Kako da gledate pomracenje Sunca!


yuam@iname.com

Slobodno se moze reci da je totalno pomracenje Sunca jedan od najspektakularnijih dogadjaja koji moze da se desi u covekovom zivotu. Zato hiljade ne samo astronoma amatera vec i profesionalnih astronoma putuju po celom svetu ne bi li sto vise puta prisustvovali tom jedinstvenom dogadjaju. Koristi od pomracenja imaju naucnici iz razlicitih naucnih oblasti (ne samo astronomi), a to je narociti dozivljaj za decu na koju "mrak u sred dana" ostavlja najveci utisak. Poruka za decu: decice ne bojte se, nije NATO.

Za one koji ne znaju, posmatranje Sunca golim okom je veoma stetno i moze da nanese trajne posledice vasem vidu. Suncevo zracenje koje dolazi na Zemlju varira od ultraljubicastog (UV) zracenja na talasnim duzinama vecim od 290 nm, pa sve do radio talasa koji su u metarskom opsegu talasnih duzina. Tkiva u oku prenose znatan deo zracenja izmedju 380 i 1400 nm do mreznjace oka koja je osetljiva na svetlost i koja se nalazi pri zadnjem delu oka. Ukoliko ste ne pazljivi prilikom posmatranja pomracenja Sunca moze vam se desiti da dobijete tzv. slepilo pomracenja odnosno mreznjaca ce vam izgoreti.

Ako duze vreme ili vise puta uzastopno gledate nezasticenim okom u Sunce prilikom pomracenja moze vam se desiti da vam se ostete specijalne celije osetljive na svetlost a imaju simpaticne nazive - cepici i stapici (setite se casova iz biologije), a u krajnjem slucaju moguce je njihovo potpuno unistenje. To sve dovodi do privremenog ili trajnog gubitka vida. Obratite paznju na to da u trenutku nezasticenog gledanja vi necete osetiti da vam se ostecuju celije oka (u mreznjaci ne postoje receptori bola) nego tek nekoliko sati kasnije pojavice se simptomi slepila. Sve u svemu pazljivo sa Suncem.

Jedino se prilikom totalnog pomracenja Sunca, kada je ono zaklonjeno Mesecom, moze bezbedno gledati u Sunce. Ni prilikom delimicnih ili prstenastih pomracenja se ne sme gledati u Sunce bez odgovarajuce opreme i zastite Cak i ako je 99% Suncevog diska pokrveno Mesecom, Suncev srp koji se tada pojavljuje nije bezbedan za gledanje golim okom jer moze izazvati ostecenje mreznjace.

Najbezbedniji i najjeftiniji nacin da se posmatra pomracenje je uz pomoc projekcije. U tu svrhu se koristi rupa od ciode ili neki mali otvor (na primer na kartonu) kroz koji se projektuje Sunce na ekran koji se nalazi na udaljenosti jedan metar od otvora. Dvogledi ili mali teleskopi montirani na stativ mogu da se iskoriste za projektovanje uvecane slike Sunca na ekran. Posmatranje pomracenja na ovakav nacin je potpuno bezbedno a i jednostavno i zgodno je za vece grupe posmatraca.

Ukoliko zelimo da direktno posmatramo Sunce, tada se koriste specijalno napravljeni filteri koji apsorbuju veliki deo zracenja sa njega. Vecina takvih filtera imaju tanak sloj legure hroma ili aluminijuma koji umanjuje i vidljivo i zracenje blisko infracrvenom. Pouzdani Suncani filteri treba da propuste manje od 0.0003 % (gustina oko 4.5) vidljive svetlosti (380 do 780 nm) i ne vise od 0.5 % (gustina oko 2.3) zracenja bliskog infracrvenom (780 do 1400 nm).

Jedan od najvise dostupnih filtera za bezbedno posmatranje Sunca je zavarivacko staklo broj 14, koje se moze nabaviti kod zavarivaca. Popularna alternativa ovoj zastiti je aluminizovani majlar (mylar) filter napravljen specijalno za posmatranja Sunca. Za razliku od zavarivackog stakla, majlar se moze iseci tako da se moze montirati na svaki uredjaj za posmatranje i ne moze se razbiti ako vam slucajno ispadne. Mnogi iskusni posmatraci koriste jedan ili dva sloja crno-belog filma (negativa) koji je bio izlozen svetlosti i zatim razvijen do maksimalne gustine. U poslednjem slucaju metalno srebro igra ulogu zastitnog filtera. Neki noviji crno-beli filmovi koriste boju umesto srebra i zato nisu bezbedni.

Crno-beli negativi sa slikama na njima su takodje nepodesni. U poslednje vreme su neki posmatraci Sunca (i ja sam jedan od njih) koristili flopi diskove i kompakt diskove (CD-ove) kao zastitne filtere, gledajuci Sunce kroz medijum. Pokazalo se, medjuti, da je opticki kvalitet slike Sunca prilicno los u poredjenju sa slikom koju daju majlar i zavarivacko staklo. Pazljivo sa CD-ovima jer su neki prekriveni veoma tankim slojem aluminijuma i nisu bezbedni - ako mozete da vidite kroz njega u normalno osveljenoj sobi ne koristite ga za posmatranje Sunca! Ni jedan filter ne treba da se koristi sa optickim uredjajem (dvogledom, teleskopom, fotoaparatom) sem ako nije napravljen specijalno za njega i ako se ne montira direktno ka Suncu. Za one koji imaju mogucnosti da kupe zastitne filtere u SAD ili Kanadi, evo najznacajnijih proizvodjaca:

ABELexpress - Astronomy Division
230-Y E. Main St.,
Carnegie, PA 15106
(412) 279-0672
Celestron International
2835 Columbia St.,
Torrance, CA 90503
(310) 328-9560
Edwin Hirsch
29 Lakeview Dr.,
Tomkins Cove, NY 10986
(914) 786-3738
Meade Instruments Corporation
16542 Millikan Ave.,
Irvine, CA 92714
(714) 756-2291
Roger W. Tuthill Inc.
11 Tanglewood Lane,
Mountainside, NJ 07092
(908) 232-1786
Khan Scope Centre

3243 Dufferin Street, Toronto, Ontario, Canada M6A 2T2

(416) 783-4140

U filtere koji nisu bezbedni spadaju svi kolor filmovi, crno-beli filmovi koji ne sadrze srebro, negativi sa slikama na njima, nagaravljeno staklo, suncane naocare (jedne ili vise njih odjednom), fotografski filteri neutralne gustine i polarizacioni filteri. Zapamtite da ako vam se Sunce kroz neki filter cini mutno i vi ne osecate nikakvu nelagodnost prilikom gledanja u njega kroz doticni filter, to opet ne znaci da su vam oci sigurne. Solarni filteri koji se postavljaju u okular teleskopa i prodaju se sa jeftinim teleskopima takodje predstavljaju veliku opasnost za posmatraca jer se moze desiti da filter pukne zbog prevelikog zagrevanja i da osteti vase oko brze nego sto mozete i zamisliti.

U danima pred pomracenje pojavljuju se razna zastrasivanja o tome kako je opasno gledati pomracenje i kako to nije bezbedno i slicno a ja vam porucujem: ako se pridrzavate uputstava koje sam vam rekao i ako koristite pouzdanu zastitu, nemojte da vas nista omete da sa velikim odusevljenjem propratite ovaj velicanstveni dogadjaj. Uzivajte!