HOME

am@astronomija.co.yu

 

Letenka 2002

Najava kampa
(Kako je kamp bio najavljen, šta smo obećali, predložili....)

Izveštaji:
(kako je protekao kamp)
Nikola Božić
Milan Gucić
Jovana Nikolov
Radan Mitrović
Dragan Miladinović
Utisci
Pisma
Statistika
Ko nije došao

Priča
Zašto M38

Mmaraton 2k2
Rezultati

Dobri ljudi
Ko su dobri ljudi
Zahvalnice
 

 

Sadržaj AM

 

 

"Letenka 2002"

Izveštaji

Dragan
Miladinović

E-mail
dragmila@Eunet.yu

I ovogodisnji Mesijeov maraton, po mojoj proceni svojim kvalitetom i značajem čije efekte tek očekujem, prevazišao je sva moja očekivanja, i opravdao je svoje postojanje i uloženi trud Alfe i Omege Astronomskog Magazina, Sase Zorkica. Iako sam zbog porodičnih obaveza, morao pre vremena napustiti druženje pre “maratonske noći “, i ono što sam doživeo u noći i danu koji su joj prethodili sasvim je dovoljno za moje oduševljenje.

Ono što po mom mišljenju karakteriše ovogodišnji maraton, je izrazit kvalitativan skok i to u nekoliko smerova.

Prvi kvalitet bi po mom mišljenju bio internacionalizacija MM do koje je došlo zahvaljujući prisustvu naših novih prijatelja iz Makedonije, i mladića iz RS, čime ova manifestacija dobija na težini, ozbiljnosti i značaju. Uspostavljanje bliskih kontakata među ljudima sa različitih strana, će sigurno doprineti većoj cirkulaciji ideja, širenju prijateljstva i sl. Zaista je bilo izuzetno zadovoljstvo videti uživo sve te ljude sa kojima smo u kontaktu putem Interneta, ili smo ih upoznali na licu mesta, čuti njihova iskustva, priče, interesovanja, ideje.

Drugi, ne manje važan kvalitet ovogodišnjeg maratona je edukativni karakter druženja, za sta su se pobrinuli momci iz Bačke Palanke, brusači ogledala Mravik Janko i Majnjec Mirko održavši kratak kurs brušenja ogledala za teleskope, kao i Igor koji je svojom pričom o CCD astronomiji sudeći po komentarima ostavio veliki utisak na slušaoce. (na žalost ovome nisam prisustvovao, ali kako i mene ta oblast astronomije veoma interesuje, nadam se da je neko pravio “ puškice“ za vreme Igorove priče, pa će mi ih dostaviti).

teleskopi

U kratkom vremenu boravka na Letenci uspeo sam da sagledam “teleskopske resurse” prisutnih astronoma amatera.

Foto: Uzelac

Poseban utisak na mene, ostavila su dva, na maratonu do sada nevidjena teleskopa, i to Atillin 6 incni teleskop (forografija desno), kod kojeg me je posebno zaintrigirala fina konstrukcija i izrada rucnog praćenja objekata, i lepo izvedena ekvatorijalna montaža, za koje je Atilla rekao da su za njihovo postojanje zaslužne tri generacije u njegovoj porodici, kao i veoma zanimljiv teleskop preradjen od teleobjektiva, vlasnistvo Nedeljka Markovića, čoveka zaslužnog za fotografsku podršku dešavanja na maratonu. Interesantno iskustvo je bilo posmatrati Sunce ovim teleskopom, naravno snabdevenim zaštitnim filterom. Veoma mi je bio interesantan i teleskop koji su naši brusači stakla iz B. Palanke doneli na maraton, međutim zbog činjenice da je ogledalo tog teleskopa posrebravano, te da je kao takvo u mnogome izgubilo na kvalitetu usled atmosferskih uticaja, nisam mogao steći neki veći utisak o mogućnostima ovog teleskopa, mada mi je bio veoma zanimljiv zbog okolnosti da je u potpunosti domaće izrade, uključujući i jednostavnu ali dobru ekvatorijalnu montažu.

Foto: Uzelac

Naravno, i ove godine sam se divio 8 inčnom teleskopu ADNOS-a, Milanovom “4,5 inčnom “Bresseru“, i malom ali elegantnom 60/700 refraktoru Valjevaca, prema kojima (refraktorima) imam posebnu naklonost (mada nema teleskopa koji bih mogao da mrzim). Najinteresantniji teleskop, 10 inčni Njutn na ekvatorijalnoj montaži (fotografija desno), na žalost nisam bio u mogućnosti da isprobam, jer vlasnik je bio negde odlutao, a ja nisam hteo da čeprkam po tuđoj stvari .

Foto: Marković
Foto: Uzelac

Levo Adnosov teleskop od 8 inča. Gore valjevski refraktor 60/700

Ono što mi je zapalo za oko, je potpuna odsutnost tzv. Dobson montaže, jer ni jedan teleskop njome nije raspolagao, budući da su svi imali ekvatorijalnu montažu, mada lično mislim da je Dobsonova montaža daleko laksa za rukovanje i daje bolje rezultate u borbi sa vremenom, koja je sastavni deo lova na “M” –ove.

Za mene lično, ovogodišnji maraton (odnosno njegov deo kojem sam prisustvovao) ostaće zapamćen po brušenju ogledala, kojoj strasti odnedavno i sam robujem, i obzirom na to da je predavanje o brušenju ogledalo izazvalo veoma veliku pažnju prisutnih, očekujem na narednom maratonu daleko veću “izlozbu“ teleskopa iz samogradnje. Zaista, kurs brušenja ogledala koji su nam nesebično prezentovali Janko i Mirko iz Bačke Palanke, zaintrigirao je sve prisutne, i bilo je sjajno posmatrati svakog od slušalaca kako i sam “žulja“ staklo, - buduće ogledalo. Siguran sam da je nekoliko posmatrača inficirano “bolešću gurača stakla“ koja se manifestuje u neobuzdanoj želji da izbrusi sve veće i bolje ogledalo za teleskop...

U tako malo vremena, čuo sam niz novih informacija, upoznao mnogo novih ljudi tako da je boravak na maratonu za mene bio veoma dragocen.

Na kraju, zeleo bih da se zahvalim Saši Zorkicu, na velikom angažovanju i trudu uloženom u celu ovu stvar, bez kog bi smo verovatno, svaki od nas zasebno tumarali nebom neznajući jedni za druge i tako ostali uskraćeni za zadovoljstvo druženja i mnoga nova saznanja i iskustva koje nam je Maraton pružio...

Vedro nebo....

U Novom Sadu 18.07.2002

(jul 2002.)


| Home | Sadržaj | Galaksija | Sunčev sistem | Teorija i praksa |
| Instrumenti | Istorija i tradicija  | Efemeride 2002 |

vrh