am@astronomija.co.yu
 
TRANZIT VENERE
European Southern Observatory: VENUS TRANSIT 2004
Tranzit Venere
Posmatranje
Koliko su èesti
Istorija TV
MALA ASTRONOMIJA
Tranzit, šta je to?
 

 

 

Sadržaj AM

 

 

istorija
ISTORIJA OSMATRANJA TRANZITA VENERE
 
Piše: Siniša Lavrnja
vandergraaf@sympatico.ca

 <  | 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 | >

10. TRANZITI 1874. I 1882. GODINE

Astronom Kraljevskog društva G. B. Airy nazvao je merenje distance izmeðu Zemlje i Sunca "najgracioznijim problemom u astronimiji" i - zapoèeo planove za osmatranje sledeæeg tranzita Venere u 1874. godini. Ubrzo nakon toga groznica zvana tranzit je zapoèela po celome svetu, dok je uèestovavanje u osmatranju postalo stvar nacionalnog ponosa. Svaka država koja je držala do svoje reputacije ili je želela da razvije žar za nauènim poduhvatima, stupila je u kooperaciju velikog globalnog osmatranja tranzita. Rusija je vodila sa svojih 26 ekspedicija, Britanija je imala 12, Sjedinjene Države 8, Francuska i Nemaèka po 6, Italija 3 i Holandija jednu. Novina koja æe se koristiti u osmatranju ovih tranzita je bila upotreba fotografije.

Kerguelen

Za tranzit 1874. godine Britansku ekspediciju na ostrvo Kerguelen vodio je sveštenik S. J. Perry (1833-1889). Ovo zabaèeno, vetrovito, hladno i nadasve negostoljubivo ostrvo se nalazi u južnom delu Indijskog okeana, bliže Antarktiku nego Južnoj Africi ili Australiji.

Ostrvo koje je otkrio francuski istraživaè Yves de Kerguelen -Tremarec, još 1772. godine, se èesto naziva i imenom koje mu je nadenuo Kapetan Cook, kada se tu zaustavio tokom svog treæeg puta oko sveta, "Pusto ostrvo". Dok na ostrvu nije podignuta nauèna stanica 1950. godine, ovo zapušteno ostrvo su poseæivali samo pingvini i foke.

Perry je bio direktor "Stonyhurst" opservatorije u Manèesteru, i stekao je poštovanje dugih astronoma za radove na prouèavanju Sunèevih pega, kao i za geodetska i magnetska proucavanja. Njegova eksepedicija je napustila Englesku u maju 1874. godine na dva broda, "Volage" i "Supply", sedam meseci pre tranzita, 9-og decembra.

Tim je zastao u Cape Town, gde je pomorski oficir, po instrukcijama samog Airy-a, naèinio seriju praktiènih osmatranja. Kao prilog vizuelnom merenju vremena, èlanovi ekspedicije su morali naèiniti i fotografska osmatranja, tako de su èetiri asistenta imala pune ruke posla uèeæi fotografisanje "mokrim fotografskim ploèama" i "suvim fotografskim ploèama". Oni su ovo vežbali puna dva meseca pre nego što su krenuli na ostrvo Kerguelen, 8-og oktobra 1874. godine.

U svom dnevniku Perry je zabeležio prvu impresiju susreta sa ostrvom: "sneg, koliko god pogled može dopreti". Zbog toga što je proleæe još uvek trajalo na južnoj hemisferi, èlanovi ekspedicije su: "...krstarili po brdima i smrznutim barama i moèvarama u snežnim cipelama".

Nakon usidravanja u Morbihan zalivu, tim je istovario 600 sanduka sa opremom i montažnim barakama gde æe živeti, kao i zaklonima za instrumente. Vreme je bilo najveæa briga, sa obzirom da proseèna oblaènost u decembru iznosi èak 75%, tako da je Perry poslao dva tima na sekundarna osmatraèka mesta oko zaliva, da bi time dobili veæe šanse za uspeh. Poruènik Cyril Corbet je predvodio jedan tim, dok je voða drugog tima bio poruènik Goodridge.

Kao i Chappe, le Gentil i Wales pre njega i Corbet je pisao dnevnik sa šarolikim opisom drame koja je pratila dogaðaj. Nakon izraèunavanja latitude i longitude osmatraèke stanice, Corbet je zabeležio i vremenske uslove: "Izvršili smo nekoliko osmatranja uveèe, ali to je bio loš posao na ovom jakom vetru. Lampe su stalno treperile i gasile se, a zbog buke vetra nismo mogli èuti ni otkucaje èasovnika niti bilo šta drugo".

Sa samo 24 godine starosti, Corbet je veæ bio pridruženi èlan Kraljevskog društva i dobro je znao važnost ekspedicije. Šestog decembra je zapisao: "Pokušavam da se smirim i skoncentrišem za prekosutra". Dan pre tranzita je opet zapisao sledeæe reèi: "Vreme je još uvek loše i barometar je veoma nizak i još uvek pada, ali ja se nadam, nadam, nadam za sutra. Sama pomisao da je tako blizu, oseæam se cudnije danas nego ikada pre u svom životu, i pretpostavljam da æe sutra ujutro biti najnelagodnije vreme u mome životu sve do 11 èasova pre podne, nakon èega æemo znati svoju sudbinu..."

Ovo je bio klasièan sluèaj "leptira u stomaku" i prirodno da Corbet nije ni oka sklopio te noæi, ustavši veæ oko 4:30 ujutro. Èekao je do 6 sati ujutro kada je probudio svog asistenta. Vreme je opisao kao veoma "sumnjivo".

Prvi kontakt je trebalo da bude taèno u 6:30, i Corbet nije bio razoèaran: "Sreæan momenat, kada sam od 6:00 do 6:30 intenzivno posmatrao donji deo Sunèevog diska i napokon ugledao poèetak tranzita. Zaista najsreæniji trenutak u mome životu". To je bilo upravo suprotno od "najnelagodijeg vremena" koga se plašio.

Nakon toga, Corbet je zapisao detaljne informacije, ali su se vremena prvog kontakta izmeðu njega i njegovog asistenta razlikovala za 15 sekundi i to opet zahvaljujuæi efektu crne kapljice. Ubrzo nakon prvog kontakta, teški oblaci su prekrili Sunce i Corbet je tek na trenutak uspeo da kasnije uhvati Veneru na izlasku sa Sunèevog diska, ali nije uspeo i da izmeri vreme. Kada se tranzit zavrsio, tim je dogadjaj proslavio obilatim doruèkom i šampanjcem.

U isto vreme Perry-ev tim je vršio i vizuelno i fotografsko osmatranje. Sa njegovog osmatraèkog mesta, jedan usamljeni oblak je sakrio prvi kontakt tranzita, ali se nakon toga totalno razvedrilo pa je njegov tim izvršio dobra merenja i fotografisanja kraja tranzita. Goodridge-ov tim je imao takoðe slièan i delimièan uspeh.

Nakon završetka tranzita, svi tri tima su se sakupila zajedno na primarnom osmatraèkom mestu uporeðujuæi rezultate, što je uzelo èak nekoliko dana zbog olujnog vremena.

Sa završetkom tranzita, njihov rad nije u potpunosti bio završen, jer im je Airy dao instrukcije da naèine više od stotinu dodatnih lunarnih osmatranja za precizno i fino odredjivanja longitude. Ali, vreme se tako pogoršalo, da im je trebalo dodatnih tri meseca za kompletiranje osmatranja. Zbog produženog ostanka, dnevne porcije hrane èlanovima ekspedicije su smanjene na polovinu.

Napokon, 27-og februara 1875. godine, ekspedicija je krenula nazad ka Engleskoj. Corbet je na odlasku zapisao sledeæe reèi: "Posmatrali smo izolovano ostrvo toliko dugo, sve dok se donji ravni delovi kopna nisu spustili u more, od kada smo videli samo bele vrhove planina. Do noæi kopno je nestalo sa vidika i lakih srca punih sreæe što odlazimo sa Kerguelena nakon pet meseci provedenih na njemu, što se ponekad èinilo kao veènost, a ponekad samo mali raskorak u neèijem postojanju".

Na žalost, i Corbet i Perry su kasnije dali svoje zivote za nauku. Godinu dana nakon tranzita, Corbet je dobio groznicu na oblama Afrike, završivši kratku obeæavajuæu karijeru. Kao i Hell pre njega, i Perry je postao uèitelj, nastavljajuæi da putuje sa ekspedicijama. Osmatrao je tranzit 1882. godine sa Madagaskara, i nakon osmatranja solarne eklipse 1889. godine iz Francuske Gvajane, umire na moru.

10. TRANZITI 1874. I 1882. GODINE
Amerièke ekspedicije  >

 U nastavku:
  <  | 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 | ZAKLJUÈAK 2

(maj 2004.)

vrh