Svemir unutar 5000 svetlosnih godina
Orionov krak

The Orion Arm
Zoom In Contents page Zoom Out
* Broj zvezda unutar 5000 svetlosnih godina = 600 milliona

O mapi

Ovo je mapa našeg dela Mlečnog puta. Sunce se nalazi u Orionovom kraku - prilično malom kada se uporedi sa krakom Strelca, koji je lociran bliže galaktičkom centru. Mapa prikazuje nekoliko zvezda vidljivih golim okom koje se nalaze duboko u Orionovom kraku. Najznačajniju grupu zvezda ovde predstavljaju glavne zvezde sazvežđa Orion - po kome je ovaj spiralni krak i dobio ime. Sve ove zvezde su sjajni giganti i supergiganti, hiljade puta sjajniji od Sunca. Najsjajnija zvezda na mapi je Rho Cassiopeia (ρ Cas) - udaljena od nas 4000 svetlosnih godina, slabo vidljiva golim okom, ali u stvarnosti veliki supergigant koji je 100 000 puta sjajniji od našeg Sunca.

Additional Maps
A Map of the Orion Arm Ovde možete videti šemu svih najsjajnijih zvezda u oblasti od 2000 sg zajedno sa većinom glavnih zvezdanih jata i maglina koje se nalaze na ovim udaljenostima.
A Map of clusters and nebulae Ovde se nalazi mapa svih bitnijih zvezdanih jata i maglina koje leže u oblasti od 10000 svetlosnih godina.
Podaci i katalozi
A list of bright nebulae U našoj galaksiji poznate su mnoge sjajne oblasti maglina. One uglavnom predstavljaju mesta rađanja zvezda. Ovde se nalazi spisak mnogih dobro poznatih maglina.
A list of planetary nebulae Ove su magline ostaci umirućih zvezda. Nazivaju se planetarne magline zato što su najčešće sfernog oblika. Ovde se nalazi spisak sjajnijih planetarnih maglina.
A list of dark nebulae Nisu sve magline sjajne. Većina maglina predstavlja tamnu koncentra- ciju prašine te su vidljive samo ako zaklanjaju svetlost zvezda koje leže iza njih. Ovo je spisak nekih uočljivijih tamnih maglina.
A list of open clusters Mnoge zvezde formiraju tesne grupe sačinjene od stotina zvezda koje se nazivaju otvorena ili razvejana zvezdana jata. Poznato ih je na hiljade u našoj galaksiji, a Plejade su najpoznatiji primer takvog jata. Ovde je dat spisak sjajnijih otvorenih jata.

Some Bright Nebulae

Maglina Srce i Duša
The Heart and Soul Nebulae Locirana u Persejevom kraku galaksije, maglina Srce i Duša nalazi se u oblasti aktivnog formiranja zvezda i sadrži mnoga mlada jata zvezda.
Maglina Kalifornija
The California Nebula Ovo je maglina izuzetnog sjaja čiji oblik podseća na oblik američke države Kalifonije (ali je maglina milion milijardi puta duža!). Ova maglina sjaji zbog intenzivnog zračenja koje potiče od zvezde Xi Persei.
Maglina Orion
The Orion Nebula Ova je verovatno najslavnija maglina na nebu - može se nejasno videti golim okom, a vidljiva je sa svakog dela Zemlje izuzev Severnog pola. Maglina Orion leži u središtu oblasti veoma intenzivnog formiranja zvezda.
Maglina Rozeta
The Rosette Nebula Rozeta je okruglasta maglina koja okružuje mlado zvezdano jato. Intenzivno zračenje mladih zvezda stvorilo je rupu u centru ove magline.
Maglina Šišarka
The Cone Nebula Još jedna maglina koja okružuje mlado jato zvezda uključujući promenljivu zvezdu pete magnitude S Monocerotis. Blizu nje se nalazi tamna traka prašine oblika šišarke (fišeka) po kojoj je ova maglina i dobila ime.
Maglina Eta Carinae
The Eta Carina Nebula Sjajna maglina na nebu severne hemisfere letimično vidljiva golim okom. Maglina Eta Carinae predstavlja masivnu oblast formiranja zvezda u Strelčevom kraku naše Galaksije, a okružuje ekstremno masivnu zvezdu Eta Carinae.
NGC 3576, 3579, 3581, 3582, 3584 i 3586
NGC 3576, 3579, 3581, 3582, 3584 and 3586 Iako ima šest posebnih kataloških brojeva, ovo je ustvari jedna jedina maglina u Strelčevom kraku i još jedna oblast gde se rađaju zvezde.
Magline Laguna i Trifid
The Lagoon and Trifid Nebulae Ovo su dve sjajne magline u Strelčevom kraku Galaksije. Maglina Laguna je jedna od najsjajnijih na nebu i može se videti golim okom. Trifid maglina nalazi se blizu magline Laguna i nešto je manja i bleđa.
Magline Orao i Omega
The Eagle Nebula Magline Orao i Omega predstavljaju još jedan par sjajnih maglina u kraku Strelca, gde se rađaju mnoge zvezde.  Hubble svemirski  teleskop fotografisao je maglinu Orla 1995 i stvorio jednu od najpoznatijih astronomskih fotografija skorašnjeg vremena.
Gamma Cygni maglina
The Gamma Cygni Nebula Ovo je bleda ali prostrana maglina koja se nalazi u središtu sazvežđa Labud. Ova oblast neba gleda direktno duž Orionovog kraka naše Galaksije - unutar i izvan ove regije nalazi se veliki broj maglina.
Magline Severna Amerika i Pelikan
The North America Nebula Ove dve magline najsjajniji su delovi veoma složene oblasti maglina u sazvežđu Labuda, koje leži na 2000 svetlosnih godina u Orionovom kraku Galaksije.

Contents Page