Kako da gledam Leonide?

a) for dummies:)

Proracuni kazu da ce maksimum Leonida biti 18. novembra u 3 sata i 8 minuta (po nasem, sredenjeevropskom vremenu). Ipak, Leonidi se posmatraju tri dana pa zauzmite polozaj vec 17. odmah nakon ponoci. Oku treba petnaestak minuta da se adaptira na mrak tako da cete sa posmatranjem poceti oko pola jedan. Za posmatranje, naravno, nebo treba da je vedro, ali u novembru to bas i ne mozemo od njega ocekivati. Medjutim, oblaci znaju i da se razidju, moze se napraviti rupa u njima i mozda cete i pored oblaka prisustvovati predstavi.

Najbolje je ovako. Dooobro se obucite, a pripremite i neko cebe - za svaki slucaj. Posto ste neupuceni jos ne znate koliko zna da bude hladno nocu u novembru. Pripremite i termos sa vrelim cajem - dobro ce vam doci.

Zatim potrazite na istoku Lava [slika neba], okrenite se ka njemu i zavalite u neku lezaljku. Treba da vam bude udobno jer vas ceka nekoliko sati zurenja u nebo.

A u Lavu potrazite njegov vrat. Tu se nalazi radijant Leonida [slika neba sa radijantom], ali nemojte tu ocekivati meteore. Oni ce se videti iznad i oko radijanta; najcesce severozapadno od radijanta.

Ako vidite meteor ciji trag unazad ne vodi u radijant, onda on ne pripada Leonidima. To je, dakle, sporadik.

Mozda cete opaziti meteor koji ne leti, vec bljesne i malo zatim se ugasi. Taj meteor kao da stoji pa se zove stacionarni meteor. On je isao pravo na vas pa zato njegovo kretanje ne mozete da vidite.

U medjuvremenu cete primetiti da se radijant polako dize, da je sve vise iznad horizonta - dok se ne izgubi u jutarnjem svetlu. Sto je radijant visi meteori su brojniji, ali je njihov trag kraci. Na kraju i oni ce izbledeti sa dolaskom dnevnog svetla.

 Pisite nam koliko ste meteora videli, u koliko sati i odakle ste ih gledali. 

b) za napredne posmatrace

datum.

Sunce

Mesec

1999. izlazak zalazak izlazak zalazak faza %
16.11. 06:40 16:11 12:53 23:16 53
17.11. 06:41 16:10 13:25 - 64
18.11. 06:42 16:09 13:54 00:22 74
19.11. 06:44 16:08 14:23 01:31 83

Ako zelite nesto vise od estetskog dozivljaja uradite ovako. Dok gledate meteore pokusajte da odredite njihovu magnitudu poredice ih sa sjajem okolnih zvezda. Uocite na primer neku zvezdu prve velicine i ona ce vam posluziti u tu svrhu.

Ako je nebo oblacno odredite procenat oblacnosti, tj. koliko vaseg vidnog polja zauzimaju oblaci. I ne ocajavajte. Bez obzira koliko oblacno bilo uvek postoje sanse da se napravi rupa cistog neba.

Zabelezite vreme pocetka i kraja osmatranja. Zabelezite pocetak i kraj pauze (pa ne mozete pet sati neprekidno gledati u nebo - obicno se na svaki sat pravi pauza od petnaest minuta). Zatim zabelezite koliko ste meteora videli u periodima od deset minuta i koje su velicine bili. Ako vidite bolid, onda to posebno zabelezite. Zabelezite njegov oblik, velicinu i bolju. I zabelezite da li je bolid proizveo neki zvuk.

I na kraju sve to nam posaljite kako bismo objavili vas rad.

b) za profesionalce

Vi, profesionalci, vec sve znate. Za vas samo ovo: Prirucnik za vizuelno promatranje meteora [.pdf 437 kb]

i ovo: 

(u slucaju da ste negde zaturili adresu na koju treba da prijavite svoje podatke o posmatranju Leonida)

oktobar 99.


Fotografija >>
Snimanje Leonida:
saveti