Metode posmatranja

Pracenje meteorskog pljuska, od strane naseg dela ekspedicije, bice pokriveno fotografskim, video i vizuelnim metodama posmatranja.

Fotografski

  • spektar meteorske cestice
    Snimanje spektra visoke rezolucije je zbog verovatnoce da se snimi dovoljno sjajan meteor (uslov optike) veoma tesko. Za vreme veceg meteorskog roja (npr. Perseida, cija je ucestanost oko 100 meteora na sat) potrebno je nekoliko video sistema i do nekoliko hiljada sati snimanja fotografski, da bi se snimio kvalitetan spektar. Pljusak Leonida je izuzetna prilika ne samo da se snimi spektar meteora, vec da se iz statisticki znacajnog uzorka, na osnovu spektara, utvrde fizicke i hemijske karakteristike ovog roja.
  • Poseban zadatak koji bi se realizovao uz pomoc foto i video opreme, bio bi registrovanje "tragova" meteora. Na osnovu dobijenih podataka, odredile bi se visine i brzine meteora, kaoi orbite meteorskih cestica oko Sunca.
  • odredjivanje orbita

    Posmatranja ce biti vrsena sa dva punkta, medusobno udaljena 20 km. Sa oba punkta, snima se ista oblast Zemljine atmosfere na visini od 100 km od povrsine. Fotografska baterija, bar na jednom punktu, bila bi snabdevena specijalnim uredjajima za odredjivanje ugaone brzine meteora. Na ovaj nacin bi se dobio dovoljno obiman materijal za analizu brzine meteora i radijanta, a time i heliocentricnih orbita cestica ovoga roja.

Video

  • kvantitativna analiza roja – jedna od osnovnih analiza meteorskog roja
    Buduci da su do sada koriscene uglavnom procene dobijene na osnovu rezultata vizuelnih posmatranja (od tuda i prilicna neodredjenost aktivnosti pljuska iz 1966. godine), video metoda ce pruziti znatno pouzdanije podatke. U slucaju Leonida, to ce biti po prvi put u istoriji. Ova sansa tim je o d veceg znacaja, jer se predvidja da ce naredni prolazak roditeljske komete Temple-Tuttle) pratiti osetno manja aktivnost Leonida od ovogodisnjih. Naime, na efikasnost video posmatranja ne utice ucestanost meteora. Drugim recima, u posmatranoj oblasti neba snimaju se svi meteori do odredjene granicne magnitude, ukljucujuci i one koji se vizuelnim metodama ne bi mogli registrovati. To omogucava da se u (veoma) sirokom intervalu magnituda dobije raspo dela meteora po sjaju. Na osnovu ovoga se moze utvrditi precizan oblik funkcije po kojoj se u roju povecava broj meteorida sa smanjenjem njihove mase, i da li ista funkcija opisuje raspodelu cestica za magnitude koje su svima njima iznad podrucja dostupnog vizuelnim metodama.
    Na osnovu dobijenih podataka odredice se:
  • procena meteorske aktivnosti iz izracunavanja fluksa meteoroida
  • funkcija raspodele meteora po sjaju, uvid u velicine cestica koje se mogu naci u meteorskom roju i procene mase roja
  • orbite Leonida na osnovu filamenata oluje
  • izucavanje svetlosnih kriva meteora
    Video medode pruzaju jedinstvenu priliku za analizu individualnih karakteristika meteorske pojave. Ocekujemo da cemo dobiti podatke na osnovu kojih se mogu izvesti zakljuci o fizickim velicnama koje opisuju meteoroide Leonida i roditeljsku kometu (55P/Temple-Tuttle).

Vizuelno

  • Zbog specificnosti pojave, vizuelna posmatranja ce biti koriscena u prilicno modifikovanom obliku u odnosu na njuhovu standradnu upotrebu. Uglavnom ce se koristiti za kompletiranje podataka koji ce se dobiti drugim metodama. Osim toga, izuzetno velika aktivnost pljuska omogucice da se, uporedjivanjem sa ostalim metodama, donekle izvrsi njihova "kalibracija".

nazad

Autor sadrzaja: Marija Vucelja
Web dizajn: Dusan Indjic
Poslednja izmena: