Astronomski magazin - HOME

am@astronomija.co.rs
 
 
Zemlja
 

Sadržaj AM

 
nauka
Laptopi kao seizmološke stanice
 

Vaši komentari

Marino Tumpić
tumpic@astronomija.co.rs
 
 
U Istri proradio prvi laptop-seizmološka stanica kao dio aparature Zvjezdarnice Astronomske udruge Vidulini nedalako Kanfanara.

Zvuči nevjerojatno, ali Vaš laptop bez ikakvih sklopovnih preinaka može biti prava minijaturna seizmološka stanica!

 Kliknite na ilustraciju  
QCN spada pod javne znanstvene projekte u kojem mogu participirati svi zainteresirani građani

Geofizičke stanice poprilično su skupe i relativno rijetko postavljene znanstvene aparature, no zahvaljujući ljudskoj domišljatosti uskoro to neće biti tako.

Tijekom 2005. godine ekipa mladih "hackera" računalnom je napadu upotrijebila komponente Apple računala kako bi detektirala pokrete u prostorijama jedne tvrtke. Ponukan tim "iskustvom" David Griscom iz tvrtke Suitable Systems napisao je računalni program SeisMac kao edukacijski projekt za IRIS grupu seizmologa u SAD.

Naime, u gotovo svim prijenosnim računalima nalazi se mali senzor pokreta koji stalno prati trešnje (pokrete) laptopa a u slučaju incidentne situacije, primjerice prilikom pada sa stola na pod, senzor pokreta blokira iglu tvrdog diska kako bi se onemogućilo oštećenje sklopovlja i gubitak podataka! Sada je ova mogućnost iskorištena za svrhu o kojoj tvorci sigurnosnog sustava podatkovnih medija nisu ni sanjali da bi mogla biti namijenjena.

Elizabeth Cochran s University of California i Jesse Lawrence sa Stanford University upotrijebili su ova saznanja te ih inkorporirali u projekt "laptop-seizmografa". Carl Christensen je prošle godine cijeli program prilagodio poznatom BOINC projektu (u kojem se nalazi i popularni SETI), a prva testna inačica ugledala je svjetlo dana krajem marta ove godine. Tek formirana mreža laptop-seizmografa zabilježila je svoj prvi potres u aprilu na području grada Reno u američkoj saveznoj državi Nevada. Interaktivni računalni program potrebno je s linka http://qcn.stanford.edu/ skinuti na prijenosno računalo i pustiti ga da radi kao "spasitelj ekrana", te namjestiti nekoliko postavki, poput vaše lokacije i sl. Posjeduje li Vaše računalo gps uređaj instalacija i početak rada biti će još lakši. Pokretanjem programa računalo postaje prava seizmološka postaja, putem interneta priključena na svjetsku mrežu laptop seizmografa (Quake Catcher Network – QCN) kojih u ovom trenutku ima oko 2000. Kako bi se spriječilo da laptop registrira trešnju ili pomak poput tipkanja i rada na računalu te njegova prenošenja, program automatski starta tri minute nakon potpunog mirovanja laptopa.

Ekipa okupljena oko QCN mreže sada radi na USB prijenosnom, wirless, senzoru trešnji/pokreta koji bi se postavio nedaleko računala, na pod, te na taj način omogućio znatno precizniji prijem podataka o događanjima u Zemljinoj kori. Očekivana cijena takvog uređaja je svega oko 150 kn!

Iako se ovakvi uređaji nenmogu mjeriti s pravim geofizičkim stanicama, njihova brojnost bi uz kvalitetnu obradu podataka mogla otvoriti novu stranicu u seizmološkim istraživanjima.

Spomenimo i kako je tijekom proteklog tjedna u Vidulinima, nedaleko Kanfanara, proradio prvi takav sustav kao dio korpusa opreme Zvjezdarnice Astronomske udruge Vidulini.

(01.11.2008.)


Komentar?

Vaše ime:
Vaša e-mail adresa:
Predmet:
Vaš komentar:        

vrh

 

 

AM Index
 
priključite se
 

P R O D A V N I C A
teleskopa i mikrsoskopa

 
 
Vulkani