Astronomski magazin - HOME

am@astronomija.co.rs
 
 

 

Sadržaji Astronomije
O Astronomiji
Vesti
 

Sadržaj AM
 

 
NSPoint

 

Pročitajte komentar

ASTRONOMIJA, ČETVRTA GODINA
 

Astronomija je ovog oktobra 2006. ušla u svoju četvrtu godinu izlaženja. U te četiri godine objavljen je 21 broj našeg časopisa, a u tim brojevima se skupilo oko 500 većih članaka koje je napisalo preko 50 autora iz Srbije, bivših YU republika, Evrope, Amerike i Australije. Objavljeno je preko 1000 fotografija, crteža, mapa i drugih ilustracija. Ne smemo zaboraviti ni nekoliko postera od kojih je jedan bio baš velik i to sa poretretom čuvene M51!.

Veća slika 369 Kb

Takođe je objavljeno i više intervjua sa nekoliko pozatih stranih i domaćih astronoma, fizičara, biologa itd.

Ko čita Astronomiju?

Izdvajaju se dve kategorije. To su pre svega studenti i đaci i to ona grupa ovih mladih ljudi koji žele da ZNAJU! Druga grupa su ostali i to pre svega oni koji žele da ZNAJU. Neki uče, neki proveravaju, a neki dopunjavaju svoje znanje. Dakle, shvatate koja glavna osobina krasi našeg čitaoca.

Utisci , utisci....

Utisaka o Astronomiji je, naravno, mnogo. Prenosimo dva novija.

ASTRONOMIJA br. 21

Kada mi stigne nova ''Astronomija'' obično je prvo prelistam, a onda detaljno čitam tekstove koji mi prvi privuku pažnju. Međutim, sa brojem 21 to nije bio slučaj.

Krenem da čitam prvi tekst "Osam planeta Sunčevog sistema", pa preko "Vesti" (domaćih i stranih) stignem do "Astronomskog proleća u Pragu", uvek zanimljiv dr Miroslav Filipović i ovog puta nam je na duhovit način preneo delić atmosfere na ovom skupu Astronoma iz celog sveta u Pragu (šteta što tekst nije duži).

Kako je bilo na "Astronomskom kampu Letenka 2006" neću da vam kažem. Pošto sam ja bezobrazan, vi se snađite i pročitajte Anđelkin tekst o ovom svake godine, sve boljem Astronomskom kampu.

Verujem da svi imamo prijatelje koji nam stalno postavljaju razno-razna pitanja u vezi svemira i slično. Nekada imamo odgovore na ta pitanja, a nekada ne. Nekada nas možda malo i mrzi da objašnjavamo te astronomske pitalice. E zato sam, pročitavši deo predgovora dr Zorana Knežavića o knjizi "Poslednjih 14 milijardi godina" rešio da jednostavno kupim tu knjigu, pa kad radoznali prijatelj dođe i počne sa pitanjima, lepo mu dam knjigu pa neka čita. S obzirom da poznajem svu trojicu autora, ne sumnjam da je knjiga izvanredna i da je svako treba imati u svojoj kolekciji.

A onda u "Astronomiji" (konačno) kreće priča o Nikoli Tesli. Na šest strana autori tekstova su se potrudili da nam ispričaju tj. napišu što više, a opet da ne zaborave nešto. Tu je i zanimljiva anketa o Tesli, kao i Tesla u masovnoj kulturi.

U nastavku ''Astrononije'' sledi intervju, pa Esin kosmički centar...

Ono što još svakako treba pročitati je su tekstovi: Antički astronomski računar, Supernova SN1006 Hiljadu godina kasnije, Život na Marsu i mogućnost teraformiranja, Pet najslavnijih teleskopa u istoriji, Kliper, Astronomski zabavnik, Otkud mali zeleni...

I tako nabrajam tekstove koje bi trebalo pročitati i dođem do do zaključka da sam "Astronomiju 21" pročitao od prve do pedeset i osme stranice.

Do sada Astronomiju sam čitao u "tri kruga". Prvo ono najzanimljivije, pa ono malo manje zanimljivo i u trećem krugu pročitam sve ostalo. Ovaj broj sam pročitao kao knjigu 1,2,3...58 , (zar je već kraj ?).

Ljudi, kupujte i čitajte Astronomiju .
Mnogo više vredi nego što košta.

Ljubiša Šujica

 
Astronomija kod teleskopa Narrabri, drži je dr M. Filipović
Napisao: Danijel Reponj

Evo, došao je i taj trenutak da prvi puta u rukama držim Astronomiju (broj 21), časopis o kojemu sam po raznim forumima i USENET grupama čitao samo lijepe riječi. I stvarno, definitivno najkvalitetniji astronomski časopis na ovim prostorima....

Cijeli je otisnut na kvalitetnom sjajnom papiru s tvrđim koricama, A4 formata. Uvez nije lijepljen nego je onaj "zaklamani" pa se ne treba bojati da će se listovi početi odvajati ili da će se raspadati. Od korica do korica ima šezdeset stranica prepunih kvalitetnih fotografija, slika, ilustracija i tekstova. Prva tri lista posvećena su astronomskim vijestima s raznih strana svijeta. Idućih nekoliko stranica donose recenziju događanja na Astronomskom kampu "Letenka 2006". Inače, na Astronomskom kampu na Letenki sudjeluju i astronomi iz Hrvatske.

Ceo članak pročitajte ovde.

Akcije

Marino Tumpić ispred South African Astronomical Observatory

U protekle tri godine bilo je puno aktivnosti. Astronomija je obišla pola Srbije (zovu je u Makedoniju i moraće jednom da ode tamo u goste), posetila mnoge škole, organizovala neka predavanja itd. itd.

Uoslatom evo linkova na neke od akcija:

Izložba Astronomije
Prezentacija u školama
Vece astronomije u Zrenjaninu
U Gimnaziji "Svetozar Marković"
Veče astronomije u Nišu
ASTRONOMIJA u Valjevu
«ASTRONOMSKI MAGAZIN» UŠAO U EU!
Astronomija na Paliću
«ASTRONOMIJA» vs «HRVATSKI ZVJEZDANI HRAM»
Astronomija u Kejp Taunu
Predavanje: Uslovi za život u kosmosu
Sastanak u Astronomiji
SADRŽAJI
ASTRONOMSKI MAGAZIN U CAPE TOWNU

(01.10.2006.)


Komentar?

Vaše ime:
Vaša e-mail adresa:
Predmet:
Vaš komentar:

vrh

 

 

AM Index