Mapa Orionovog kraka unutar 2000 svetlosnih godina

Ovo je mapa najsjajnijih zvezda unutar 2000 svetlosnih godina. Svaka tačka na ovoj mapi predstavlja stvarnu zvezdu unetu u Hipparcos katalog i ucrtanu u galaktičku ravan. Ucrtano je ukupno 6481 zvezda i svaka od njih je više od sto puta sjajnija od Sunca. Ovo je prilično gruba mapa zato što, iako Hipparcos katalog sadrži veoma precizne udaljenosti zvezda, greške postaju velike izvan 800 svetlosnih godina, pa su možda neke od ovih zvezda ucrtane na nekoliko stotina sg od njihovog tačnog položaja. Struktura Orionovog kraka izgleda očigledna - gustina ovih zvezda znatno opada ka vrhu i dnu mape, a ističu se i tri glavne skupine zvezda unutar 2000 svetlosnih godina. Ovo su oblasti vrućih, belih zvezda, na primer - skupinu Škorpija-Kentaur čine mnoge od najsjajnijih zvezda sazvežđa Škorpija, Vuk, Kentaur i Krst. Glavnija zvezdana jata i magline takođe su ucrtane na ovu mapu.

The Orion Arm

Tehničke informacije

TOva mapa predstavlja šemu svake zvezde iz Hipparcos kataloga sa apsolutnom magnitudom sjajnijom od -0.5 unutar 2000 sg. "Veće" zvezde na mapi su one sjajnije od -2.5. Sve označene zvezde su sjajnije od -4. Kako je već rečeno, greške u udaljenosti kod zvezda koje se nalaze na više od 1000 sg od nas, mogu biti i nekoliko stotina sg, što rezultuje da granice Orionovog kraka deluju veoma nepravilno.

Sve zvezde sa ove mape su ili mlade, sjajne bele zvezde ili stariji giganti i supergiganti. Ukupan broj zvezda koje se nalaze u oblasti od 2000 sg grubo iznosi 50 miliona, od kojih je većina hiljadu puta bleđa od zvezda ucrtanih na mapi.

Digitized Sky Survey images
Ovde vidite četiri bliske magline. Maglina Plejade (M45), gore levo, je najverovatnije najbliža sjajna maglina, mada NGC 6726/7/9, gore desno, leži na sličnoj udaljenosti u suprotnom pravcu. NGC 1554/5, dole levo, je vrlo mali deo velike tamne magline obasjane veoma mladom zvezdom T Tauri. NGC 1333, dole desno, takođe je mali deo veće tamne magline.
The Orion arm Povratak na stranicu Orionov krak