AM Home

am@astronomija.co.yu

 

JSP 2.12.2000.

JSP 27.11.2000.

 

 

Sadržaj AM

          

 

snimanja

Web kamere u astronomiji
Boris Štromar 
boris.stromar@gmail.com
http://www.astrobobo.net/

 

         

   

! Za vise detalja o snimanju web kamerom posetite: http://www.palmica.com/~bobo

U slucaju da je taj sajt nedostupan imate dve mogucnosti: 1. pisite Stromaru (bstromar@grf.hr) ili 2. pricekajte koji dan, sajt ce proraditi (u pitanju su privremeni, letnji, problemi:o),

Uvod

Upotreba web kamera u astronomiji je dosta popularna u Americi i zemljama zapadne Europe. To je najjeftiniji nacin da se dodje do CCD kamere, a jednostavnim modifikacijama je takve kamere moguce upotrijebiti za snimanje objekata na nebu, pogotovo planeta. Cudim se sto koristenje web kamera nije popularnije u Hrvatskoj jer se polovne kamere mogu kupiti za male novce, a efikasnije su od koristenja fotoaparata.

Koja je najbolja?

Gotovo svaka web kamera se moze koristiti u astronomiji. Osnovna stvar na koju trebate obratiti paznju je CCD chip. Nisam sad mislio da cjepidlacite i birate kamere prema osjetljivosti chipa, velicini pixela i slicno, vec da obavezno uzmete web kameru koja sadrzi CCD, a ne CMOS chip. Kamere se CMOS chipovima (npr. Quickcam Express) su jeftinije, ali i losije kvalitete, pocevsi od osjetljivosti, smetnji, itd. Na Astrocam siteu mozete vidjeti neke primjere.

Ja sam uspio pronaci polovnu crno-bijelu Quickcam web kameru koju je proizvodila firma Connectix (kupio ju je Logitech). Te kamere se vise ne proizvode, ali ako nadjete neku polovnu, svakako je nabavite jer je najosjetljivija na svjetlo i (za sad) jedina s kojom je moguce raditi ekspozicije bilo koje duljine, uz pomoc programa specijalno napisanog za tu namjenu. Jos jednu takvu kameru sam uspio pronaci i kupiti za nase astronomsko drustvo, AD Infinitum. Za kameru sam iskeshirao 250 kuna (oko 70 DEM) - usporedite to sa cijenom bilo kojeg fotoaparata i novcima potrebnim za razvijanje filma i vidjeti cete da se visestruko isplati kupiti web kameru.

Orionov mac. Ovde je snimak kombinovan sa prikazomistog podrucja na zvezdanoj karti. Veca slika 21 Kb

 

Detalj sa prethodne slike.

Podrucje Orionovog maca kojeg sam snimio sa svojim Quickcamom i malim 35mm objektivom sa ruske Smene. Zbrojeno je 20 frameova, svaki od 2.5 sekundi ekspozicije. Snimljeno je 19.2.2001. sa mog prozora u Zagrebu (koji ukljucuje svjetlosno zagadjenje - M42 se jedva vidio golim okom).

Prednosti

Prednosti takvih kamera naspram klasicne astrofotografije su ogromne. Uz pomoc Quickcam (i slicnih) kamera cete direktno na kompjuter moci snimati fotografije ili AVI snimke zeljenog objekta. To znaci da cete se manje brinuti o atmosferskim prilikama jer cete uvijek moci uhvatiti trenutke kada je atmosfera najstabilnija. Uz pomoc programa AVI2BMP cete iz snimljenog AVI filea moci izvuci stotine pojedinacnih frameova, zajedno ih iskombinirati pomocu programa Astrostack (koji sam slaze frameove jedan na drugi) i kasnije obraditi u nekom programu za obradu slike. Sa Quickcam kamerama necete morati brinuti o stvarima kao sto su vibriranje teleskopa pri okidanju fotke, sto je dosta velik problem kod klasicne astrofotografije.

Pjege na Suncu sam snimio 4.4.2001. Grupa ima naziv NOAA 9415, Konus 120mm refraktor, 2x barlow, Baader solar filter,  C/B Quickcam, 245 + 130 frameova.

 

Nedostaci

Mjesec sam snimio 1.3.2001. (najveci krater na terminatoru je Maurolycus), Konus 120mm refraktor, C/B Quickcam, 23 frameova.

Najveci nedostatak u primjeni web kamera u astronomiji je ujedno i ono sto cini glavnu prednost: nuznost upotrebe racunala. Malo ljudi posjeduje laptope, a nije ih bas jednostavno "nazicati" od poznatih. Ipak, ako uspijete dovuci teleskop i kompjuter do vaseg prozora, i to ce biti dovoljno.

Dosta veliki problem moze biti i drzanje objekta snimanja u vidnom polju ako koristite kameru s teleskopom, a nemate motorizirano pracenje. Tome se moze doskociti malim trikovima. Ja kada snimam sa svojim Quickcamom sa prozora nastojim otprilike namjestiti montazu da gleda prema sjeveru, a zatim objekt pratim rucno. To je obicno dovoljno da ono sto snimam bude bar malo dulje u vidnom polju, tako da dobijem vise upotrebljivih frameova.

Linkovi i informacije

Navesti cu neke linkove koje obavezno morate posjetiti ako se zelite upustiti u ovakav oblik snimanja nebeskih objekata:

Astrocam website
Na ovom siteu mozete naci podatke o raznim web kamerama koje amateri koriste u astronomiji. Uz specifikacije kamera mozete vidjeti i primjere. Osim toga, na siteu se nalaze primjeri modifikacija kamera za upotrebu u astronomiji. Svi primjeri su popraceni mnostvom fotografija.
QCUIAG mailinglist
Quickcam and Unconventional Imaging Astronomy Group. Mailing lista na kojoj se raspravlja o snimanju objekata Quickcamom, digitalnim kamerama i slicno. Na stranicama mozete vidjeti hrpe primjera, downloadati software, posjetiti stranice clanova...

[avgust 2001]

vrh