AM Home

am@astronomija.co.yu

 

 

 

 

Sadržaj AM

          

 

 

Uran i Neptun
(kako ih videti)

Kasno letnje juzno nebo                                                          Kartu izradio: A. Ilicic

kasno-letnje juzno nebo

Aleksandar Ilicic e - mail
L

eto je doba godine koje nam ponovo daje mogucnost da na nebu potrazimo dve daleke planete Urana i Neptuna. Zbog njihovog laganog kretanja medju zvezdama oni se vec nekih 20 godina posmatraju zajedno jer je slucaj hteo da dele isti deo neba. Leta 1993 kada sam se upoznao sa njima bili su prividno sasvim blizu jedno drugom u sazvezdju Strelca. Od tada su se samo neznatno razisli i pomerili u naredno na njihovom putu, sazvezdje Jarca.

       Da bi uspeli da opazite Urana i Neptuna potrebne ce vam biti samo dve stvari. Prva je mala pomoc ocima u vidu, na primer, jednog obicnog dvogleda 7x50 koji je, mogu reci, idealan za ovakve prilike. Druga bitna stvar je veoma detaljna zvezdana karta za segment neba koji cete pretraziti. Ako imate ove dve stvari potrebna vam je jos samo neka lepa noc i rezultati sigurno nece izostati.

       Uran na nebu izgleda kao zvezda velicine 5.5. To je sasvim dovoljno da se pri odlicnim uslovima vidljivosti opazi i slobodnim okom. Zbog toga sada zvuci neverovatno da je otkriven tek 1781. kada su astronomi vec preko 170 godina koristili pomoc optike u vidu teleskopa. Sada je gotovo izvesno da su, i pored toga sto je otkriven pre samo nekih 220 godina, Urana ljudi posmatrali kroz celu istoriju ne izdvajajuci ga nipocemu od ostalih slabih zvezda koje su na nebu mogli videti. Tako u Ptolomejevom zvezdanom katalogu iz njegovog dela "Almagest" postoji misticna zvezda 6. velicine koju danas ne nalazimo na nebu. Inace ove podatke je Ptolomej preuzeo od svog predhodnika, najboljeg antickog posmatraca Hiparha, koji je premeravao nebo vec 130 godina pre Hrista. Od tada pa sve do Uranovog otkrica svaki precizniji nebeski atlas sadrzao je najmanje jednu zvezdu viska. Tako je i Jon Flamsted u svom kapitalnom delu, zvezdanom katalogu iz 1725 (koji i danas vazi kao kamen temeljac modernom obelezavanju zvezda) naleteo na Urana i notirao ga kao zvezdu 34 Tauri.Uranus_f.gif (2844 bytes)

       Da bi ste se uverili da nije u pitanju zvezda morate ugledati Uranov disk, a za to ce vam biti potreban i sasvim solidan teleskop. Velicina diska ne prelazi 4 lucne sekunde tako da je potrebno uvecanje od bar 130 puta kako bi se pokazalo da nije u pitanju tacka. Uran ove godine prolazi pored sjajne zvezde q Jarca koja ce nam nepogresivo sluziti za njegovo nalazenje.

       Kad je Neptun u pitanju, on se krece duplo sporije, a pet puta je slabije sjajan pa iz tih razloga jos vise podseca na zvezdu. I pored toga postoje dobri dokazi da je Neptun slicno kao i Uran, posmatran i pre nego sto ga je 1846 otkrio nemac Gale. Naime januara 1613 u svojoj posmatrackoj fazi Jupitera i njegovih satelita Galilej za samo par godina od pocetka upotrebe teleskopa u svojim beleskama uspeo da notira jednu slabiju zvezdu za koju se nekoliko vekova kasnije pokazalo da je nova planetaNeptune_f.gif (2704 bytes).

       Na nebu se Neptun vidi kao zvezda 7.8m i precnika diska od 2.5 lucnih sekundi.   Cele ove sezone on ce se kretati u blizini zvezde s Jarca sto ce u neku ruku sigurno pomoci da ga lakse opazite. No bez obzira na ovu malu pomoc za njegovo nalazenje ce vam sigurno biti potrebna i karta sa zvezdama bar do osme magnitude koju vam ovde prilazemo.

       Na kraju ostaje mi samo da zakljucim da su mnoge generacije astronoma propustile veliku priliku da se proslave jer nisu bili dovoljno uporni u svjim posmatranjima. Nama ostaje zadovoljstvo sto svakog leta mozemo ponovo da otkrivamo ove dve daleke planete.

(jul 99)

Kretanje Urana i Neptuna                                                        Kartu izradio: A. Ilicic

kretanje Urana i Neptuna kroz sazvezdje Jarca u drugoj polovini 99.