jer smo na par mestiju imali sledeću situaciju, da se jednostavno nedovoljnim vraćanjem okidača aktivira mehanička kočnica namotaja kalema za početno navođenje filma koju Zeniti od ranije imaju. To znači da smo umesto par snimaka prilikom premotavanja imali namotanih po 2,5 dužine snimka zbog te greške što je ukupno napravilo prazninu na filmu od 5 snimaka. Ali ovaj peh je bio jako sitan i nebitan, pošto smo unutra imali dovoljno snimaka za celo pomračenje. Takođe, moj komentar koji bih mogao da dam sa astrofotografske strane je taj da kada se radi pomračenje Sunca koje vrlo nisko nad horizontom mora da se obavezno uzme njegova turbulencija i pojačano prelamanje koje je tu i najizrazitite na toj visini, dakle ekspozicije koje su preporučene za 100 asa filmove od 1/125 sek, treba da budu nešto duže, od 1/30 do 1/125 sek. Ovo naravno, navodim za Baader filter. Kako Sunce polako dobija na visini, već na nekih 15/20 stepeni iznad horizonta, već je tada moguće primeniti navedenu tabelarnu preporuku od 1/125 s kada je u pitanju delimično pomračenje. Inače, sa slučaja tranzicije smo već konstatovali da je besmisleno praviti snimke kada sunce već prelazi 30 stepeni da se koriste ekspozicije veće od 1/500 s.

Daklem, normalno je reći da smo imali mogućnost da odgledamo još jedno lepo pomračenje Sunca, doduše, ne toliko atraktivno i lepo i veličanstveno kao što je to bilo u mom slučaju iz centra Subotice, 1999. godine kada smo mogli da vidimo i dijamantski prsten i bejlijeve bisere i koronu i protuberance, kada sam usred podneva video zvezde iz sazvežđa Lav i Veneru. Svejedno, treba se zadovoljiti i ovakvim prizorima. Kipar i Krit i nisu toliko daleko. Za par godina nadajmo se novoj veličanstvenoj eklipsi.

Da dodam da su snimci objavljeni i u niškim Narodnim novinama, a isti taj materijal će biti objavljen i u narednom našem nastupu na gradskim tv stanicama!

Pozdrav svima ! :)

(jun 2003.)

vrh

[ Home | Sadržaj | Galaksija | Sunčev sistem | Teorija i praksa ]
[ Instrumenti | Istorija i tradicija | Efemeride ]