|
Deep Impact misija
Za impaktor mnogi pogrešno misle da je obična hrpa gvožđa. Ne, to je hrpa gvođa sa kamerom! Tačnije, ova letelica sadrži 49 % bakra i 24 % aluminijuma, kameru i motore. Kamera se nalazi na boku i prilikom pada uslikaće oko 35 fotografija ukupnog kapaciteta 17 megabajta. Slike će poslati matičnom brodu brzinom od 64 kilobita u sekundi.
U trenutku sudara kinetička energija koju bude stvorio impaktor iznosiće 19 gigadžula . To je vrednost koju napravi 4.8 tona TNT eksploziva! Za ovoliku energiju zaslužna je masa letelice (370 kilograma) i njena brzina od oko 10.2 km/s.
Navođenje letelice i udar o željeno mesto na kometi je jedan od najvećih izazova celokupne misije. Impaktor se odvaja od matičnog broda na udaljenosti od 864.000 km od površine Tempel 1 i sam manevriše uz pomoć motora, zvezda, navigacionih fotografija i specijalnog algoritma. Stručnjaci koji rukovode misijom nas uveravaju da impaktor neće promašiti metu za više od 100 metara.
CCD kamera koristi teleskop prečnika 12 cm, žižne daljine od 2.1 metar i svetlosne moći f/17.5. Pre nego što kamera bude uništena od strane čestica sa komete ona će napraviti slike u do sada ne viđenim detaljima. Poslednja slika bi trebala da ima rezoluciju od čak 20 cm po pikselu što je fantastičan tehnološki i naučni uspeh. Klarkovi stalaktiti i stalagmiti, koje je predvideo u Odiseji 2061, ukoliko postoje trebali bi da budu jasno vidljivi. Bolji kvalitet slike i više detalja na površini neke druge komete napraviće letelica Roseta tek krajem 2014. godine. Sudar će se dogoditi oko 06:00 UT 4. jula 2005. godine. Kako fizičke osobine komete budu jasnije tokom misije tako će se i vreme udara tačnije određivati.
Više fotografija, ilustracija i animacija pogledajte na zvaničnoj prezentaciji http://deepimpact.jpl.nasa.gov/gallery/index.html
|