|
Beli Manastir
Nažalost promatranje pomrčine Mjeseca od 8./9. 11. 2003. nismo uspjeli oganizirati za građanstvo. Kako nam nedostaje minimalno razumjevanje sredine u kojoj živimo i radimo nismo mogli organizirati promatranje poslije ponoći. Zbog toga sam s djecom “podijelio” posao i svatko je za “svoju dušu” promatrao pomrčinu. Učenici su se za ovu priliku naoružali kartama Mjeseca i prema uputi iz Astronomskog magazina br. 42/2003. (knjiga "Astronomija-praktični radovi" od Aleksandra Tomića) vizualno promatrali pomrčinu Mjeseca. Osim toga, teleobjektivom (4,6/240) su fotografirali pojedine faze totaliteta. Ja sam pomrčinu snimao video kamerom (VHS-C). Vrijeme je poslužilo, pomrčina se mogla snimati - do pred sam kraj faze totaliteta, kada su oblaci prekrili čitavo nebo. S obzirom na okolnosti, za kraj ovog promatranja naveo bih pjesmu jedne učenice iz našeg Društava. Želim…
Želim za jedan dan ptica biti, Tamara Marina
Bitolj Zdravo! Vi isprakjam nekoi podatoci dobieni pri posmatranjeto na pomrachuvanjeto na Mesechinata na 9.11.2003. Site vreminja se vo U.T.: Prv kontakt: - Po danzhonovata skala indeksot bil 3 (na svetliot del 1). Kraterot Tiho vlegol vo senkata vo 00h 32m, a izlegol vo 01h 57m. Moreto na krizite vleglo vo 00h 23m, a izlezot ne e zabelezhan. Zasega tolku. Pozdrav od Astronomskoto drushtvo od Bitola. Aleksandar Zrenjanin
Eklipse ili po naški "pomračenja" su pojave koje se jednostavno ne smeju propustiti. Priroda nas je podarila sa jednim satelitom, ruku na srce, ne tako zanimljivim kao što su npr Titan, Io, Evropa ili Triton, ali kukanja ne može biti jer Venera i Merkur nemaju ni takav. E, upravo taj naš mesec koga od davnina zovemo Mesec je ušao u senku Zemlje u noći između subote i nedelje (8-9 novembar). Dvadesetak članova Sekcije i Društva se okupilo oko ponoći u dvorištu škole Vuk Karadžić u samom centru Zrenjanina. Postavili smo tri teleskopa refraktora, durbin i nekoliko dvogleda. Kada su vremenski uslovi u pitanju od novembra se može očekivati sve najgore. Prijatno smo bili iznenađeni izostankom debelog sloja oblaka, ali niska temperatura je bila prisutna, tek da se zna koji je mesec. Izmaglica nam je pravila društvo oko totaliteta, ali nije bitnije uticala na vidljivost pomračenja. Prigušila je sjaj zvezda, ali ne i Meseca, na sreću. Kako Mesec nije duboko zaronio u senku Zemlje ovo pomračenje je trebalo da bude svetlije nego obično. Tako je i bilo. Teško je proceniti magnitudu Meseca za vreme totaliteta, zato neću ni da pokušavam, ali bio je taman onoliko taman koliko je potrebno da bi se videle okolne zvezde. Kako je Mesec bivao sve pomračeniji, tamniji i crveniji tako se i nebo punilo zvezdicama koje se inače ne mogu videti zbog bleštavila punog Meseca. Dva nula šest - totalitet. Predivan prizor. Mesec crven, vidi mu se mali srp koji je nešto svetliji, sa njegove leve strane Plejade i Bik. Blizu su i Orion i Saturn. Ma divota.. Fotografisali smo digitalnim aparatom (3mpix) kroz teleskop 700/70 sa okularom 20mm. Nažalost, aparat nema ručno podešavanje ekspozicije što poprilično otežava stvari. Ipak, dobijeno je dosta kvalitetnih fotografija, sastavljen je mozaik i animacija celog toka pomračenja. Za vreme totaliteta fotografisali smo na svaka dva minuta a u ostalim slučajevima na svakih 5 minuta. Sve fotografije i animacije možete pogledati na našem sajtu www.mfa.edu.yu.
(novembar 2003.)
|