|
11. april. 2008. Naš prijatelj iz Poljske, astronom–amater Anžej Karon, vlasnik najboljeg sajta o Sunčevom sistemu koji sam ja ikad video, javio mi je da je NASA pustila fantastične snimke Fobosa!
Kamera HiRISE[1] (The High Resolution Imaging Science Experiment), koja koja se nalazi na orbiteru Mars Reconnaissance i koja nam je do sada priredila neverovatna iznenađenja, poslala je još jedno iznenađenje. Naime, 23. marta 2008, za samo 10 minuta, sa samo 6.800 km visine, dvaput je snimljen Fobos, Marsov veći pratilac. Ovo gore je prva slika, napravljena kombinacijom plavo–zelenog, crvenog i infracrvenog filtera.
Ovde je prikazana i druga slika Fobosa, načinjena sa samo 5.800 km, istom kombinacijom filtera. Osvetljeni deo Fobosa ima oko 21 kilometar u prečniku. Najuočljiviji je veliki krater Stickney dole desno. Sa prečnikom od 9 kilometara, to je najkarakterističniki detalj na čitavom satelitu. Razlika u boji oko Stickneya govori da je u pitanju svežiji, pa samim tim i mlađi materijal od okolnog. Na slici se vide i brazgotine i kraterski lanci, za koje su najnovije studije evropskog "Mars Expressa" utvrdile da nisu u direktnoj vezi sa nastankom Stickneya. Možda su pre nastali kao posledica pada materijala izbačenog prilikom mnogobrojnih pogodaka Marsa. Linije koje se vide na padinama kratera Stickney, posledica su klizanja prašine niz padine izazvanog slabom gravitacijom Fobosa (ona je manja od hiljaditog dela Zemljine gravitacije. Zbog velike rezolucije slike, na fotografijama se vide detalji manji od 15 metara u prečniku.
(13.05.2007.)
|
|