am@astronomija.co.yu

 

 

Instrumenti
 
 

Sadržaj AM

 

 

instrumenti
MEADE LXD 55 SN 10"
 
Siniša Lavrnja
vandergraaf@sympatico.ca
"Go To" ili ne "Go To" pitanje je sad?

Kompjuter: da ili ne

"Go To" ili ne "Go To" pitanje je sad?

MEADE LXD 55

Od kada sam doneo odluku da kupim novi teleskop bio sam u nedoumici da li da se odluèim za kompjuterizovan telekop ili ne.

Textovi o ovoj temi su objavljivani u svim vodeæim astronomskim magazinima. Kao i u mnogim drugim diskusijama vezanim za pitanja astronomije, i ovde postoje dva tabora: oni koji podržavaju kompjuterizovane teleskope, i oni koji su protiv njih.

U suštini više glasova, pogotovu onih od "oldtajmera" je protiv kompjuterizovanih teleskopa. Stari i iskusni astronomi su najbuèniji u odbrani "tradicionalne" astronomije, tvrdeæi da kompjuterizovani teleskopi imaju negativan uticaj na amatersku astronomiju, pogotovu na poèetnike.

Ipak, moram priznati da sam textove koji podržavaju kompjuterizovane telekope èitao sa mnogo veæom pažnjom.

Ostavljam svakome da donese sopstvenu odluku da li su u pravu jedni ili drugi. Bez razlike na sve oèigledno je da kompjuterizovani telekopi osvajaju astronomiju. I ne samo to, veæ kompjuterizovani teleskopi postaju sve sofistificiraniji. Dugmiæe na komandi zamenjuju komande na glas, GPS koji je prvo koristila vojska da bi preko ribolovaèkih èamaca stigao i na teleskope ne zahteva više ni znanje gde je zapravo ta Severnjaèa, a ko zna šta nas sve èeka u buduænosti?

Hoæe li slika astronoma zatrpanog mapama i sa crvenom lampom pored kakvog Dobsona u noæi postati samo relikvija iz starih dana izazivajuæi sažaljive podsmehe kod buduæih kompjuterskih generacija, koje veæ sada promatraju zimsko nebo, iz tople sobe, preko TV monitora ili kompjutera prikljuèenog na teleskop uz pomoæ MEADE Electronic Eyepiece?

Ne znam. Ne želim time zamarati ni sebe ni vas.

Made in China

Ipak, naoružan novim "znanjem" o kompjuterizovanim teleskopima, krenuo sam u razgledanje i uporeðivanje performansi razlièitih teleskopa koje sam stavio na listu kandidata. Na nekoliko "star party" koje sam posetio, imao sam prilike pogledati razlièite telekope, najviše zainteresiran MEADE LX 90 teleskopima od 8".

Upravo u to vreme Meade je zapoèeo reklamu nove serije teleskopa nazvanih LXD 55. Nevolja je bila u tome što u to vreme apsolutno niko još nije znao ništa o ovim teleskopima. Niko ih još nije ni video a kamali probao.

Kroz razgovor sa nekoliko iskusnijih astronoma i prodavaca u radnjama teleskopske opreme, stekao sam utisak da su njihove pretpostavke o novom tleskopu veoma pozitivne i da veruju da je nova serija ovih telekopa veoma dobra.

Ipak mi je nekolicina njih napomenula da je optika teleskopa verovatno na visokom nivou ali da je montaža teleskopa verovatno lošija. Sa dobrim postoljem ovaj Schmidt-Newtonian ne bi bio tako jeftin, pa su oni bili mišljenja da je Meade postavio teleskop na lošije postolje da bi spustili cenu celog teleskopa.

Kasnije æe se ispostaviti da su bili delimièno u pravu.

Ipak, iako su me upozorili na montažu, gledano u globalu, LXD 55 je ipak možda i najbolji teleskop na tržištu u svojoj klasi i novèanoj vrednosti.

Pre nego sam stavio potpis na raèun i položio 10% od ukupne svote, nazvao sam MEADE telefonom i upitao ko pravi LXD 55 teleskope?

Odgovor je bio delimièno oèekivan. Sve sem optike, odnosno oba ogledala, je - "Made in China".

Stekao sam utisak da je èak i osoba sa kojom sam razgovarao bila pomalo postiðena nakon priznanja da je teleskop kineske proizvodnje, dok je utisak ponosa odavao odgovor da su ogledala kompletno napravljena i presvuèena u Americi, praæen gomilom pohvala na raèun toga.

Hm, Bobo Štromar nije jedini koji je alergièan na kinesku robu.

Èekanje

Nakon potpisa na narudžbenicu za 10" LXD 55 sledeæeg dana u radnji, èekalo me je èetiri meseca nestrpljenja dok telekop napokon ne stigne na adresu prodavnice. Toliko vremena treba èekati nakon narudžbe, rekli su mi tokom telefonskog poziva Meade-u. Tešilo me je to što se na neke druge teleskope èeka i po tri godine.

Bio je poèetak decembra 2001. godine.

Kada se veæ sneg otopio i proleæe napokon pojavilo što je u Kanadi maj mesec od mog teleskopa još uvek nije bilo ni traga. Nadao sam se da æu ipak uhvatiti Oriona krajem marta kada je teleskop trebao stiæi a sada mi je veæ i Lav polako promicao a ja još uvek èekam. Nakon Lava i Berenikina Kosa pa zatim Volar i Herkules odoše.

Labud mi je bio iznad glave u veèernjim satima kada je tog oktobarskog dana zazvonio telefon praæen radosnim glasom Majka, prodavca kod koga sam naruèio LXD 55, da je teleskop stigao...Napokon. Posle samo šest meseci zakašnjenja i desetak mojih i Majkovih poziva Meade-u, na koje nismo dobili apsolutno nikakav konkretan odgovor gde je zapravo moj teleskop i zašto kasni.

Nezvanièno sam saznao da Meade ima toliko narudžbenica za LX 200 teleskope da ne mogu da stignu da sastave i pošalju LXD 55 teleskope. Sada ako ih pitate za period èekanja na LXD 55, odgovor glasi oko devet meseci.

Ipak nakon tolikog èekanja zadnja vrata mog automobila su bila širom otvorena ispred Majkove radnje i spremna da prime dve velike kutije na kojima je bilo ispisano "Made in China" veæim i upadljivijim slovima nego "Meade".

10" LXD 55

Jedna kutija sadrži tubus, tražilac, protivteg, kutiju za baterije i MEADE 26mm. Plosll. Ostalo se nalazi u drugoj kutiji. Teleskop nije uopšte teško sastaviti jer skoro sve je veæ sastavljeno u samim kutijama. Glava sa postoljem za teleskop se prièvrsti jednim velikim šrafom sa donje strane postolja, nosaè tražioca sa dva šrafa na tubus i zatim sam tražilac u nosaè, Autostar putem kabla u kompjuter koji je smešten ispod same osovine i to je sve. Naravno da ne zaboravim protivtegove kojih ima tri i teleskop je spreman.

Ceo teleskop je napravljen od kvalitetnog metala. Valjda jedini deo od plastike na teleskopu je glava toèkiæa na fokusu. Pored toga, ceo teleskop je i veoma fino i kvalitetno ofarban.

 tražilac     Još dok sam razgledao LXD 55 na sajtu MEADE i u magazinima nije mi nikako bio jasno zašto Newtonian LXD 55 imaju tražioca velièine 6x30 dok refraktori LXD 55 imaju tražioca velièine 8x50.

Nisam bio ni na starom 6" telekopu zadovoljan tražiocem veliæine 6x30 pa kako bih bio zadovoljan na ovome od 10". Prvo što sam želeo da uradim je da zamenim taj mali tražilac, što iz prva i nije izgledalo tako jednostavno. Kao prvo nosaè tražioca na LXD Newtonian nije standardni. Ne po širini kruga u koji je tražilac postavljen, veæ po razmaku šrafova koji uèvršæuju nosaè tražioca na tubusu. Naime, ovi na Newtonianu su mnogo uži od standardnih. Pošto su šrafovi nosaèa prièvršæeni i sa spoljne i sa unutrašnje strane tubusa, skidanje korekcionog stakla na tubusu da bih došao sa donje strane šrafova nije dolazilo u obzir, prvo zato što se korektor mora vratiti u milimetarski isti položaj u kome je bio pre skidanja, inaèe sa obzirom da je korektor postavljen blizu fokalne taèke, pogrešno postavljanje korektora može imati za rezultat veæu sferiènu aberaciju kao i degradaciju kvaliteta èitave optike. Kao drugo sekundarno ogledalo teleskopa nije postavljeno na zvezdasti nosaè u tubusu kao kod veæine Newtona, veæ je sekundarno ogledalo postavljeno direktno na korektorsko staklo, tako da bi i deliæ milimetra gore ili dole, znaèilo da svetlo sa sekundarnog ogledala ne bi bilo upuæivano u okular veæ mimo njega.

Iz ova dva razloga sam morao improvizovati postolje nosaèa od parèeta tvrðeg lima sa dve uže rupice za šrafove na tubusu i dve šire rupice za šrafove koji æe držati nosaè. To se i nije pokazalo tako teško napraviti i sada moj LXD ima veæi, 9x50 tražilc.

Pored tražioca sam takoðe postavio Telrad tražilac. Iz prva nisam mnogo verovao u Telrad kao ni bilo koji drugi tražilac sa crvenom taèkom ili krugom. Najviše iz razloga što je nebo iz predgraða Toronta gde živim dosta svetlo. Telrad ne uvelièava pa sam mislio da mi i ne treba sa obzirom da vidim relativno samo svetlije zvezde.

Nakon što sam ipak instalirao Telrad, mogu reæi da je to jedna veoma korisna spravica koja dosta ubrza i olakša proces traženja objekata. (mart 2003.)

 1 | 2 | 3  >

(mart 2003)

vrh


[ Home | Sadržaj | Galaksija | Sunèev sistem | Teorija i praksa |
| Instrumenti | Istorija i tradicija  | Efemeride ]