Astronomski magazin - HOME

am@astronomija.co.rs
 
 
Osmatranja
 

Sadržaj AM
 

 
NSPoint

 

astronomija i naučna fantastika

star party

letenka 2007

 
Kada? od 19.7.2007. do 22.7.2007.
Gde? Srbija > Fruška gora > Letenka
 

 
POZIV * VESTI * PROGRAM * LISTA OBJEKATA * SF FILMOVI * UPUTSTVO * FAQ
SAVETI  * PRAVILNIK
 
Aleksandar Medić
sale11472@yahoo.com
 
IZVEŠTAJ

Eto doživeo sam i ja svoju prvu Letenku. Došao sam prvog dana otišao poslednjeg i u tih četiri dana i tri noći ukupno prespavao nekih 3-4 sata i ni najmanje ne žalim zbog toga. Uostalom gde još čovek može da sretne toliko fenomenalnih ljudi na jednom mestu sa kojima deli zajednička interesovanja i od kojih može puno da nauči, samo na Letenki.
Pa da počnem sa mojim skromnim prikazom Astro-kampa Letenka 07.

Stigao sam kao što sam rekao prvog dana posle podne, zahvaljujući ljudima iz Phtontide-a koji su bili suorganizator događanja. pošto mi je veći deo dana prošao u postavljanju šatora i sličnim ne tako zanimljivim ali neophodnim stvarima prva predavanja sam propustio ali sam kasnije tokom noći uspeo da se, potpuno očekivano, "izgubim" u nebu punom zvezda, bilo je stvarno smešno kako nisam mogao da nađem sazvežđe Herkula kao ni M13 koje kući nalazim i žmureći. No kada sam se malo privikao na nekakvu "izmaglicu" koja se pružala nebom i to baš preko Labuda počeo sam da uživam u pogledu na nebo. Već tada kreće prvo oduševljenje ljudima koji dolaze na kamp, dakle niko ali baš niko nije imao ni najmanju primedbu na moje stalno pitanje da li mogu da pogledam kroz njihovu opremu, pa prvi put u životu sam video neke ljude a sasvim sam slobodno celu noć koristio opremu nekih od njih. Srećan i zadovoljan sam se pred zoru povukao u šator na spavanje.

Bez obzira na kasni (ili rani kako se uzme) počinak probudio sam se prilično rano, čim je sunce ugrejalo šator na nivo rerne. Preko dana smo imali priliku da posmatramo Sunce kroz PST, H-alfa teleskop koji je doneo Janko i iako je Sunce peklo a uz to nije bilo pega opet je bilo zanimljivo videti po koju protuberancu kao i površinu Sunca kakvu obično mogu da vidim samo na fotografijama. Uveče su na žalost krenuli prvi problemi odnosno kašnjenje predavanja pa su neka jako zanimljiva, sasvim nezasluženo ostala bez veće publike. Oni koji nisu imali strpljenja propustili su mnogo, a bilo je tu priče o asteroidnom pojasu, radio astronomiji, Ajnštajnu i teorijama relativnosti, kao i jako interesantno i pre svega zanimljivo prezentovano predavanje o nastanku prvih čestica i elemenata po Velikom prasku (sa nazivom Primodijalna nukleosinteza koji deluje tako preozbiljo za jednu tako zanimljivu priču). Za razliku od onih koji su nestali u šatorima još pre završetka predavanja ja sam do rane zore svoje vreme utrošio na posmatranje malo kroz teleskope a malo kroz svoj dvogled. Nešto posle 5 sati opet počinak i buđenje oko 7 kada je u šatoru postalo pretoplo.

Drugi dan je protekao slično kao i prvi, samo što su predavanja preseljena u amfiteatar koji je i prirodno mesto za takve stvari. Bila su tu dva predavanja Nikole Božića, jedno o domaćoj astronomiji i drugo o Petnici, Ilija Bakić sa predavanjem o počecima SF literature u srpskoj književnosti, i naravno Dragan Lazarević sa interesantnim predavanjem o SF stripu. Posle pauze su na red došla i predavanja o Kennedy Space Center-u Draška Dragovića, zatim Srđan Penjivrag koji nas je informisao o trenutnim misijama ka planetama Sunčevog sistema i naročito o krizi u kojoj se nalaze roveri na Marsu i ponovo Nikola Božić ovog puta sa predavanjem o galaksijama. Na žalost i ova predavanja su morala biti sažeta zbog već pomenutog kašnjenja programa. Posle predavanja je usledio kviz koji nisam pratio pošto se na poljančetu sa teleskopima dešavalo nešto znatno interesantnije. Naime pojava jednog Meade Lightbridge-a od 16 inča je izazvala opšte interesivanje a konačno su stigli i gosti iz Zagreba, koji su izazvali moju pažnju pre svega Bobin Pentax apo teleskop i Vidov Denkmeier binoviewer, sa dva oka se definitivno vidi vise detalja nego jednim. Naravno kao i svi ipak sam se najviše zadržao kod Lightbridge-a, 16 inča je 16 inča a kako se u njemu vide objekti dubokog neba treba videti svojim očima, opisi ne vrede. Naravno te poslednje večeri je bilo i takmičenje u posmatranju ali je zbog vremena moralo da pretrpi izvesne izmene pa su umesto NGC traženi Mesijeovi objekti uz ograničenje od 2 sata. Lično nisam učestvovao u tome ali sam pomalo gledao kroz teleskope takmičara trudeći se da ne smetam a i bilo je dovoljno slobodnih teleskopa kroz koje se moglo posmatrati. Inače koliko sam mogao da vidim to je baš naporan vid astronomije naime pobednik, Nemanja Martinović, je završio u potpuno mokroj majci. Posle takmičenja je nastavljeno posmatranje naravno ko je to želeo kao i razgovori među teleskopima do rane zore (vreme počinka i ustajanja sam već više puta pomenuo).

Još jedno rano buđenje, grupna fotografija, ili kako se to ponegde kaže "vatrogasna" a zatim pakovanje i povratak kući. Kako je bilo na Letenki? Fenomenalno i pored svih problema sa organizacijom koja nikako nije mogla da se nosi sa ovolikim brojem ljudi. Da li bih opet došao? Naravno bez i najmanjeg premišljanja. Uostalom gde može slobodno da se poigra sa potpuno novim teleskopom o 3500 evra? Gde drugo možeš da saznaš da u svom jeftinom dvogledu možeš da vidiš i M32 pored M31 (nisam ni obraćao pažnju dok mi Srđan nije to rekao)? Gde čovek može da dobije deo koji mu je potreban za stativ (hvala Janko)? Odgovor na ova kao i na još mnoga "Gde?" pitanja je: SAMO NA LETENKI!
Vidimo se sledeći put.


IZVEŠTAJI
Izveštaj
Medić
Božić + Moj zaključak o kampu
Štromar
Mitrović
ALBUMI
Dušan Mrđa
Radan Mitrović
Milan Kocić
Nedeljko Marković
Jesenko Gajić
Janko Mravik
Milan Stojanović
FILM
"Letenka 2007"
TIME-LAPSE
"Letanka 2007"
odabrane fotografije    
Teleskopi Predavanja Spavači

 

Organizatori astronomskog kampa:

AD "Lira" Photon Tide Astronomski magazin
 
Pokrovitelj:

Sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj
Izvršnog veća Autonomne pokrajine Vojvodine

Šta vam je neophodno:  šator, hrana i dobra volja da signete na Letenku.

Znate li kako da stignete do Letenke?: Kako se stiže do Letenke?

Pomoćićete organizaciju ako svoj dolazak najavite!

Pišite na adresu: letenka@astronomija.co.yu ili se javite preko donjeg formulara.


Komentar?

Vaše ime:
Vaša e-mail adresa:
Predmet:
Vaš komentar:

(27.05.2006.)

vrh

 

Potražite

AM Index
 
priključite se
 

SPONZORI KAMPA

Sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj
IV AP Vojvodine

Pokrajinski zavod za sport


Knjižara
"Mala velika knjiga"

 


Prodavnica i klub društvenih igara

 


Izdavačka kuća
NEOR

 

Komision knjižara GERA - Novi Sad

 

parfimerija OXYGEN - Priboj

SVE O KAMPU

Svi astronomski kampovi

Letenka

Kako se stiže do Letenke?

Šta treba znati o kampu na  Letenci

Letenka 2005.

 

LETENKA 2006

Slide show:
Tri sata na Letenki
Letenka2006.exe

25641 Kb,
Uključite zvučnike, sipajte koka kolu, zavalite se i uživajte.