am@astronomija.co.yu

 

 

 Razno
 

 

 

Sadržaj AM

 

 

http://www.astronomija.co.yu/forum/index.php
FAMA

Kada kliknete http://astronomija.eclipsedminds.org/ na ekranu se pojavi:

FAMA, Forum Astronomskog magazina. Po prvim reakcijama nakon pokretanja foruma, čini se da nam je on baš falio. Evo nekih zanimljivih rasprava.

Dobro dosli,

Posle nesto duzih priprema, od danas Forum Astronomskog magazina zvanicno pocinje sa radom.

Nadamo se da ce ovaj kutak na webu postati mesto okupnjanja svih zaljubljenika astronomije na prostoru bivse Jugoslavije i sa prostora celog Balkana, a sto ne i sire

Trenutno forum je podeljen na 5 delova.

Deo u kojem se trenutno nalazite je "Forum Astronomskog magazina" i njemu ce se nalaziti sve vezano za rad foruma, Vase ideje, primedbe, zelje...

Deo "Astronautika" je namenjen za covekovo osvajanje svemira,

a "Astronomska oprema i posmatranja" svemu onome sto je potrebno za lep pogled u nebesa.

Forum "Astronomija" je mesto za najsiru raspravu u vezi sa astronomije.

Za sada poslednji deo, "Astronomija" i "Astronomski magazin", zamisljen je kao forum u kojem treba da se citaoci ova dva casopisa (jednog elektronskog i drugog klasicnog papirnog) ukljuce u njihov rad putem pregloga, sugestija, ali i da se razjasni i dopuni svaki clanak i vest koji se u njima pojavi.

Ova podela foruma, naravno, nije konacna. Nadamo se da ce uskoro ovaj forum koristiti dovoljan broj korisnika da bude potrebno da ga prosirimo.

Da bi se ukljucili u diskusije prvo je potrebno da se registrujete na forum (klik na Register) i podelite Vase misli sa ostalim korisnicima foruma.

Pa, krenimo u akciju

 

   kasini-hajgens  
Elem, sonda kasini-hajgens (u cast cuvenog italijanskog astronoma, djovani domenika kasinija i holandskog matematicara, fizicara i astronoma, kristijana hajgensa-otkrio titan) ove godine stize do saturna!Lansirana je 1997. godina i predstavlja saradnju izmedju NASA i ESA.Za nesto manje od 3 meseca uci ce u orbitu oko Gospodara prstenova(kako popularno nazivaju saturn:)).11. juna ce ova sonda proci pored satelita phoebe, a 1. jula planiran je ulazak u saturnovu orbitu.Tu ce sonda provesti 4 godine u ispitivanju ovog gasovitog dzina i njegovog sistema prstenova.I mozda najvaznije od svega je njen prolaz pored najveceg saturnovog satelita, drugog po velicini u suncevom sistemu, i jedinog satelita koji ima gustu atmosferu-TITANA.To ce se desiti u januaru sledece godine, kada ce sonda ispustiti hajgens lender(napravila ga je ESA) koji treba da se meko spusti na titanovu povrsinu i otkrije njegovu misteriju.Naime ne postoje snimci povrsine ovog meseca, zbog njegove guste atmosfere(pritisak je 1.5 puta veci nego na zemlji).Naucnici se dvoume da li je povrsina tecni metan, ili ima i cvrstih komponenti.Inace u titanovoj atmosferi su spektrometrijom otkriveni tragovi nekih organskih jedinjenja(neki ugljovodonici i jedinjenja cijanida).Ova jedinjenja su zanimljiva zato sto su prekursori u sintezi DNK i RNK, tako da bi titan mogao da predstavlja hemijsku laboratoriju kakva je zemlja bila pre nastanka zivota.Problem je jedino niska temperatura(-150C), tako da je eventualna bihemijska evolucija ovde veoma spora.U svakom slucaju ova misija nas moze nauciti mnogo cemu i s pravom je jedan od najznacajnijih dogadaja u ovaj dekadi svemirskih istrazivanja.

Dule_smor
 

  anketa

Dokle ce ljudi istraziti svemir?
Nas Suncev sistem         [ 2 ] [33.33%]
Najblize zvezde           [ 0 ] [0.00%]
Bliza okolina u Galaksiji [ 2 ] [33.33%]
Ceo Mlecni put            [ 0 ] [0.00%]
Susedne galaksije         [ 0 ] [0.00%]
Beskraj i iza toga        [ 2 ] [33.33%]
 

  Da li se Kineski zid vidi sa Meseca?
Citajuci davno Politikin zabavnik mogli smo da saznamo da je Kineski zid jedina gradjevina vidljiva s Meseca golim okom. Naravno da kao mali ja tada nisam sumnjao u to. Medjutim, sad sam malo porastao Da li se vidi ili ne?

Kineski jeste grandiozna gradjevina, dugacak vise od 1000km, ali on se proteze u jednom pravcu a posto je sirok recimo samo nekih 20m ili manje vrlo tesko se moze videti s Meseca

Pitanje je da li se moze videti sa neke nize orbite, recimo iz ISS-a (Medjunarodne svemirske stanice). Da li ga je tajkonaut (kineski astronaut) mogao videti? Sta mislite.

Koje bi se uopste mogle pojedinacne gradjevine videti iz Zemljine orbite?

Za gradove nema problema, ali koji pojedinacni objekti imaju toliku povrsinu?

Sich


Pa prvi kineski astronaut je izjavio da ga nije vidio, mozda ima problema s vidom

2fast4u


Verovatno se vidi iz neke niske orbite.Negde sam procaitao da pored njega iz kosmosa mogu da se vide jos samo neki veoma dobro osvetljeni autoputevi u belgiji.Malo glupo zvuci, logicnije je bi bilo da se vidi recimo osvetljena keopsova piramida.

Dule_smor


Ako se Kineski zid vidi sa Meseca golim okom ja cu da pojedem ovaj moj kompjuter sa sve zvucnicima! Salu na stranu,stvarno je nemoguce videti taj objekat sa tolike udaljenosti! Mozda,eventualno iz ISS mada dok ne vidim ja, nista ne verujem!

Miranda


Može se tačno izračunati granična "širina" da bi se nešto registrovalo preko popularne paralakse i vidnog ugla ljudskog oka. Rezultat je da se kineski zid ne može videti, a sumnjam i za autoput u Belgiji.

Goran Rakić
 

 astronautika
Naucnici Nase ce Spirit i Opportunity koristiti cak 250 dana umesto 90 koliko je provobitno bilo predvidjeno. Reuters

Ovo je prva misija posle dugo vremena da se Nasi isplatila politika "brzo, jednostavno i jeftino". Bilo je tu rizicnih poteza, najrizicnije je mozda bilo spustanje gde je primenjena nova metoda sa vazdusnim jastucima koja se dobro pokazala, a izbegnuti su teski motori sa rezervoarima za "meko" spustanje.

Ipak mislim da je cena takvog pristupa jako skupa. Dve "nestale" letelice 1999. pred samim ciljem (opet Mars), pa velik broj projekata na koje je bilo potroseno dosta para, ali su prekinuti: Pluto Kuiper Express, letelice X33, X37...

Ali evo, napokon i iz Nase stizu lepe vesti

Sich


Fino je sve to, ali mi je mnogo zao sto su otkazali pluto express, bas bi lepo bilo da je nesto konacno prislo plutonu.A jel ove godine bese lansiraju onu sondu koja treba da udje u merkurovu orbitu?

Dule smor


Da, zaista je steta za letelicu za Pluton.

2004. je godina kad je jako dobar polozaj planeta za brz dolazak do plutona. Medjutim, misija je odlozena za 2006.god. kada ce trebati jos 2 godine vise za put (2 god. za put + 2 god. zbog kasnijeg lansiranja= 4 god. kasnjenja)

Tako da letelica treba da stigne do plutona tek 2015.

Za Merkur ce ovog leta krenuti MESSENGER. Merkur je zaista dugo bio zapostavljen

Sich

 

  astronomija i mediji 

Najlepsi tekstovi vezano za astronomiju svakako su bili pisani pred pomracenje 1999. Da li je to bio medijski eksperiment ili ne, ali tada smo na TV- gledali tzv. docente medicine koji su govorili da se posle 3 sek. gledanja pomracenog Sunca oslepi. Da, bila su to dobra, stara vremena

Svasta se i po novinama pisalo o tome. Na internetu razne novine imaju arhive, ali nazalost jedino (cini mi se) arhiva Glasa javnosti doseze do 1999.

Pa evo sta je pisano dan posle tog "astroloskog" dogadjaja u tom listu:

http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/1999/08/12/srpski/R99081101.shtm

A izvestaji iz raznih gradova:

Subotica, Novi Sad, Kikinda, Kalemegdan, Beograd

A inace, Mogli smo tacno znati kad ce milosevic da ode, samo da smo gledali nebo: http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2001/01/14/srpski/R01011301.shtm  

Eh, 5. oktobar je nagovesten na nebu, a loto brojevi nisu - kakva nepravda

sich


Uvek sam mrzeo te astroloske egzibicije.Ali zaista je bilo smesno gledati puste ulice nasih gradove tog 11. avgusta 1999.

Dule smor


Zasto se cudite????

Pa zar niste znali da je Sedna vec proglasena za desetu planetu od strane astrologa. Osim toga astrolozi tvrde da su oni vec dugo vremena najavljivali postojanje desete planete u Suncevom sistemu, jer po njima nije logicno da postoji devet planeta i dva svetla (Sunce i Mesec) a dvanaest zodijackih znakova.

Na stranu sto trenutno postoji trinaest zodijackih znakova a ne dvanaest, i sto je horoskop totalno pogresan, ali astrologe to ne brine bas previse.

Milan Gucic je dao odlican opis astrologije u onom intervijuu Politici nakon maratona, ako je neko procitao u Astronomskom Magazinu.

Vise od toga ne treba reci.

Uzgred, kako se postaje "profesor" astrologije?


Da veoma je bilo zanimljivo ponasanje nacije za vreme pomracenja, ali isto tako i neko vreme pre pomracenja. Ja sam bio sesti razred kada se odigrao ovaj dogadjaj. U okviru sekcije MFA (koja je do danas izrasla u drustvo prirodnih nauka) I zajedno sa astronomskim drustvom “Milutin Milankovic” bio sam u Novom Knezevcu jer je tamo bilo totalno pomracenje. U Zrenjaninu, mestu u kojem zivim, bio je pravi pustos na ulicama. Na lokalnoj televiziji Santos sukobljavali su se astronomi i astrolozi nekoliko nedelja pre pomracenja. Astrolozi su pobedili. Zasto? Zato sto je nas narod po prirodi strasljiv. Mnogi su se uplasili smaka sveta, a pojedini su se zabrinuli za svoj vid. Kada je ceo dogadjaj prosao samo su odahnuli. Kome bi danas nacija verovala astronomima ili astrolozima. Astrolozima naravno. Zasto? Zato sto je nas narod po prirodi zaboravan. ONO U CEMU SE SVI ZAJEDNO MORAMO SLOZITI JE BORBA PROTIV ASTROLOGIJE.

Petar Mali

 Pluton

Jos pocetkom devedesetih pocela je rasprava o tome da li treba Plutona ostaviti medju planetama, jer se tada poceli otkrivati prvi asteroidi u Kajperovom pojasu odmah iza Neptunove orbite.

Kako je broj tih asteroida rastao, povecao se i obim rasprava. Sve do 1999. kada je IAU (International Astronomical Union) stavila tacku na rasprave i proglasila Plutona za trajnog clana planetske druzine.

Medjutim nadjeni su sve veci i veci ovjekti. Nedavno pronadjena Sedna ima oko 1500km u precniku (Pluton im precnik 2350km) i ponovo je pokrenuta siroka rasprava da li IAU treba da jos jednom razmotri svoju odluku.

Izgleda da ce Pluton i dalje da ostane deveta planeta.

A da li ce se naci jos koji objekat negove velicine i sta mislite da li ce IAU biti prinudjena nekad da Plutona spusti medju asteroide?

Ja glasam za devetu planetu. Iako je clan Kajperovog pojasa, mislim da je daleko najveci njegov clan, a pored toga jos i dvojni objekat. Do 50 astronomskih jedinica (1 aj= rastojanje Zemlja-Sunce) verovatno nema tako velikog objekta. Mislim da je jedino pitanje da li iza toga postoji toliki objekat.

Sich


Tombo je 18.veljace ucino dobrim datumom, moja kcerka tada ima rodjendan, stoga, ja sam ZA da Pluton ostane - planet (bar na papiru, kada to u stvarnosti - nije!)

sori na ot,

prvi post na ovom forumu, sve najbolje i pozdrav svima

marino


Pluton i treba da ostane deveta planeta. Cak i ako ne ispunjava uslove, Pluton ipak ne zasluzuje da izgubi status planete.

Ni Tomba to ne zasluzuje. Sta da je kojim slucajem jos uvek ziv.

Kako bi to bilo tuzno kada bi mu neko iz IAU rekao:" Gospodine Tomba, zao nam je ali Vi niste pronasli planetu..."

Tomba je ziveo 67. godina sa saznanjem da je pronasao novu planetu u Suncevom sistemu sto mu je donelo "besmrtnost", i po cemu ga ceo svet pamti.

Niko nema prava da mu to sada oduzme.

Maxscope


   anketa 

Pluton - planeta ili ne?

Deveta planeta        [ 6 ] [85.71%]
Planeta? Nema sanse!  [ 1 ] [14.29%]
Neodredjen polozaj    [ 0 ] [0.00%]

 

   SETI  

Prvi koji je predlozio da se radio talasima vrse komukacije u svemiru je Tesla.

A covek koji je medju prvima predlozio da se pokusaju uhvatiti radio talasi drugih civilizacija je bio Karl Sagan.

Projekat SETI je poceo finansiranjem iz budzeta SAD-a, medjutim pocetkom devedesetih je kongres uskratio podrsku SETI-u i projekat je opstao prvenstveno novcem Pola Alena (potpredsednik Microsofta), osnivacem Intela Gordona Mura, i osnivacima Hewlett-Packarda Davida Pakarda i Vilijama Hjulita.

Trenutno SETI nema problema sa finansijama, koristi Arecibo radio teleskop, najveci radio-teleskop s jednim tanjirom, i vise miliona ljudi ima instalirano SETI@Home.

Medjutim koliko je to nauka. Da li bi bilo korisnije to teleskopsko vreme iskoristiti za nesto drugo.

Ja mislim da bi.

Neko drugacije misnjenje?

Sich


Pa sad ne znam bas.I ja sam mnogo puta razmisljao o tome, ali jos uvek mi stoji instaliran setiathome na compu:).Zaista ne znam, koliko sam razumeo, oni veoma malo vremena koriste teleskop, uglavnom se on koristi za druge stvari.A stoji da bi trebalo pokusavati kontakte sa drugim civilizacijama, samo je pitanje koliko samo mi na sadasnjem stupnju razvoja sposobni za tako nesto.Ovako to lici ne na trazenje igle u plastu sena, vec na trazenje jednog odredjenog molekula vode u okeanu:).

Dule smor


Da nije bilo tracenja vremena ne bi bilo civilizacijskog napretka

Sreten


Neće biti gubljenje vremena kada im se "posreći" Gledao sam nedavno neku praistorijsku emisiju na TV vezanu za SETI projekat i stvarno mi je žao ljudi koji tamo rade, da li oni imaju utisak da im je život promašen i da traće, ovaj put ne teleskopsko već svoje vreme?

Goran Rakic


 

Ovo je pitanje pitanje koje ne moze imati jedan, konacan odgovor?

Sta ako sutra dobijemo signal neke civilizacije? Udaljene mozda 5000 svjetlosnih godina! I posaljemo odgovor, to je jos 5000 godina! Hoce li iko primiti odgovor?

U svakom slucaju mi na njihov odgovor moramo cekati 10000 godina? (Ili smisliti Warp pogon) Nazalost mi tracimo vrijeme na druge nacine, Seti nije tracenje vremena.

Skzwalker


koliko znam svaki radio talas na zemlji ima svoju modulaciju (am,fm,cw,ssb...),

sumnjivo je to meni,kako ce odgovoriti i kad prime signal???

oni (ili ono šta god da su) sigurno nemaju modulacije kao mi.

HerQl
 

   anketa 

Zivot na Marsu?

Nikad ga nije bilo [ 1 ] [20.00%]

Samo fosili nizih oblika zivota [ 2 ] [40.00%]

Postoje nizi oblici zivota [ 2 ] [40.00%]

Marsovci postoje!! [ 0 ] [0.00%]

Zanimljive priče, zar ne?

http://www.astronomija.co.yu/forum/index.php

Imate li pitanje u vezi Foruma?

(april 2004.)

vrh