AM Home

am@astronomija.co.yu

 

 

Poslednja 3'

Prevodilac o knjizi


Gde da kupim 
tu knjigu?

Softver, knjige


 

Sadržaj AM

        

 

POL DEJVIS
POSLEDNJA TRI MINUTA
Prevod: Milan Cirkocvic

[Prevodilac o knjizi]

            Posle duzeg vremena kod nas se pojavila nova knjiga iz popularne astronomije. Rec je o knjizi Poslednja tri minuta autora Pola Dejvisa. Knjiga je izasla 1994. godine, a kod nas u izdanju “Polarisa” 2000. godine. Prevodilac ovog dela je Milan Cirkovic, nas poznati astronom poznavalac kosmologije kojom se ova knjiga prvenstveno i bavi.

            Sam naslov je izabran kao kontrapandan slavnoj knjizi Stivena Vajnberga "Prva tri minuta" koja je oznacila pocetak epohe popularizacije kosmologije. Autor je inace istaknuti australijski teorijski fizicar i kosmolog. Knjiga sadzi predgovor, jedanaest poglavlja i na samom kraju bogatu bibliografiju.

            Sama knjiga pocinje u poglavlju Sudnji dan u kojoj autor iznosi scenario sudara planete Zemlje sa kometom Svift-Tatl. Zatim se upusta u sve moguce kataklizme koje se mogu desiti Zemlji, a koje prete iz kosmosa. Analizira se verovatnoca pohedinih scenarija, kao i najverovatniji nacin na koji ce ljudska civilizacija (ako do tada opstane) skoncati.

            U drugom poglavlju koje nosi naziv Umiruci kosmos objasnjavaju se osnovni principi vezani za entropiju. Objasnjava se zasto se ceo kosmos neumitno hladi i da je taj proces neizbezan. Objasnjava se pojam Olbersovog paradoksa i kako se na na osnovu njega doslo do zakljucka da je svemir beskonacano velik, ali da je ogranicenog trajanja u vremenu.

            Trece poglavlje pod nazivom Prva tri minuta je posveceno onome o cemu pise i poznata knjiga Stivena Vajnberga. Iznose se cinjenice vezane za nastanak vasione. Dokaza do kojih se doslo u korist teorije Velikog praska, kao i prelazak na teroiju inflatorne vasione.

            Kob zvezda je naslov cetvrtog poglavlja koje govori o tokovima evolucije zvezda, kao i o krajnjim stadijumima evolucije. Ovo poglavlje blize prikazuje kosmos kakav ce izgledati kada sve zvezde zavrse svoju evoluciju.

            U poglavlju broj pet koje nosi naziv Spustanje noci govori o crnim rupama i njihovim osobinama. Takodje se obradjuje i proces emisije energije iz crne rupe.

            Merenje kosmosa je naziv sestog poglavlja u kome se obradjuje pojam mase kosmosa. Konstatuje se da pored vodljive postoji i nevidljiva materija, a zatim se iznosi vise mogucnosti za oblik te materije. Kolicina te “nedostajuce” materije mnogo utice na konacnu sudbinu kosmosa, pa je zato ovo poglavlje veoma interesantno i detaljno uradjeno.

            Sedmo poglavlje nosi naziv Zauvek je dugo vreme. U njemu se razmatraju procesi koji se na kratkom vremenskom intervalu mogu zanemariti, ali koji su veoma vazni u dugom vremenskom intervalu, jer su akumulativnog karaktera. Opisuje se kosmos kakav ce izgledati kada prodje mnogo godina, i kada ce ovi procesi biti odlucujui za dalju sudbinu.

            U osmom poglavlju koje nosi naziv Zivot na sporom koloseku autor razmatra nacine i mogucnosti za opstanak nase civilizacije i ljudi uopste u velikim vremenskim intervalima. Na kraju se cak upusta u spekulacije u vezi izgleda buducih stvorenja i njihovog nacina zivota u kosmosu kakav je opisan u sedmom poglavlju.

            Deveto poglavlje nosi naziv Zivot na brzom koloseku. U njemu se razmatra sudbina kosmosa koji ce otpoceti svoje sazimanje, kao i mogucnosti opstanka ljudske civilizacije u tim uslovima.

            Razmatranja vezana za nagli, siloviti kraj kosmosa su obradjena u desetom poglavlju pod naslovom Iznenadna smrt – i vaskrsnuce. Obradjeno je nekoliko teorija koje predvidjaju odredjene procese koji mogu dovesti do naglog “umiranja” kosmosa.

            Poslednje jedanaesto poglavlje obradjuje razne modele pulsirajucih vasiona. Sam naziv ovog poglavlja Svetovi bez kraja govori o temi ovog poglavlja.

            Ova knjiga je veoma interesantno stivo za sve one koje interesuje kosmologija i astronomija uopste. Knjiga je napisana na pristupacan nacin, ali je autor izbegao preteranu banalizaciju. Na taj nacin je zadrzana odredjena doza ozbiljnosti i strucnosti materije koja je prezentovana. Prevodilac je dobro preveo strucne izraze, tako da je cela knjiga u skladu sa srpskim jezikom, pa se nigde ne moze doci do zabune ili nedorecenosti.

april 2000.

Nikola Božić
bozicn@gmail.com
http://www.nikolabozic.info