|
Da li ste ikad pogledali u nebo iz centra Beograda? Da li ste ugledali barem par zvezda? Ja nisam? Svetlosno zagadjenje je krivac sto nocno nebo izgleda ?crno kao noc? i sto na njemu nema okacenih zvezdica, barem ne onoliko koliko bi trebalo da tamo obitava. Sva osvetljenost, uglavnom, dolazi iz gradova i nepravilnog koriscenja rasvete. Udaljavanjem od grada ono eksponencijalno opada, ali to nije ohrabrujuca cinjenica. Svetla jednostavno ima skoro svuda i bice ga jos vise u buducnosti. Procenjeno je da se osvetljenost neba svakih deset godina uvecava za 1 magnitudu/lucnoj sekundi2. Mnogi astronomi tvrde da se, na primer, ponovni prolazak Halley-eve komete 2061. godine nece videti ni sa jedne tacne na Zemljinoj kugli? U sledecim grafikonima prkazan je uticaj svetlosti prema udaljenosti od grada.
*jedinicna mera osvetljenosti Povrsinski sjaj nebeskih objekata, pa tako i sjaj neba meri se u jedinicama magnituda/lucnoj sekundi2. Sto je broj veci to je objekat, u ovom slucaju nebo, tamnije. Najtamnije nebo na planeti Zemlji iznosi 22.5 magnitude/lucnoj sekundi2 . Najsjajniji delovi Mlecnog puta su oko 19.5 magnitude/lucnoj sekundi2, a vecina maglina i galaksija je tamnija od 21 magnitude/lucnoj sekundi2. Sve tamnije od ovoga ljudsko oko ne moze detektovati. Zahvaljujuci CCD kamerama mogu se snimiti objekti koji su samo za 1% svetliji od pozadine. Medjutim, ako je nebo dovoljno osvetljeno onda ni CCD ni dobar teleskop ne mogu detektovati nista.
Legenda slike 1, 2 i 3. Ove mape pokazuju vestacku osvetljenost nocnog neba u zenitu na nivou mora, odnosno pokazuju nivoe svetlosnog zagadjenja na odredjenim teritorijama (u slucaju pogodnih atmosferskih uslova). Narandzasta boja pokazuje podrucja sa kojih se Mlecni put vise ne moze videti, crvene zone pokazuju podrucja na kojima se vidi manje od 100 zvezda na 30 stepeni deklinacije, odnosno visine, plava granica ukazuje na nebo cija je vestacka osvetljenosti za 1% veca od prirodne nocne osvetljenosti neba (sto je ujedno i definicija svetlosno zagadjenog neba), zuta boja pokazuje podrucja gde su vestacka i prirodna osvetljenost nocnog neba jednake, tako da je ukupna osvetljenost neba time duplirana.
Ova mapa pokazuje kolike su mogucnosti coveka da vidi zvezde u odnosu na pozadinsku svetlost koja ispunjava nocno nebo, na odredjenoj teritoriji. Najzagadjenija podrucja su u uglavnom u nivou mora iz razloga sto sa povecanjem nadmorske visine opada zagadjenost neba. Planine mogu izgledati nezagadjeno kao i neki nezagadjeni primorski predeli. Mogucnost vidjenja zvezda je veca na planini nego na nivou mora zbog toga sto na visini ima manje cestica vazduha i manje je rasejanje svetlosti, ali to ne govori da planine nisu svetlosno zagadjene. Jos jedan faktor jeste covecije oko. Ono nije univerzalno i zato treba uzeti u obzir mogucnosti oka prosecnog posmatraca. Slika 5. Totalna osvetljenost neba nad Evropom
Ukupna osvetljenost predstavlja zbir vestacke i prirodne osvetljenosti nocnog neba. Ova mapa, u strvari, pokazuje koliki je kvalitet nocnog neba na odredjenim teritorijama. Tamnije povrsine obojene belom bojom na slici 4. su nesto vece nego na slici 2. To je zbog velike razlike u intervalima medju bojama na slici 4. Ta razlika iznosi 0.5 magnitude/lucnoj sekundi2 i ona je manja na slici 2. Vise: The night sky in the World Home page
[septembar 2001] |