Near Earth Objects

Dragan Miladinovic mailto:dragmila@Eunet.yu

1997 xf11Pocetkom marta 1998 godine, veliko uzbudjenje u astronomskim krugovima izazvalo je saopstenje g. Brajana Marsdena, iz Centralnog Biroa za Astronomske telegrame, da proracuni putanje svemirskog objekta pod sluzbenim nazivom 1997 XF11, koji je otkriven ranije, i to u decembru 1997 godine, ukazuju da bi ovaj asteroid, precnika oko 1 kilometra, mogao 26.10.2028 godine proci pored Zemlje na "tesnih" 40.000 kilometara. Kasniji, detaljniji proracuni pokazali su, na svu srecu da ce ovaj objekat u predvidjeno vreme proci na "komotnih" 950.000 kilometara od Zemlje, sto ga cini bezopasnim. Da li je slucajnost sto je bas u to vreme reklamiran svetski filmski mega-hit "Impact" (sa temom sudara Zemlje i asteroida) preostaje da nagadjamo. [PHA 1999 AN10]

Sta su "NEO" objekti?

"Near Earth Objects" ("objekti blizu Zemlje") su, prema zvanicnoj klasifikaciji, asteroidi i komete, precnika od najmanje 1 km, cija putanja dovodi ove objekte u blizinu Zemlje, ili cak preseca njenu putanju, i time ih cini opasnim po Zemlju i narocito sam zivot na Zemlji. U naucnim krugovima, naime, smatra se da bi sudar Zemlje sa NEO objektom-asteroidom precnika od 1 km. doveo do globalne katastrofe na Zemlji, sto bi izazvalo propast civilizacije, pa i samog zivota na Zemlji, zbog zemljotresa, vulkanskih erupcija, kiselih kisa, efekta staklene baste (zamracenja Sunca uslede prasine i dima u atmosferi) i sl. a sto bi bilo direktna posledica sudara.

Da li se to vec desilo Zemlji?

U geoloskoj proslosti svakako da jeste. Uostalom, ako covek posmatra Mesec, primetice da je nas sused "izbusen" kao svajcarski sir (sto ga cini interesantnim za posmatranje). Na zemlji postoje mnogi dokazi o tome da ni nasa draga planeta nije imuna na ove svemirske posetioce. Interesantan je sajt na web adresi: www.hawastsoc.org/solar/eng/tercrate.htm#views sa fotografijama i blizim opisom tragova udara asterioda, do sada otkrivenih. Osim toga verujem da je siroko poznata teorija o tome da je upravo udar asteroida (tj. meteorita vecih razmera) na sadasnjoj teritoriji Meksika (poluostrvo Jukatan) razlog nestanka oko 70 % tadasnjih zivotinjskih i biljnih vrsta sa lica Zemlje, izmedju ostalih i dinosaurusa. U prilog ovoj teoriji nadjeni su brojni geoloski dokazi. Jedini, ljudskom pamcenju poznati dogadjaj ovog tipa je poznata "Tunguska eksplozija" iz 1908 godine.

Kakva je verovatnoca moguceg sudara Zemle sa  "NEO"?

Sve je realtivno, sto rece Ajnstajn. Naime, prema naucnim procenama svakog dana Zemlja "postane teza" za oko 1000 tona materijala poreklom iz svemira, uglavnom prasine, ali i kamencica koji ne izgore u "sudaru" sa atmosferom. Sa aspekta zivotnog veka zemaljske civilizacije sanse za katastroficni sudar su male, ali ne i zanemarljive, ali dugorocno posmatrano sudar sa NEO ce se jednom sigurno desiti (ako ga covek i tehnologija ne sprece), jer statistika kaze da posmatrano na period od nekoliko hiljada godina, izgledi za takav nemio dogadjaj postaju znacajni. [procitajte PHA 1999 AN10]

Sta se preduzima za odbranu Zemlje?

Ovo je jedno od najznacajnijih pitanja po sudbinu Zemlje, kojem savremena nauka posvecuje maksimalnu paznju. Postoji citav niz profesionalnih organizacija i programa za pracenje, katalogizaciju i proucavanje ovih objekata. Da sada je ovih objekata katalogizovano oko 1000 (stalno se otkrivaju novi), a smatra se da ih ima mnogo, mnogo, vise. Narocito se prate tzv. PHA objekti (Potentially Hazardous Asteroids "potencijalno rizicni asteroidi") kojima se posvecuje posebna paznja. Spisak ovih objekata moze se naci na sajtu Minor Planet Centra: cfa-www.harvard.edu/cfa/ps/mpc.html, na kojem se izmedju ostalog moze naci i katalog ovih objekata koji ce u narednih 33 godine proci blizu Zemlje. Jedan od najpoznatijih poduhvata za pracenje NEO je "SPACEWATCH" (kao Baywatch, samo sto nema Pamele i plaze) i to na adresi: www.lpl.arizona.edu/spacewatch/, a dosta informacija moze se naci i na NASA-inom sajtu: //neo.jpl.nasa.gov/ . Sto se tice "oruzja za obracun" sa eventualnim NEO uljezom, verovatno da se nesto u tom smislu u vojnim krugovima sprema, ali to vec nije tema naseg AM. Citaoci naseg lista opremljeni teleskopima, a zainteresovani za posmatranje asteroida, mogu naci obilje informacija, ukljucujuci i mape putanja vidljivih asteroida na sajtu casopisa Sky&Telescope www.skypub.com/sights/ (traziti asteroid page).

Svim citaocima zelim "vedro nebo".

U Novom Sadu, 18.6.1999. godine.

Up