am@astronomija.co.yu

 

Osmatranja

        

 
 

Sadržaj AM

 

 

osmatranja

Japetiæ: 3.1. 2003.

Juèer (3.1.) je bilo èudno vrijeme cijeli dan, pa nisam ništa planirao za JSP, a kad tamo naveèer zove Mirko da ajmo.. i stvarno, vani fino, vedro.. bio je lijepo i prijepodne, ali su se onda poèeli navlaèiti oblaci i ja sam otpisao observing jer sam bio uvjeren da se skroz naoblaèilo.

Boris Štromar 
boris.stromar@gmail.com
http://www.astrobobo.net/

Saturn je bio fantastièan, prouèavao sam Cassini preko cijelog prstena, tamni unutarnji C ring i gradacije boja na samom disku.

Dogovorili smo se kod Baèvice u 22h, Vid, Marko, Luka i ja, a Mirko æe doæi kasnije. Ja se isprièavam svima koji su još eventualno htjeli s nama, ali dogovorili smo se stvarno na brzinu pa nisam stigao zivkati sve ljude. Oim toga, sudeæi po odazivu za promatranje komete na Jarunu nekidan, izgleda da svi jos uživaju u praznièkom odmoru :)

Na Japetiæu smo imali samo jedan teleskop, 8" SCT od Vida. Prioritet su nam bili Kvadrantidi, tako da ja nisam nosio teleskop, samo dalekozore (Tasco 8x56 i Oberwerk 15x70). Za probu sam ponio novo Televue dijagonalno i 9mm ortho. Iako je prije polaska i po putu bilo vedro, naravno, na Japetiæu su nas doèekali oblaci. Sreæom, nisu nas dugo gnjavili, pa smo polako poèeli raspoznavati zvijezdja i uvatiti poneki Messier dalekozorom kroz tanke oblake. Vid je složio teleskop i krenuli smo u akciju. Kratko vrijeme je moj 15x70 bio montiran na foto stativu, ali nažalost tada nije bilo 100% vedro. Nakon poèetnog observinga dovoljno se razvedrilo i razbistrilo da zapoènemo promatranje Kvadrantida. Svako malo bi poneki prozujao nebom, pa smo Luka i ja napokon krenuli u "pravo" brojanje meteora (za IMO). Nažalost nismo imali previše sreæe. Èim smo odredili magnitude i poèeli sa brojanjem, meteori su zapoèeli lagani štrajk, a nakon 20-tak minuta su oblaci sprijeèili daljnje brojanje. Isto se ponovilo i sat vremena kasnije kada smo ponovo odluèili brojati. Svejedno, poslati æu e-mail IMO-u, možda æe i ti kratki intervali biti upotrebljivi.

Ukratko, Kvadrantidi su bili nešto izmeðu vrlo dobrog i vrlo jadnog roja, barem po broju meteora. Vjerujem da bi bili više impresionirani da je cijelo vrijeme bilo vedro i da smo ih duže mogli pratiti. Primjetilo se da katkad dolaze u naletima i da su uglavno prilièno sjajni. Iako veæinu najsjajnijih nisam vidio, bilo ih je nekoliko u "minusu".

Sto se tièe promatranja drugih stvari, nismo gledali ništa posebno (komet Kudo-Fujikawa je pred jutro bio meðu oblacima). Saturn i Jupiter smo najviše promatrali. Seeing je bio èudan, nikad nisi bio siguran da li si skroz izoštrio.. ali dobro je podnosio poveæanja od 200x, a moglo se promatrati i na 300x. Saturn je bio fantastièan, prouèavao sam Cassini preko cijelog prstena, tamni unutarnji C ring i gradacije boja na samom disku. Saturn se mogao dobro izoštriti, boje su bile odliène - to je djelimièno zasluga 9mm ortho okulara kojeg smo èesto upotrebljavali ;) (poveæanje 222x ak se ne varam). Jupiter je bio nešto lošiji, no kasnije naveèer smo i na njemu poèeli uoèavati sitnije detalje. Strukturu unutar ekvatorijalnih pojaseva (tamnije i svijetlije dijelove), poneki festoon i slièno.

Deep sky smo ganjali kako bi se koji dio neba razvedrio. Bilo je odlièno gledati strukturu u M42 sa UHC filterom. Ja sam, naravno, najviše promatrao sa Oberwerkom. Kako je dobro, koji gusht!! Definitivno nema bolje sprave od dalekozora za sjajnije deep sky objekte! OK, možda se predomislim kad bacim pogled kroz neki APO ;) ali ovo je bilo super. Plejade su fantastièno uokvirene, taman toliko "lufta" sa strane da budu stavljene u kontekst (recimo). Double cluster pršti od zvijezda, M31 je dobro izgledala usprkos maloj visini na nebu. Otvoreni skupovi u Koèijasu svijetleeee.. uf! M81 i 82 odlièno izgledaju zajedno, vide se bez problema oblici, puno bolje nego sa malim dalekozorom. M42 ima nekoliko krakova koji se šire okolo.. M78 se kuži bez problema! Vid se stalno èudio kako se to sve može tako dobro vidjeti kroz dalekozor :) Šta sam još gledao.. recimo M51 sam prije morao dobro tražiti jer nisam znao toèno gdje je, a sa 15x70 je ovu galaksiju teško promasiti! M65 i 66 u Lavu smo gledali kroz tanke oblake... Usporedio sam dalekozore na M41 u Velikom psu (valjda sam pogodio broj?). Iako se skup bez problema vidi u 8x56, Oberwerk razlucuje puno više zvijezda, nebo je tamnije i, uglavnom, sve je puno bolje usprkos tome što Oberwerk ima veæe poveæanje i teže ga je mirno držati u ruci.

To je otprilike sve.. inaèe, na Japetiæu nije bilo tako strašno hladno, ali nakon nekog vremena se hladnoæa uvuèe svugdje i malo su mi se smrzli prsti na nogama. Ostatak ekipe je odluèio igrati lovice po parkiralištu da se zagrije, što i nije tako loša ideja, ali sljedeæi put bi dotièni mogli promisliti kako bi se osjeæali da na parkingu imaju složenu svoju opremu vrijednu par tisuæica, a da okolo nje jurcaju freakovi u polumraku...

Doma sam došao u 6 ujutro. Usprkos oblacima bilo nam je odlièno, poèetak nove godine kakav smo samo mogli poželjeti...

Par fotografija sa JSPa možete vidjeti na http://astrobobo.tripod.com/foto/jsp040103.zip (3 fotke, cca 160kb)

(januar 2003.)

vrh


[ Home | Sadržaj | Galaksija | Sunèev sistem | Teorija i praksa |
| Instrumenti | Istorija i tradicija  | Efemeride ]