AM Home

am@astronomija.co.yu

 

Zato bolje vidimo krajem oka

 

Sadrzaj AM

          

misterije

Adaptacija oka

Svako zna da u tami bolje vidimo kada se oko privikne na mrak. Zasto?

Celije u mreznjaci, cepici i stapici, sadrze hemijske supstance osetljive na svetlost. Kada svetlost padne na neku od tih celija u njoj pocnu da se razlazu ove fotosenzibilne materije sto izaziva emitovanje impulsa celije ka mozgu. Potrosena materija se zatim obnavlja, ali za to joj je ipak potrebno neko vreme. Ako duze vreme izlozimo oci intenzivnoj svetlosti zalihe fotosenzibilne materije se iscpe, a nova kolicina jos nije pristigla i nasa sposobnost da opazamo je smanjna. Otuda je jasno da ako smo oci postedeli nadrazaja, ako gledamo u mrak, da ce nase oci imati vecu kolicinu materija osetljivih na svetlosne nadrazaja nego ako smo zurili u neko svetlo.

Evo jedan eksperiment koji ovo sto smo rekli potvrdjuje. Nize na ovoj stranici vidite (ako imate instaliran Flash Player) jedan zuti pravougaonik. Treba da pritisnete dugme i pogledom fiksirate kazaljku na satu koji se nalazi na sredini pravougaonika. Kada pritisnete dugme desnu stranu pravougaonika ce prekriti sivi pravougaonik. Kazaljka ce napraviti pun krug za jedan minut, a zatim ce se automatski skloniti sivi pravougaonik. Vi nastavite i dalje da posmatrate kazaljku, ali obratite paznju (ne skrecuci pogled) kako sada vidite desni deo zutog pravougaonika.

Za ovu animaciju potreban vam je Flash Player

Ako ste se drzali uputstva taj deo pravougaonika ce biti obojen mnogo intenzivnijom zutom bojom (ako ne vidite tako idite kod ocnog lekara).

Dakle, sta se desilo. Dok ste gledali u sekundaru zraci sa leve strane pravougaonika padali su na jedan deo vase mreznjace i posle izvesnog vremena osetljiva materija vasih stapica i cepica se istrosila, a nove zalihe jos nisu pristigle. Mozda ste videli i kako zuta boja polako bledi. Za to vreme na drugi deo mreznjace dolazila je neutralna i slaba svetlost sa sivog pravougaonika na desnoj strani. Ta svetlost nije bila toliko snazna da potrosi fotoosetljivu materiju u cepicima i stapicima na koje je padala i kad se sivi pravougaonik sklonio ove celije su raspolagale velikom zalihom hemikalija koje su burno reagovale i u vas mozak je stigla informacija o intenzivnoj zutoj boji tog dela pravougaonika.

Dakle, adaptiranje oka na mrak znaci pravljenje zaliha fotoosetljivih supstanci. Za dobru zalihu potrebno je oko 15 do 20 minuta.

[decembar 2001]

vrh