Zeljko Andreic
Korado Korlevic
  Priprema

2.2: Jednostavni sferometri
 

Udubljenje sfernog zrcala moze se mjeriti na nekoliko nacina. Profesionalni opticari u tu svrhu koriste razne vrste instrumenata koji se nazivaju sferometri.

Najjednostavniji je sferometar sa casicom (slika 2.2a).

Kod vecine sferometara udubljenje se odreduje kao razlika citanja mikrometarskog vijka kodmjerenja sferne plohe i mjerenja referentne ravne plohe. Mi kao referentnu plohu mozemo upotrijebiti zadnju stranu zrcala, uz uvjet da smo je pazljivoizbrusilitakodabude ravna.

Jednostavansferometar mozemo izraditi i u ku cnojradinosti od obi cne dascice, dva cavlica iobi cnog vijka. Skica ovog mikrometra prikazana je na (slici 2.2b.).

Ovaj mikrometar mozebiti dosta tocan ako rupu za vijak i rupice za cavlice probusimo na stupnoj bušilici kako bi bile potpuno okomite na daš cicu.Za cavlice busimo rupice nekolki desetinki mm manje od promjera cavlica, a za vijak 0,5 mm manju od promjera vijka. Ako upotrijebimo vijak M6 koji ima hod od 1 mm,i na njega montiramo kartonski disk sa sa nacrtanom podjelom kruga na 20 dijelova (crticasvakih 18 mm), zaokret vijka za 1 podjeluodgovarat ce pomahu vrha vijka od 0,05 mm. Vrh vijka turpijom zasilino, pri cemu je dovoljno da on bude smanjen na promjer od oko 1mm,a isto vrijedi i za vrhove cavlica. Dobro je vrhove cavlica i vijka zaobliti brusenjem sa finim brusnim papirom kako kod mjerenja ne bismo slu cajno zaparali staklo. Vijak namazemo sapunom i na silu ga uvrtimo u srednju rupu u drvenoj letvici. Na ovaj na cin dobili smo maticu koja nema zazora pa ce mjerenje biti tocnije. Kao pokazivac mozemo uz disk u letvicu zabiti mali cavlic. Razmak vrhova cavlica odaberemo tako da je za 1 do 2 cm manji od promjera zrcala i dobit cemo polumjer zakrivljenosti zrcala.

Ovim jednostavnim sferometrom mjeri se tako da se bez pritiska prisloni uz ravnu sfernu plohu, pa se laganim zakretanjem vijka vrh vijka dovede u dodir sa površinom zrcala. Kod toga treba paziti da se mikrometar drzi tako da vijak stoji okomito na plohu. Sad se o cita i zapiše polozaj vijka prema skali na njemu. Postupak mjerenja sad ponovimo na sfernoj plohi zrcala, pri cemu ne smijemo zaboraviti brojiti i pune okrete vijka jer svaki od njih dodaje po 1 mm izmjerenom udubljenju. Udubljenje sferne plohe razlika je polozaja vijka kod mjerenja na sfernoj i na ravnoj plohi. Ovu vrijednost uvrstimo u formulu za polumjer zakrivljenost sfernog zrcala, a umjesto promjera zrcalauvrstimo razmak cavlica mikrometra.

 

 

Slika 2.2c - Kad nije potrebna velika preciznost mozemo upotrijebiti novcic i ravnalo i na taj jednostavan nacin odrediti zakrivljenost naseg zrcala.

STAKLENI DISK

PROSTOR I ALAT

vrh strane