|
20.07.1969. godine, zapovednik svemirskog broda Apolo 11, Nil Armstrong bio je prvi èovek koji je zakoraèio na Mesec. Nakon toga izgovorio je èuvene reèi: "Ovo je mali korak za èoveka, ali veliki za èoveèanstvo."
Ove reèi su èuli milioni ljudi na Zemlji, ali mnogima je promakla jedna zagonetna reèenica koju je Armstrong dodao pre nego što se vratio u lunarni modul. "Sreæno gospodine Gorski!" Mnogi tada zaposleni u Nasi su pomislili da se radi o nekom sovjetskom rivalu. Nakon što su pregledali sve liste kosmonauta, ustanovili su da nikakav Gorski nije na popisu. Svaki put kada bi se Armstrong pojavio pred novinarima, tražili su objašnjenje tih reèi. Svaki put on bi se samo nasmejao, i gospodin Gorski je lagano pao u zaborav.
5.07.1995. godine u Tampa Bay na Floridi, jedan novinar je ponovo postavio to pitanje, sad veæ skoro 26 godina staro. Ovog puta, Armstrong je napokon odluèio da da odgovor. "Gospodin Gorski je veæ niz godina mrtav!" - zato je kosmonaut mislio da bi mogao da progovori. Sve se dogodilo daleke 1938. godine kada je Nil bio deèak, i s prijateljem igrao bejzbol. Lopta je odletela u susedno dvorište, ispod prozora spavaæe sobe, gde su stanovali gospodin i gospoða Gorski. Nil je otišao po loptu i dok ju je uzimamo, zaèuo je kako gospoða Gorski urla svom mužu: "Oralni sex??! Ti bi oralni sex??? E, pa dobiæeš, ali kad ovaj klinac u dvorištu bude hodao po Mesecu!" ****** Ova anegdota veæ duže vreme
kruži internetom, a u nekoliko
navrata je gostovala i u domaæoj stampi. I uvek je
prati naznaka "istinita prièa". Ali to nije. Barem ne
cela. Ali ostatak prièe je šala na raèun tradicionalne jevrejske uzdržljivosti (Gorski je èesto jevrejsko prezime), za koju se kako to obièno biva, zaboravilo kako je poèela. Ipak, prièa je ubrzo uzela maha, i kada su èak i neki mediji poèeli da je prenose, sam Nil Armstrong ju je demantovao. A i Nasin zvaniæni transkript misije potvrðuje da Nil tokom prve šetnje po jedinom Zemljinom prirodnom satelitu nije poželeo sreæu gospodinu Gorskom. Ono što je prièi dalo na uverljivosti jeste navoðenje nekih detalja kao što je prezime Armstrongovog suseda, ili "taèan" datum i mesto konferencije na kojoj je Armstrong konaèno obelodanio znaèenje svojih misterioznih reèi. I naravno, imala je poseban "šmek" jer je jednu istorijsku liènost prikazivala kao sasvim "obiènog" momka. *****
Jednom mnogo ozbiljnijem izvrtanju stvarnosti su kumovali TV producenti. Naime, kada je došlo vreme da napusti lunarni modul, Armstrong se najpre spustio do poslednjeg stepenika na lestvicama i potom skoèio do postolja jedne od noga modula (poslednji stepenik je bio skoro metar iznad postolja da bi, u sluèaju "tvrðeg" sletanja, ostao neošteèen ). Skoèio je nazad na poslednji stepenik, samo radi provere, i ovog puta se lagano spustio nazad do postolja. Zatim je polako pomerio levu nogu, i utisnuo prvi otisak ljudske stope u Mesecevu prašinu. "Mali korak za èoveka" je bio zaista mali - tek jedan jedva primetan pokret tela. I tako se nekim ljudima koji su se, gle èuda, bavili produkcijom na televiziji, taj simbolièni mali korak nije uèino dovoljno dramatiènim. Pa kadu su u godinama koje su usledile, dokumentovali te istorijske trenutke za buduæa pokolenja, odluèili su da samo malèice izmene istoriju - tonski zapis sa najpoznatijom reèenicom premotali su nekih šeztdesetak sekundi unazad, taman toliko da se poklopi sa prvim Nilovom skokom sa poslednjeg stepenika na postolje. Tako se u mnogim (mada ne svim) dokumentarcima o najveæem èovekovom pohodu u istoriji, jedan mali, simbolièni korak pretvorio u nezgrapan skok. OK, reæi æete, ništa strašno. Pa i nije. Ali onda èitava prièa o "malom i velikom koraku", malo gubi simboliku, zar ne? ***** Mada je za gubljenje znaèenja delimièno odogovoran i sam Armstrong - u reèenici je izostavio neodreðeni èlan 'a' ispred imenice ("One small step for [a] man, one giant leap for mankind"). ***** I konaèno, jeste li znali da je te reèi Armstrongu, neposredno pred poletanje, predložio Artur Klark lièno, koji je tada bio u Kenedijevom svemirskom centru kao jedan od komentatora prenosa misije! Ili je i to samo deo mitologije ispletene oko prvog malog koraka na Mesecu? (januar 2003.)
|