am@astronomija.co.rs
 
 
Druge priče sa foruma
 

 

 

Sadržaj AM

 

http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php

FAMA

Forum Astronomskog Magazina je verovatno najbolje mesto na našem delu Interneta gde se može dobiti savet u vezi astonomske opreme. Evo kako je to izgledalo u slučaju novog  člana koji je nabavio teleskop kakav se na žalost često može naći u našim prodavnicama.....

Pomoć - teleskop STAR 1000114

 
« poslato: Septembar 13, 2008, 10:08:30 am »


Pozdravljam sve prisutne!
       Kada sam bio dete bio mi je san da se bavim astronomijom,taj san nije nestao,jos uvek je tu...
      Drago mi je da sam pronasao ovakav forum i cast mi ukljuciti se medju poznavaoce astronomije,ja sam totalni laik za to i imam par pitanja na koja bih voleo da dobijem barem neki priblizan odgovor,naravno ako je to moguce...
   E ovako,pre par dana na poklon sam dobio teleskop Optisan 1000114 njegove specifikacije su:
    #  Optisan teleskop STAR 1000114
    # Teleskop sa sočivima
    # Žižna daljina 1000 mm
    # Promer objektiva 114 mm
    # Okulari 1.25", PL25mm, PL6.5mm
    # Žižna daljina - 1000 - okular PL25 - uvećavanje 154 X
    # Žižna daljina - 1000 - okular PL6.5 - uvećavanje 40 X
    # Uvećavanje: 40x - 307x
    # 2x Barlow sočiva
    # Zum 6x30
    # Aluminijumski azimut stativ
    # Za astronomska i panoramska dnevna i noćna posmatranja
Treba mi vas komentar na to...da li valja cemu,koliko sam ja gledao kroz njega ok mi se cini,posmatrao sam Mesec bio je kao na dlanu..kristalno cista slika..barem za mene koji sam pocetnik u tome,mada kada sam posmatrao jupiter i njegove satelite slika mi je bila mutnija i kao da planeta ima sa jedne strane svetlosni rep ili tako nesto,da li tu moze nesto da se popravi ili podesi.Drugo interesuje me da li neko moze da mi kaze gde mogu da kupim filtere i koje da kupim posto nemam ni jedan,isto to pitanje imam i za okulare da li su mi potrebni bolji...

P.S. Ne zelim da moj san nestane  Plačko

Hvala unapred!

Darkwizard


Pa dobro nam došao na Forum.
A sada da odmah krenem grubo sa kritikama pa da to raščistimo napočetku Namigivanje
Dakle ovo je tema vezana za ATM tj pravljenje opreme pa si verovatno trebao da otvoriš novu temu no nema videćemo sa moderatorima da ovo izdvoji na novo mesto gde će biti uočljivija i drugim početnicima Namigivanje

E sad što se teleskopa tiče, šta da ti kažem ..... da si pročitao po forumu teme o Optisan teleskopima video bi da je preporuka iste zaobilaziti u širokom luku pošto su u najmanju ruku sumnjivog kvaliteta tj ne valjaju ni desetinu onoga što im navode kao cenu, kraće rečeno astronomski dreš skoro pa najgore vrste (čuo sam da ima i gorih).....

OK dosta je bilo sa grubostima pa da probam da budem malo konstruktivan NamigivanjeČitajući karatkeristike imam utisak da si ili pogrešno prepisao iste ili su pogrešno navedene od strane proizvođača..... Dakle taj Star 1000114 nije teleskop sa sočivima već njutn reflektor sa ogledalima (gledaš sa strane na gornjem delu cevke) koji ima sferno ogledalo kratkog fokusa koje samo po sebi daje katastrofalnu sliku pa se u fokuser ugrađuju sočiva u vidu tzv Jones-Bird korektora kako bi se slika koliko toliko upristojila teleskop je karakterističan što mu je kao žižna daljina navedena vrednost koja je odprilike duplo veća od dužine cevi.... Jeste da je takav teleskop obično nekvalitetan ali bože moj valjaju ga i poznati proizvođači kao Celestron, Meade, Orion i drugi.... ono što ozbiljni preporučuju za ovakve teleskope je da su pogodni za uvećanja do 100 puta......

…………………………………………………………………………………………….

sale11472


Eh da. I ja se slazem sa svime sto je Sale naveo. Pogotovo da je teleskop sa ogledalima a ne sa socivom.
Trebalo bi proveriti kolimaciju na tom teleskopu jer rep bi mogao da bude i od dekolimiranog teleskopa. Drugim recima. Proveri, teleskop. Skini okular i pogledaj kroz fokuser tj. kroz rupu gde stavl;jas okular. Dali ti je sve centricno tj. dali je malo ogledalo tacno na sredini velikog i dali u sredini vidis svoje oko. Javi sta si dobio i odakle si da bi ti mogliu posavetovati.

Mravic
 

Neki od odgovora su skraćeni kako bi se uštedelo na prostoru, više o ovoj temi možete pročitati na:

http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,3000.0.html

Forum možete pronaći na sledećoj adresi: 

http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php

Pridružite na se J


Komentar?

Vaše ime:
Vaša e-mail adresa:
Predmet:
Vaš komentar:

 

vrh

 

 

 

 

AM Index
 
priključite se