|
Rad pod nazivom "Detection of an Intergalactic Meteor Particle with the 6-m Telescope" - V.L. Afanasiev, V.V. Kalenichenko, and I.D. Karachentsev je zgodan primer za analizu pogrešne interpretacije posmatračkih podataka. Otkriće intergalaktičkog meteoroida, a bolja odrednica bi bila ekstragalaktičkog, je doživelo veliku pažnju, a nadam se da će kritika biti poučna, mada značajno manje senzacionalna. U tekstu Marina Tumpića se potkralo par grešaka, i kako su upravo neki od tih podataka važni za analizu moraju se ispraviti. Spektar meteora je detektovan na spektrogramu od 28. jula 2006. godine. Viktor Afanasiev i saradnici su snimali spektre slabih nebeskih objekta, najverovatnije galaksija, sudeći po njihovim naučnim karijerama. Radio posmatranja nisu vršena. Spektar meteora je slučajno detektovan! Ako je na početku istraživanja radna pretpostavka bila da se radi o meteoroidu koji ne potiče iz Sunčevog sistema, autori su do kraja rada zaboravili da je i radna, a i da je pretpostavka. Meteoroidi koji uleću u našu atmosferu, a potiču iz Sunčevog sistema, imaju brzine od 11 do 72 km/s. Metali (u astrofizičkom smislu) se u zvezdama formiraju na temperaturama jednakim i većim od 15000000000 K. Meteoroidi dimenzija manjih od milimetra su znatno brojniji od čestica odgovornih za meteore vidljive golim okom, a imaju zajedničko poreklo u kometama i nekim od asteroida.
Ako za sada i mi poverujemo u čudnovato poreklo ove čestice, ona je od centra mase Lokalne grupe morala putovati barem milijardu godina (oko 500000 eona). Slika koja je priložena uz tekst predstavlja spektrograme nebeskih objekata (i atmosfere), a samo 1., 2. i 4. spektar gledano sa desne strane sadrže i spektar meteora. Pobrojane greške su česte u "servisnim informacijama", i klasičan problem u popularizaciji nauke. Greške koje su učinili autori originalnog rada su značajno veće. 1) Određivanje radijalne brzine Najčešći način određivanja radijalnih brzina u astrofizici je baziran na Doplerovom efektu. U zavisnosti od brzine (inteziteta i smera) izvora svetlosti linije u spektru se pomeraju za određen iznos. Autori su napravili niz grešaka. Iz zakrivljenosti linija u spektru (kod meteora govorimo o emisionim linijama) mere brzinu od oko 300 km/s. Na slici 1 se uočava da je brzina u centru proreza oko 0 km/s, a dok "repovi" ukazuju na brzinu od -300 km/s. Po autorima ova razlika potiče od različitih izvora emisije. Za repove je odgovorna emisija atoma nepokretne atmosfere, a za centar čestica u blizini meteoroida. Ovu tezu ojačavaju frazom "It is absolutely evident...", inače strogo zabranjenom u naučnim krugovima. U prevodu, apsolutno je očigledno da autori ne uviđaju/shvataju:
2) Određivanje radijanta Kako je meteorski trag detektovan u tri proreza spektrografa, pravac meteora je dobro određen. Ali nije i smer! Ekstrapoliranjem traga (što je uobičajen i opravdan postupak), u jednom smeru autori dolaze do "radnog" radijanta. Ali ponovo se "zaboravljaju"! Nalaze da je radijant u pravcu i smeru kretanja Sunčevog sistema ka centru mase Lokalne grupe galaksija. Ponovo, apsolutno je očigledno da autori ne uviđaju/shvataju:
3) Analiza video posmatranja Autori razmatraju postojanje radijanta na osnovu meteora posmatranih specijalizovanom video kamerom prikupljenih u oktobru i novembru. Za median ugaone brzine meteora navode vrednost od 0.8 stepen/s! To je izuzetno mala vrednost, i više od 10 puta manja od uobičajenih. Zatim standardnim postupkom iz meteorske astronomije statistički procenjuju verovatnoću da ekstragalaktički radijant nije slučajan. Zanemaruju sistematske efekte koji se javljaju u tom postupku. Ali to je sada duga priča, ali na žalost oni ih ne razmatraju. Ili još neko veruje da to rade slučajno? Ono što me uverava da je ova analiza čista laž/falsifikovanje je sledeće:
4) Određivanje koncentracije intergalaktičke prašine Da li je to moguće nakon svega ovog prethodno napisanog? Za autore to nije bio problem! "It is absolutely evident..." da Afanasiev, Kalenichenko, Karachentsev neće biti zaboravljeni! Sve najbolje, Igor (30.01.2008.)
|
Ruski astronomi detektirali međugalaktičke meteore
|