Kometa

  LOV NA KOMETE

  Mali saveti potencijalnog lovca na komete

 

Dragan
Miladinović

E-mail
dragmila@Eunet.yu

Jedna od najinteresantnijih i najspektakularnijih pojava na nebu su komete. Pojava golim okom vidljive komete na nocnom nebu izaziva kod obicnih ljudi znatizelju, strah ili praznovericu, u zavisnosti od njihove informisanosti o prirodi komete, a kod astronoma kreativno uzbudjenje i radoznalost. Setimo se skorasnje komete Hjakutake, koja je svojom pojavom najavila najuzbudljiviju kometu stolecca - nezaboravnu kometu "Hejl-Bop".

Svake noci, na svim krajevima nase planete stotine amatera, i timovi profesionalnih astronoma, "spartaju" nebom svojim dvogledima, teleskopima, CCD kamerama i pratecom opremom, u zelji da bas oni budu srecnici koji ce prvi opaziti novu mrvicu - oblacic dolazece svetlosti, i da tom gostujucem, repatom svemirskom putniku podare svoje ime, i udju u anale besmrtnih - u anale lovaca na komete.

Iako laiku ne izgleda tako, nije nimalo jednostavno pronaci ovaj, slabo vidljivi oblacic svetlosti na tamnom nebeskom svodu, cak i visoko sofisticiranoj elektronskoj opremi, koja postoji za automatsko "pretrazivanje neba". To je zbog veoma male uglovne velicine glave komete, u odnosu na nebeski svod te ovaj posao ima dosta slicnosti sa trazenjem sasvim odredjenog zrnca peska na Kopakabani, tako da i pored obilja opservatorija, tehnologije, elektronike, "Habla" i drugih satelita i mnostva "lovaca na komete" svako ima sansu.

Sta je potrebno da se okusate u ovom "optickom safariju"?

Faza 1.- opticki instrument    LovacNajpre, opticki instrument, i to dvogled sto veceg objektiva (bar 60-80 mm) ili teleskop vece svetlosne moci (sto manji odnos velicine objektiva i njegove zizne daljine) sa najslabijim okularom. Zasto bas instrumenti ovakvih osobina? Iz razloga sto imaju sire vidno polje, i vecu svetlosnu moc, dakle oko koje posmatra nebo kroz ovakav instrument u stanju je da registruje i manju kolicinu svetlosti, pa sto instrument ima vecu svetlosnu moc, oko registruje i slabije vidljive objekte.

Uzmimo na primer da ste upravo kroz Vas instrument ugledali "sumnjiv" oblacic svetlosti.
Sta Vam je potrebno, i sta dalje raditi?

Faza 2. - zvezdani atlas ili astronomski softver    Zvezdani atlas sa oznacenim objektima dubokog neba (NGC, Mesier), ili dobar astronomski program sa slicnim podacima vam je neophodan iz razloga da utvrdite da li "sumnjivi" maglicasti tracak svetlosti koji ste upravo primetili, i vec ga uzbudjeni, u mislima proglasili "svojom kometom" slucajno ne pripada vec poznatom objektu dubokog neba (sto je na zalost najcesce i slucaj).

Faza 3 - efemeride za poznate komete   Ako Vas, novootkriveni objekat prodje i ovaj filter, sanse Vam rastu da se proslavite, ali Vas ceka jos jedno "cistiliste" - mogucnost da je taj objekat kometa, ali neka od poznatih, posto, u svakom momentu na nebi ima nekoliko kometica koje tumaraju njime svojim poslom, a samo nova kometa donosi slavu (i nesto novca) svom otkrivaccu. Tu vam pomazu efemeride za poznate komete, koje morate uporediti sa polozajem "Vase" komete.

Faza 4 - prijava otkrica    Ako ste sve ove Scile i Haribde uspesno prosli, cestitamo! (samo morate biti brzi) da prijavite svoje otkrice Astronomskoj Uniji pre nekog drugog lovca, koji je isto tako "natrapao" na "Vasu" kometu, i upravo groznicavo pretura po astronomskim atlasima, programima, efemeridama za sve poznate komete i slicno.

SRECOM, POSTOJI INTERNET !

(sada postaje interesantno)
Ako posedujete bilo koji opticki instrument, a citate ovaj tekst, imate sanse!
Sve osim optickog instrumenta, imate na Internetu.
Idemo redom:

Primetili ste "mozda Vasu kometu" i zapamtili sto tacnije njen polozaj na nebu (u odnosu na okolne zvezde, i eventualno ste prema obicnoj zvezdanoj karti grubo procenili koordinate tog objekta).

Na sajtu Space Telescope Science Institute (STScI), (http://archive.stsci.edu./ds/) potrazicete deo neba sa "Vasom kometom" i proverom zvezdane mape i onog sto ste kroz okular videli, utvrditi da li "Vasa" slucajno nije galaksija i sl.

Na sajtu Gary Kronk's Current Comets (http://medicine,wustl.edu/~kronkg/current_comets.html)provericete da se slucajno ne radi o vec poznatoj kometi. Isto mozete uraditi i na http://encke.jpl.nasa.gov/whats_visible.html – zvanicnom NASA-inom sajtu za komete.

Ako ste prosli i ovu prepreku,preostaje samo jos da proverite, da li vas je neko preduhitrio, i pre Vas prijavio otkrice "Njegove", pre nego ste Vi prosli kroz prethodnu proceduru sa "Vasom". Jedino mesto za to je: http://cfa-www.harvard.edu/cfa/ps/Headlines.html – Zvanicni sajt Centralnog Biroa za astronomske telegrame i Centra za male planete, Internacionalne Astronomske Unije (CBAT). U okviru istog sajta imate i informaciju o obaveznoj formi i sadrzini telegrama kojim prijavljujete svoje otkrice komete.

Ako ste zakasnili, na istom sajtu cete kroz koji dan imati efemeride za navedenu kometu, sa procenom njene putanje, prividne velicine i sl. Na sajtu www.drdale.com poznatog astronoma Dale Irelanda, uskoro ce osvanuti i zvezdana karta sa ucrtanom putanjom "Zamalo Vase", tako da cete moci, za utehu da je posmatrate dok jezdi nebom.

Ako ste ipak prvi, stize Vam potvrda od Astronomske Unije, i ulazite u aleju slavnih "comet-hunters"-a,kometa dobija Vase ime (prezime) a ceka Vas i nagrada (videti u okviru sajta CBAT) http://cfa-www.harvard.edu/cfa/ps/Headlines.html

Kao zakljucak ovog "vodica za lov na komete". Iskustva poznatih lovaca na komete, kazuju da je uspeh u ovom "astronomskom sportu" rezultat spoja dobre opreme, dobro zamisljenog plana "lova", puno ulozenog vremena i beskrajnog strpljenja. Obzirom na uslove u kojima se nalazimo, i nedostatka odgovarajuce opreme, svako od nas moze se zadovoljiti i "lovackom gozbom" koja sledi posle ulova nove komete, a to je pracenje navedenih sajtova, koriscenje podataka sa istih i posmatranje "Zamalo Vase" na tamnom fonu nebeskog svoda, sto, verujte mi na rec, predstavlja ogromno zadovoljstvo.

Srecan "lov" !

(i obavezno nam javite ako ulovite kometu!)

Up