Sinodicki mesec
 

    

D

a bi prosao kroz sve faze Mesecu je potrebno 29 dana, 12 sati, 44 minuta i 2,78 sekundi. Ovaj vremenski period se zove sinodicki mesec posto predstavlja zbir svih Mesecevih mena (sinodicki dolazi od grcke reci u znacenju zbirni, skupstinski). Ono sto medjutim zbunjuje jeste da u toku ovog ciklusa, dakle za 29,5 dana, Mesec nacini ravno jedan krug oko Zemlje, a ranije smo tvrdili da je za taj krug Mesecu potrebno 27,3 dana, to jest jedan sidericki mesec. Citava stvar je utoliko interesantnije sto su obe ove tvrdnje tacne i lako se mogu proveriti. Za jednu su dokaz mene, a za drugu zvezde.

Da bismo shvatili otkud potice razlika izmedju siderickog i sinodickog meseca potrebno je da kretanje Meseca oko Zemlje dovedemo u vezu sa kretanjem Meseca i Zemlje oko Sunca. Ovo drugo kretanje ima za posledicu da seSinodicki mesec polozaj Meseca i Zemlje prema zvezdama posle izvesnog vremena vise ne podudara sa njihovim polozajem prema Suncu.

Uzmimo da je Mesec u fazi punog Meseca (tacka M1) i da u tom polozaju, gledano sa zemlje, poklapa neku udaljenju zvezdu. Kroz 27 dana i nesto sati Mesec ce napraviti jedan krug oko Zemlje i ponovo ce poklopiti datu zvezdu (polozaj B na crtezu). Ali za tih 27 dana i Zemlja i Mesec su na putanji oko Sunca prevalili odredjen put tako da u trenutku kada Mesec poklopi zvezdu on jos nije dospeo u fazu punog Meseca. Za to mu je potrebno da stigne u polozaj M3 sto traje oko dva dana i pet sati.

Sidericki mesec, dakle, predstavaja vreme kruzenja Meseca oko Zemlje s obzirom na zvezde, a sinodicki s obzirom na Sunce.

Up