am@astronomija.co.yu

 

 

Meteori
 

 

 

Sadržaj AM

 

 

meteori
"SPORADIČNI" i "METEORSKI ROJEVI"-DELTA AURIGIDS  
 
 

Žan Disterlo
Društvo za radio-astronomska
istraživanja
"AURORA"-Bor
raurora@ptt.yu  

 

Kao što verovatno znate, većina meteora su sitni komadići svemirskih otpadaka nastali eksplozijama u svemiru. Neki od njih su delovi formacija iz našeg Sunčevog sistema dok neki dolaze iz međuzvezdanog sistema svemira. Većina meteora, koje mi vidimo kao "zvezde padalice", nisu veća od običnog zrnca peska. Tone ovakvog materijala stiže u Zemljinu atmosferu svakoga dana i praktično sve to izgori u višim slojevima atmosfere i ne stiže do površine Zemlje. Samo izuzetno mala količina ovog materijala pada na površinu Zemlje; ako se to desi, tada se oni nazivaju meteoriti.
S obzirom na njihov nastanak postoje dva osnovna tipa meteora: "sporadični" i "meteorski rojevi". Sporadičnih meteora je daleko više nego meteorskih rojeva. Sporadični meteori dospevaju u Zemljinu atmosferu po nepredvidljivim vremenskim periodima i njihovo poreklo je nepoznato. Oko tri puta više sporadičnih meteora sagoreva ulaskom u Zemljinu atmosferu u jutarnjim satima (oko 6h), nego u večernjim satima (minimum oko 18h) po lokalnom vremenu. Dalje, Zemlja se susreće sa mnogo više meteora u junu, julu i avgustu, uglavnom zbog činjenice da je u delu Sunčevog sistema kroz koji Zemlja prolazi prisutna primetno veća količina svemirske prašine. Meteorski rojevi su usko povezani sa kometama i najbolji način za predviđanje povećane aktivnosti nekog, inače sporednog, roja je informacija da se očekuje da neka kometa postane vidljiva i da je u našoj "blizini", što znači da se približava Suncu, a od rojeva koji prate tu kometu doći do povećane aktivnosti.

Upravo to se događalo ovih dana kada su nam u "goste" komete C/2001 Q4 (NEAT) i C/2003 K4 (LINEAR) što je dovelo do poboljšanja meteorske aktivnosti.
Našem zapažanju pridala je važnost najavljivana "kiša" meteora DELTA AURIGIDS. Dana 09.09.2004 od ranih jutarnjih sati do kasnih posleponoćnih sati pratili smo aktivnost meteorskih radio-odjeka i uspeli da u periodu od 21-24h snimimo radio-odjek DELTA AURIGIDS-a. Iste meteore uvrstili smo u naš kalendar istraživanja i za sledeću godinu kako bismo ustanovili aktivnost broja meteora na sat i vreme maksimuma, kao i samu pojavu meteora.

DELTA AURIGIDS-i su prema prvom istraživanju asimetrični tj. broj refleksija posle maksimuma opada znatno brže nego što se povećava prema maksimumu. Sam maksimum je veoma brz i kratkotrajan, prema broju odjeka i dužini odjeka pretpostavljamo da je to posledica krupnijih meteora koji duže gore na većim visinama, u prilog tome dodajemo i znatno veću elevaciju antene radio-teleskopa od 30 stepeni. Radio-teleskop za ovu priliku je bio za rad na visokoj frekvenciji što nam ukazuje da ovi meteori pripadaju u grupu brzih meteora, barem iz razloga velikog elevacionog ugla i dužine radio-odjeka. Da bi sve pretpostavke postale karakteristike roja potrebno je isti pratiti dugi niz godina, te se nadamo da će nam DELTA AURIGIDS to omogućiti.

Na grafikonu prikazan je broj meteora na svakih 15 minuta u vremenu od 21-24 časa.

Vreme Br.meteo.
0 0
15 18
30 27
45 27
60 26
75 55
90 78
105 35
120 32
135 25
150 20
165 22
180 31
 

(septembar 2004.)

vrh