AM Home

am@astronomija.co.yu

 

Softver

HNS
Sta kaze autor
Han Kleijn, autor HNS programa, ljubazno je odgovorio na nekoliko nasih pitanja.

Softver
 

Katalozi

Sadržaj AM

          

 

 

softver

Hallo Northern Sky

Zadnja verzija (27.6.200.) 2.06
400 Kb + datoteke

Hallo Northern Sky

Lak, jasan, precizan, koristan. To su glavne karakteristike programa HNS. Pravo je zadovoljstvo raditi sa njim.

Program je namenjen osmatracima. Ako zelite na nebu da pronadjete neki objekat HNS ce vam vrlo brzo i precizno dati njegov polozaj. Mozete isto tako ukucati zeljene koordinate i program ce centrirati to mesto na ekranu. Koordinate mozete i 'zakljucati' tako da odredjena pozicija stoji fiksirana dok zvezde promicu ekranom. Ali idemo redom.

Sam program zauzima oko 400 kilobajta memorijskog prostora. Medjutim da bi program imao sta da vem pokaze morate da preuzmete bar jos dva fajla, jedan sa objektima dubokog neba (10607 objekata, 321 Kb) i jos jedan sa zvezdama. Tu birate izmedju skromnije ili bogatije varijante popularnog SAO kataloga: zvezde do 8. ili zvezde do 9,5 magnitude. Prvi je velik 464 Kb, a drugi 2300 Kb. Osim ovog mozete skinuti i mnogo precizniji i bogatiji PPM katalog koji prikazuje zvezde do 10. magnitude. Ima ih 470000 i sve stanu u 4700 Kb.

Ako su medjutim vasi osmatracki apetiti veci na raspolaganju vam je jos i veliki i sve popularniji katalog Tycho 2 sa oko 2,5 miliona zvezda. Taj katalog je podrazumeva 23 zipovana MB, ali vam se 'isporucuje' u cetiri pakete od po 5 do 7,6 MB. Postoji mogucnost da koristite i GSC i USNO kataloge.

Na raspolaganju imate jos nekoliko datoteka ciju namenu cete vec i sami otkriti.

Za razliku od nekih drugih programa iste namene HNS radi uvek samo sa jednim katalogom. Znaci: ili SAO ili PPM ili itd. Takvo resenje daje jasniju i uredniju kartu neba, bez dupliranih zvezda.

Instalacije HNS je jednostavna. Mozete pokrenuti setup.exe ili da u HNS folder raspakujete program. I to je sve. Dodatne kataloge takodje rasapakujete u isti folder i one su odmah spremne za upotrebu. Potrebno je samo da ih u samom programu po zelji ukljucite ili iskljucite cekiranjem odgovarajuceg polja u boksu Objetct manu.

Kada prvi put pokrenete program dobicete sugestiu da unesete koordinate mesta odakle posmatrate nebo. To se radi iz File/Settings. Koordinate unosite u decimalnom obliku. Procitajte pazljivo to sto vam se nudi u ovom boksu; tu imate mogucnosti raznih podesavanja (vremenska zona, letnje vreme itd.).

Ali kad izadjete iz programa sve sto ste zabelezili bice zboravljeno ako pre toga niste pritisnuli File/Save Status (ili Ctrl+A).

Pronalazenje objekta je jednostavno. Kad pritisnete Search menu dobijete boks koji je jasan vec na prvi pogled. U polju za unos mozete ukucati i numericku oznaku objekta pa ga tako naci (naravno ako je ukljucen odgovarajuci katalog).

Proucite dobro i Screen manu jer tu se nalaze opcije za podesavanje i prilagodjavanje programa vasim trenutnim potrebama: obrtanje karte, nocni mod, stampanje, ukljucivanje koordinatne mreze itd. Meni Date vam omogucava da setate po zvezdanom nebu kroz vreme.

HNS je 'ziv' program. Nove verzije i podverzije se pojavluju dva puta mesecno o cemu mozete da dobijate redovne izveztaje putem mail-a.

Program je besplatan. [Autor programa Han Kleijn odgovorio je na nekoliko nasih pitanja]

[jul 2000.]

vrh strane