Kako smo već najavili Nasina letelica Dawn je konačno, (u četvrtak, 27. septembra 2007.) lansirana raketom Boing Delta 2 i krenula na svoj tri milijarde kilometara dugi put. Njen zadatak je da u bespuću glavnog asteroidnog pojasa pronađe dva tela, planetu patuljka Ceres i asteroid Vestu i prikupi o njima dragocene naučne podatke.
Lansirana raketa Delta 2 sa letelicom Dawn |
Letelica prvo treba da ima susret sa Vestom i to oktobra 2011. godine, a nakon toga joj prestoji i poseta Ceresu, februara 2015. Oko asteroida i potom oko patuljka Dawn će jedno vreme orbitirati i osmatrati ih svojim instrumentima. Oba tela su, svako na svoj način, zanimljiva i naučnici pokazuju veliki interes za predstojeće rezultate misije. I Ceres i Vesta se nalaze u asteroidnom pojasu i treblo bi da su sačinjena od manje - više istog materijala, ali dosadašnja istraživanja pokazuju da se ona međusobno dosta razlikuju. Vesta koja nam je bliža suva je. Pretpostavlja se da je njena unutrašnjost još topla. Ceres je nešto dalji a astronomi pretpostavljaju da ispod njene površine leži debeo sloj leda koji obmotava stenovito jezgro. Oba tela su nastala u samo praskozorje Sunčevog sistema, pre 4,6 milijardi godina, i susret sa njima omogućiće naučnicima da iz blizine izučavaju istroiju nastanka planetarnog sistema.
Posebno je interesantan veliki krater na južnom polu Veste, širok 460, a dubok 13 kilometara. Veruje se da je on posledica nekog sudara Veste sa drugim asteroidom, ali i da pet procenata meteorita nađenih na Zemlji pripadaju krhotinama izbačenih nakon tog sudara.
Dawn ima jonski pogon koji koristi solarnu energiju za ubrzanje jona ksenona i to do ogromnih brzina. U poređenju sa klasičnim motorom jonski nema veliku potisnu snagu, ali omogućava dugotrajno i konstantno ubrzanje što vremenom dovodi ostvarivanja velikih brzinu uz veoma malu potrošnju goriva.
Dugo je ova misija bila pod znakom pitanja, čak je bila i otkazana kako bi se, zbog kresanja budžeta Nase, preostala sredstva usmerila na misiju povratka na Mesec s ljudskom posadom, ali je prošle godine ipak donesena odluka da se misija Dawn ona realizuje.
Dakle, misija je na početku i sad se očekuje potvrda da je letelica zauzela predviđenu trajektoriju i da komunikacioni sistemi pravilno rade. Nakon toga predstoji let dug nekoliko godina kada sledi blizak susret sa Vestom.
Saša Zorkić