Stvarno kretanje
 

  

A

ko ste uspeli na osnovu ovoga sto smo do sada pricali da stvorite predstavu o kretanju Meseca moram vas opomenuti da tu predstavu na uzimate suvise ozbiljno jer ona bas i nije sasvim tacna. U stvari ona dobro opisuje kretanje naseg satelita posmatano sa Zemlje, ali da ste kojim slucajem stanovnik neke daleke planete koja se nalazi iznad ravni ekliptike tako da imate lep frontalni pogled na Sunce, Mesec i Zemlju, videli biste sasvim drukciju sliku Mesecevog kretanja. Videli biste da Mesec ne kruzi oko Zemlje vec oko Sunca. Sunce svojom gravitacijom deluje na Mesec 2,5 puta snaznije nego Zemlja i nasa planeta zapravo samo ometa kretanje Meseca oko Sunca, ona samo deformise Mesecevu putanju. U stvari izgleda kao da se Zemlja i Mesec utrkuju ko ce pre da obidje Sunce i pri tome se malo guraju.

Trka je zaista brza. Zemlja u proseku ide 29,7 km/s dok se Mesec koleba teStvarna putanja cas juri, cas usporava pa se i njegova brzina menja od 29 km/s do 31km/s.

Na crtezu je dat uproscen prikaz citavog toka ovog kretanja. Mesec pocinje da vija Zemlju (1 i 2), prelazi na spoljnu stranu njene putanje oko Sunca (3 i 4), prestize je (5 i 6), prelazi na unutrasnju stranu Zemljine putanje (7 i 8) i tu posustaje, a trku preuzima Zemlja (9). Zatim sve krece ispocetka.

Za godinu dana, koliko traje putovanje ova dva tela oko Sunca, Mesec opisani manevar ponovi dvanaest puta. Njegova putanja je krivudava i na njoj necete uociti nikakva elipse oko Zemlje. A opet, Mesec ipak obilazi svoju planetu bas po elipsi. Na crtezu je ucrtana i ta staza Meseca. Na njoj mozete pratiti i sidericku i sinodicku revoluciju s tim sto strelica usmertena ka dalekoj zvezdi (plava strelica) oznacava pocetak prvog, a strelica ka Suncu (zuta strelica) pocetak drugog meseca. Krenuli smo od faze novog Meseca (1), u polozaju 3 vidimo prvu cetvrt, u polozaju 5 pun Mesec itd. idemo redom sve do polozaja 8 kada je, s obzirom na zvezde, Mesec navrsio pun krug oko planete (sidericki mesec). U tom trenutku ostalo mu je jos oko 2 dana i nekoliko sati da ponovo dospe u fazu mladog meseca, te da tako zavrsi i sinodicku revoluciju (br. 9).