AM Home

am@astronomija.co.yu

maja erdeljanin

Istorija
severnog neba

Konjunkcija Jupitera, Satruna,  Meseca i semafora u Biku

Pojas kraljice
Hipolite

Pomoć prijatelja

Novi kralj

Tri zlatne jabuke
najkraće noći

Herkulov laso

Zvuk u svemiru

Položaj Jugoslavije
u svemiru

Put oko sveta
lađom Argo

Vitlejemska zvezda

Maja Erdeljanin

Sadržaj AM

 

 

maja erdeljanin
istorija severnog neba

 

Maja Erdeljanin: Položaj Jugoslavije....
 
Veća slika 17 Kb
jpg: 400x272 px

POLOŽAJ JUGOSLAVIJE U SVEMIRU
(ulje na platnu 100 x 150 cm)

 

GALAKSIJA (grč, lat.)

Naziv za naš zvezdani sistem, naziv se upotrebljava i za druge zvezdane sisteme

SISTEM VREDNOSTI

Naša galaksija, Mlečni put, široka je 100 000 svetlosnih godina i visoka oko 1000. Na dve trećine od centra galaksije nalazi se Sunce. Ono je samo jedno od manjih, relativno mladih GALAKSIJA.

Naziv za naš zvezdani sistem; naziv se upatrebljava i za druge zvezdane sisteme zvezda.

Sunčv sistem je, ako se zamisli, kao elipsasti disk sa Suncem u jednoj žiž, uronjen u sredinu jednog od, pretpastavlja se, dva kraka galaksije.

Gledano sa Zemije, centar galaksije nalazi se negde u sazvežđu Strelac. Sam center ad zemaljskag oka zaklanja kasmička prašina i da nje nema, 20 000 svetlasnih gadina široko jezgro, bi na nebu tokom letnjih večeri sijalo snagom punog meseca, eli prečnikom i nekalika puta većim od prividnag mesečevog prečnika.

Tih letnjih dana Sunce prividno pralazi kraz sazvežđe Blizanci, Rak, Lav... Zemlja je tada na svojoj putanji najdalje od Sunca, ali je svojom severnam polovinom nagnuta ka njemu. Na istoj toj polovini vazduh je veoma topao i svi žude za odlaskom iz svaje sredine što dalje i što brže mogu.

Ko god da ze trenutak zastane samo da oslušne pravac u kojem se zaista kreće, možda oseti da već tutnji oko zemljine ose brzinom od skoro 30 km/s, a zatim sa Zemljom oko Sunce, pa sa Sunčevim sistemom oko njegove ose brzinom kojom za 25 950 godina oko sebe napravi 360 stepeni, a onda zajedno sa obižnjim sazvežđima oko galaksije u pravcu sazvežđa Lira koje nam stalno izmiče za 230 km/s i sa nama za 200 miliona godina napravi jedan obilazak i na kraju (?) ustaljenim putanjama  Mlečnog puta kroz Metagalaskiju oko Lokalne grupe galaksija viđenih kroz sazvežđe Devica, brzinom kojom se na isto ovo mesto vraćamo vraćamo za 100 milijardi godina.

I sve to “stojeći u mestu”, osluškujući.

Pastaji li onda na Zemlji mesto koje je dovoljno daleko, vreme kaje se ne može dočekati i potreba ze brzinom većom od prosečno vrtoglavih zemaljskih 0,02 km/s (100 km/h)?

Galaksija Mlečni put
Sunčev sistem
Zemlja

(februar 2002.)


<< Zvuk u svemiru

Položaj Jugoslavije....

Put oko sveta lađom Argo >>

vrh