|
Vreme Kao i za svaki drugi nebeski događaj, tako i za ovaj treba, takođe, voditi računa i o tačnom vremenu. U astronomiji se, uglavnom, sve izražava u univerzalnom vremenu (UT). Nama će ipak biti potrebno za ovu priliku da znamo lokalno vreme događanja. Ne javlja se samo razlika u satima nego se, zbog pojave paralakse, javlja i razlika u minutima i sekundama jedinice vremena. Posebno obratite pažnju na činjenicu da je u maju letnje računanje vremena i da je tada razlika između UT i lokalnog vremena, ne sat, nego dva sata - u prevodu - na svako univerzalno vreme treba dodati dva sata. Tabela ispod, predstavlja tačno vreme svakog kontakta posebno.
Ugao pozicije predstavlja orjentaciju dva astronomska tela u odnosu na sever. Ceo događaj je prikazan na donjoj slici: Sunce Sunce će tog dana izaći tačno u 5h 20m 28s, u zenitu će biti u 12h 34m 50s, a zaći će u 19h 49m 59s. To znači da će po našem (vedrom!) nebu puziti tačno 14h 29m 31s. U trenutku prvog kontakta zauzeće sledeće koordinate:
Za Beograd (44°48'N 20°26'E):
Merkur Merkur će izaći nešto posle Sunca, u 5h 21m 27s, a zaći će nešto pre, u 19h 44m 54s. U trenutku prvog kontakta imaće sledeće koordinate:
Za Beograd (44°48'N 20°26'E):
Posmatranjima ove vrste, Mesečeva pojava ne smeta, ali da napomenem da izlazi u 9h 14m 48s. Tih jutara Venera će krasiti nebo svojom magnitudom od -3.9. Na nebu će još, za sve vreme trajanja tranzita, "prisustvovati" i Mars, Neptun, Uran i Saturn, ali se zbog dnevnih okolnosti oni neće videti. Venera Ne bi bilo lepo da ovde zavrsim moje izlaganje, a da ne najavim i Venerin tranzit koji će se zbiti 8. juna, sledeće, 2004. godine. Samo da poručim - neka vam ovogodišnji tranzit posluži kao proba za Venerin tranzit! Njen tranzit je daleko ređa pojava - poslednji se dogodio 1882. godine. Venerin disk će biti vidljiv i "obučenim" okom, bez optičkih pomagala, ali sa obaveznom zaštitom za posmatranje Sunca. ****** Autor ovog teksta se obilato koristio sledćim izvorima: SkyMap Pro 8, http://www.skymap.com
(februar 2003.)
|