am@astronomija.co.yu

 

 

 Razno
 

 

 

Sadržaj AM

 

 

http://astronomija.eclipsedminds.org/
FAMA

FAMA, Forum Astronomskog magazina. Evo nekih zanimljivih rasprava.

Zašto dvogled (2)
slazem se sa Maxscope-om, treba se prvo upoznati sa svim tim stvarima pre nego kupiti teleskop, ako bi ga odma kupio bilo bi I STA SAD????, a kad smo vec kod tih dvogleda, kolko treba para dati, sta treba gledati kad se kupuje, znate li neke firme... sto se tice knjiga video sad da Cambridge Press ima interesantnih knjiga iz oblasti astronomije(govorim o knjigama za pocetnike i te zvezdane karte)koje ne moraju da kostaju po 50 funti, sta mislite o tome?

Pozdrav
moonman

***

Pogledaj topik koji je postavio Milosh pod nazivom "Koji dvogled kupiti". Taj topik se nalazi na ranijoj stranici ovih "Astronomska oprema i posmatranja" diskusija, i u njemu sam pisao upravo o kupovini dvogleda pa ces naci dosta odgovora na svoja pitanja. (Koji dvogled kupiti)

Dvogled ima jos jednu veliku prednost pogotovu kod pocetnika.

Mnogi zapocnu bavljenjem astronomijom izazvani svim tim sarenim i predivnim fotografijama koje vide po magazinima i web sajtovima. Te fotografije uglavnom cine veliki teleskopi, kao Habl, CFHT ili VLT i one su prosle "bojenje" i kompjutersku obradu.

A kada se taj isti objekat pogleda kroz dvogled ili teleskop, ne vidi se ni iz bliza tako saren i predivan nebeski objekat.

Ovo je verovatno najveca zamka astronomije.

Mnogi pocetnici koji vide na primer fotografiju Andromeda galaksije koju je nacinio Habl, sa svim tim sarenim zvezdama i izazovnim-za-proucavanje oblacima vrelih gasova postaju razocarani astronomijom kada kroz dvogled ili teleskop vide tu istu Andromeda galaksiju kao nista vise od malog belog skoro providnog "oblacka" bez jasnih definicija.

I tada napuste bavljenje astrnomijom i okrenu se nekom drugom hobiju.

Nemoj jos uvek sa sigurnoscu reci da se to tebi nece desiti, jer postoji mogucnost. Ako kupis teleskop a odustanes razocaran od astronomije, onda si za nista bacio novac. Ili ces prodati taj teleskop ispod cene ili ce zavrsiti zaboravljen negde na tvom tavanu.

To je jos jedan razlog zasto ti preporucujem dvogled za pocetak, jer i ako odustanes od astronomije, dvogled ti opet moze korisno posluziti u svakodnevnom zivotu, i to je u svakom slucaju korisna investicija.

Dalje, sa obzirom da pominjes "Cambridge Press" i placanje u funtama onda ti mozda mogu pomoci i sa knjigama.

Verovatno najbolja knjiga za pocetnike je " The Backyard Astronomer`s Guide" koju su napisali Terence Dickinson i Alan Dyer. Ako mozes da je nadjes budi siguran da je u pitanju drugo, prosireno izdanje koje je izdala Firefly Books izdavacka kuca. Na koricama knjige je zvezdano nebo na kojem se u prvom planu vidi upravo Andromeda galaksiju (M31).

Pored ove knjige Terence Dickinson je napisao jos jednu, ne tako opsirnu pod naslovom "NightWatch".

Odlicne pocetnicke knjige su i "Turing the Universe through Binoculars" od Phil Harringtona, "Star-Hoping for Backyard Astronomers" od Alan MacRobertsa.

Odlicna (i jeftina) knjiga je i "Binocular Astronomy" od Craig Crossena i Wil Tiriona. Ova knjiga pocinje osnovnim stvarima u vezi astronomije dok se dalje bavi sezonskom turom objekata na nebu koji se vide kroz 7 X 50 ili 10 X 50 dvogled. Knjiga ukljucuje mape zvezda do 6.5 magnitude i detaljne mape za trazenje oko 250 objekata na nebu.

Ako si procitao onaj topik za koji sam ti ranije napisao znaces zasto sam ti naveo ove dvoglede.

Sto se tice zvezdanog atlasa, sve ove knjige vec sadrze zvezdane atlase. Ako ipak zelis da nabavis i jedan malo bolji i pregledniji atlas sa vise detalja preporucio bih ti Norton`s Star Atlas koji prikazuje takodje zvezde do 6.5 magnitude.

Nemoj da uzimas nista "vece", pa atlase kao Sky Atlas 2000.0 ili pogotovu Uranometria 2000.0 i Millenium ostavi za mnogo kasnije jer su oni mnogo komplikovani ( a i skuplji).

Da, pogledaj i za knjigu iz serije "Practical Astronomy" od Sir Patrick Moora pod nazivom "Illustrated Dictionary of Practical Astronomy" koju je napisao Chris Kitchin. Mozda je ova knjiga korak naprednija od pocetnickih, ali ne toliko da se ne bi snasao, mada koliko se secam nema zvezdani atlas, pa je preporucujem kao poslednju opciju.

I ako mozes da nadjes neki astronomski magazin kao na primer engleski "Astronomy Now" da si u toku trenutnih zbivanja sto se tice osmatranja, bices odlicno opremljen za pocetak.

Pozdrav.
Maxscope
 

Imate li svoje mišljenje? Ovde ga upišite: http://astronomija.eclipsedminds.org/

(jul 2004.)

vrh