am@astronomija.co.yu

 

 

Druge priče sa foruma
 

 

 

Sadržaj AM

 

http://astronomija.eclipsedminds.org/
FAMA

FAMA, Forum Astronomskog magazina. Evo nekih zanimljivih rasprava.

Jesam li kupio dobar teleskop?

[B]Narucio sam na jednoj nemackoj starnici svoj prvi scope pa me interesuje ako neko zna kakve su karekteristike ovog teleskopa i da li sam pogresio, vise para nisam hteo da ulazem jer sam apsolutni pocetnik

Magnification 35-175x
Lens or Mirrordiameter 76mm
Focal lenght 700mm

Nordic_478

***

I ja imam slicno pitanje .
nabavio sam meade ds 2000 (reflector) za 200$ ,zanima me da li sam ga platio puno

pip

***

Ova pitanja si trebao postaviti pre nego sto si narucio teleskop, ovako kada ti teleskop stigne sam ces uvideti da li si pogresio ili ne.
Ne znam sta znaci " 76mm. lens or mirrordiameter"?
Da li je ogledalo precnika 76mm. ili lece 76mm.?
Ne moze biti i jedno i drugo, pa se u stvari iz toga ne moze ni zakljuciti da li je tvoj teleskop refraktor ili reflektor?
Verujem da je u pitanju refraktor sa obzirom na fokalnu duzinu i precnik od 3".
To jeste u pravom smislu reci pocetnicki teleskop od koga ne mozes ocekivati previse. Mesec, planete i par veoma sjajnih objekata je sve sto ces biti u stanju osmatrati. Sa obzirom da si naveo magnifikaciju od x175 i x35 vidim da si dobijas dva okulara fokalne duzine od 20mm. i 9 mm. sto je otprilike standardno uz takav teleskop.
Moje licno misljenje je da si umesto ovog teleskopa trebao nabaviti bolji dvogled. Sa obzirom da si pocetnik bilo bi ti lakse da treniras i ucis uz dvogled, sa kojim ces otprilike videti iste objekte ali u boljem izdanju. Ne bi sa dvogledom video toliko kao sa tim teleskopom, ali bi objekti kao zvezdana jata kroz dvogled izgledala mnogo "bogatija" a jednom kada prevazidjes dvogled, i ako shvatis da ti astronomija odgovara i inetresuje te kao hobi, mogao si preskociti ovaj mali teleskop od 76mm. i odmah preci na neki veci, recimo reflektor od 150mm. koji bi ti omogucio da se pozabavis proucavanjem detalja objekata sa kojima si vec familijaran kroz osmatranje dvogledom.
A dvogled bi ti koristio cak i da se odlucis baviti necim drugim a ne astronomijom.
Jer to je realna mogucnost. Ako pre nisi osmatrao kroz neciji teleskop, lako mozes biti razocaran onime sto (ne) budes video kroz taj mali teleskop.
Nisi napisao vise o teleskopu, kakva je montaza, da li teleskop ima trazioc, da li si jos dobio nesto od opreme uz njega pa je tesko reci da li si pogresio ili ne.
Ipak kada ti stigne teleskop napisi vise detalja i svoje utiske.
..................................................................................................
Sto se tice tvog pitanja pip, kao i u slucaju gornjeg telekopa, tesko je reci da li si ga puno platio. Pre svega ti nikada nisi naveo karakteristike tvog teleskopa. Meade DS 2000 se ne proizvodi vec duze vremena, a koliko znam pravio se u tri modela. Ja ne znam koji model imas, niti koji mu je precnik ogledala.
Meade sada pravi naslednike, odnosno redizajnirane modele DS 2000 koji nose druge oznake. U radnji teleskopa sam tokom vikenda video model od 114mm. ( i setio sam se tvog topika) koji se prodaje za oko $400 i kusur, ali sa "Go TO Autostar" kompjuterom.
Ako je tvoj DS istog precnika i ako je dobro ocuvan, onda mislim da ga nisi previse platio, pogotovu ako ima "Go To Autostar".

Maxscope


 

Imate li svoje mišljenje? Ovde ga upišite: http://astronomija.eclipsedminds.org/

(23.01.2550)

vrh