AM Home

am@astronomija.co.yu

Instrumenti
gnomon, dvogled,
teleskop...

ATM
knjiga o samogradnji teleskopa.

O teleskopskim povecanjima

Instrumenti
Nekoliko saveta i
trikova kako da
ucinite posmatranje
ugodinijm.

Teleskopi
Nekoliko korisnih
saveta onima koji
razmisljaju o nabavci
teleskopa

Fotografija
Kako da napravite
jednostavan
mehanizam za
pracenje

Reènik teleskopske terminologije

 

 

 

Sadr¾aj AM

 

 

instrumenti

REFLECTOR vs. REFRAKTOR
(nastavak)

<< prethodna strana

Reflektori

Za razliku od refraktora, reflektori nemaju ni priblizno tako rigorozne zahteve u pogledu ¾i¾ne daljine. Znatno kraæe tube omoguæavaju praktiènu upotrebu telescopa sa preènikom objektiva do 400mm i veæe. Ovo im daje veliku prednost u pogledu kolièine svetlosti i razdvojne moæi, posebno kad se kombinuje sa èinjenicom da je proseèan reflektor 2-3 puta jeftiniji od ahromata, i deset i vi¹e puta jeftiniji od apohromata sliène aperture i kvaliteta. Da li su refraktori zaista toliko bolji da se opravda ovakva razlika u ceni? Da vidimo...

Kvalitetno polje slike Newton i Cassegrain reflektora ogranièeno je komom, u istoj meri. Meðutim, po¹to je jaèina kome proporcionalna kvadratu relativnog otvora (D/f), ona je zanemarljiva u Cassegrainu, koji po pravilu ima relativni otvor od oko 1/12 i manje. Kod Newton reflektora, posebno onih veæih sa relativnim otvorima od 1/5 do 1/4, preènik kvalitetnog polja je ogranièen, ali ne u meri da ozbiljnije remeti osmatranje. Sredi¹nji deo slike je kvalitetan, bez znaèajnih aberacija - ali ipak ne toliko o¹tar kao kod dobrog refraktora sliène aperture. Razloge smo vec spomenuli, pa da vidimo u malo vi¹e detalja i za¹to i u kojoj meri slika reflektora zaoustaje za slikom refraktora.

Krivica se najèe¹æe baca na efekat centralne obstrukcije u reflektorima. Proseèna centralna obstrukcija Newton reflektora je oko D/5, dok je u Cassegrainu oko D/3. Time ¹to poveæava kolièinu svetlosti van difrakcionog diska, centralna obstrukcija smanjuje kontrast i razdvojnu moæ teleskopa pre svega u sluèaju objekata sa niskim kontrastom, kao ¹to su planete. Ovaj efekat je slièan smanjenju aperture, i mo¾e se pribli¾no izraziti formulom De=(1-c/2D)D, gde je "De" efektivna apertura, "c" centralna obstrukcija, a "D" je fiziæka apertura. To znaæi da bi effektivna apertura jednog 200mm Cassegarin reflektora sa D/3 centralnom obstrukcijom u pogledu kontrsta i rezolucije bila oko 167mm, dok bi za 200mm Newton sa D/5 centralnom obstrukcijom ova bila oko 180mm. Razlika je vrlo umerena prvom sluèaju, i blizu zanemarljive u drugom. ©tavi¹e, efekat D/3 centralne obstrukcije na o¹trinu slike je slièan efektu hromatizma na pomenutom prihvatljivom nivou ove aberacije (na primer, u 100mm f/12 ahromatu), dok je efekat D/5 obstrukcije neznatno veæi od effekta hromatizma na nivou kada on postaje zanemarljiv (100mm ~f/20 ahromat). Oèigledno je da smanjenje o¹trine slike kod reflektora nije iskljuèivo posledica centralne obstrukcije. Ono ¹to najèe¹æe vi¹e sni¾ava kvalitet slike u reflektorima su posledice vec pomenute èetiri puta veæe osetljivosti reflektivne povr¹ine na bilo kakve nepravilnosti i deformacije.

Kao prvo, ista gre¹ka u figuri optièke povr¹ine prouzrokovaæe 4 puta veæu gre¹ku u fokusu reflektora, nego u fokusu refraktora. Zatim, isti stepen mikroskopskih nepravilnosti na optièkoj povr¹ini prouzrokovaæe èetiri puta veæe rasipanje svetlosti kod reflektora. Ova dva faktora su verovatno bila glavni uzrok lo¹e reputacije reflektora u pro¹losti, kada je kvalitet izrade ogledala bio generalno nizak. U poslednjoj deceniji ogledala se sve vi¹e prave na visokom nivou kvaliteta, gde su ovi efekti svedeni na minimum. Meðutim, ova "preosetljivost" reflektivne povr¹ine jo¹ uvek doprinosi lo¹ijem kvalitetu slike reflektora zbog veæe osetljivosti na nepravilnu kolimaciju, kao i na termalne deformacije optièke povr¹ine.

Odstupanje od idealnog polo¾aja ose ogledala od ose fokusera, ili centriranosti i razmaka meðu ogledalima kod Cassegraina takoðe æe prouzrokovati veæe aberacije u reflektoru nego u refraktoru. Kod Newton reflektora, maksimalno tolerantno odstupanje ose primarnog ogledala od ose fokusera je oko 3 luène minute (slièno efektu 1/3 talasa sferne aberacije. U ravni slike jednog 200mm f/6 Newton reflektora ovo odgovara odstupanju ose primarnog ogledala od sredi¹ta fokusera od svega 1mm. Veæina vlasnika Newton reflektora nema bitno bolji nivo kolimacije (¹to ne znaèi da je to te¹ko, ili neizvodljivo), a ne retko je i gora od toga.

Najzad, termalne deformacije optièke povr¹ine prouzrokovaæe takoðe èetiri puta veæe aberacije u reflektoru nego u refraktoru. Do ovog dolazi zbog toga ¹to se staklo skuplja kad se hladi, ali se ne skuplja ravnomerno celom optièkom povr¹inom. Deformisana optièka povr¹ina dovodi do sni¾enja kvaliteta slike, i teleskop je obièno beskoristan za vi¹a uveæanja. Kada staklo dostigne termalnu ravnote¾u sa vazduhom, optièka figura se vraæa u svoje originalno stanje.

Ovome su vi¹e izlo¾eni veæi reflektori, i ako se temperatura vazduha menja (obièno pada) tokom noæi, ovi instrumenti mogu nikad da ne dostignu termalnu ravnote¾u. Sa druge strane, refraktori, manje osetljivi i ogranièeni na manje aperture, mnogo br¾e dostignu termalnu ravnote¾u (obièno do pola sata, ili manje).

Dodatni faktor koji vi¹e pogaða kvalitet slike u veæim aperturama nego u manjim - i prema tome vi¹e reflektore nego refaktore - je uticaj atmosferskih turbulencija. ©to je veæi otvor objektiva, to je veæi deo talasnog fronta svetlosti sa nebeskog tela koji objektiv koristi. I ¹to je veæi deo talasnog fronta, to je veæa deformacija izazvana njegovim prolaskom kroz atmosferu. Ova atmosferska deformacija je po efektu ista kao i deformacija same optièke povr¹ine teleskopa. Poèinje primetno da utièe na kvalitet slike kako apertura prelazi ~100mm. ©to je apertura veæa, to je veæe i ogranièenje teoretskog kontrasta i razdvojne moæi prouzrokovano atmosferskim turbulencijama. Kao posledica toga, praktièna granica razdvojne moæi teleskopa je na nivou aperture od 250mm-300mm (vrlo retko ostvarljiva). Daljim porastom aperuture dobija se samo na kolièini svetlosti. Drugim reèima, 200mm reflektor èesto neæe dati bitno bolju sliku planetarnih detalja od, recimo, 120mm refraktora - èak i ako su podjednakog optièkog kvaliteta - samo zbog toga ¹to je vi¹e pogoðen uticajem atmosferskih turbulencija. Veæe aperure, u principu, zahtevaju bolje osmatraèke uslove da bi se pribli¾ile svom teoretskom potencijalu.

Postoje i drugi èinioci koji doprinose "lo¹em glasu" reflektora. Jedan je da je polje slike èesto nedovoljno za¹tiæeno od zalutale svetlosti i internalnih refleksija. Sa malo pa¾nje, ovo se mo¾e potpuno odstraniti u Newton reflektoru, dok Cassegrain uvek ima makar minimalan nivo zalutale direktne svetlosti u centralnoj tubi koja vodi u fokuser. Zbog toga je vrlo va¾no da je unutra¹njost ove tube anti-reflektivna.

Sve u svemu, reflektori su izlo¾eni veæem broju faktora koji potencijalno mogu da snize nivo kvaliteta slike. Meðutim, ako je instrument kvalitetno izraðen, i vlasnik zna koji su uslovi neophodni da on dostigne svoje stvarne moguænosti, kvalitet slike u reflektoru mo¾e sasvim da se pribli¾i kvalitetu slike u refraktoru sliène aperture. Mada æe apohromat jo¹ uvek primetno da prema¹i reflektor sliène aperture, ako se poredi sa kvalitetnim reflektorom podjednake cene, jednostavno nema ¹anse.

U zakljuèku, dobro izraðen reflektor je uvek bolja vrednost od refraktora ahromata, a posebno od apohromata. Bilo koja odreðena suma novca kupuje dvostruko - ili vi¹e - neba sa reflektorom. I pored toga, uvek je bilo i biæe ljudi koji æe radije posedovati refraktor. Jedan od razloga je da refraktori zahtevaju manje pa¾nje i odr¾avanja, i da su generalno manje osetljivi na niz èinilaca koji mogu da ugroze kvalitet slike. Takoðe, usmeravanje i voðenje teleskopa je prirodnije sa zadnjeg, nego sa prednjeg kraja tube. Newton je udobniji za posmatranje objekata blizu zenita, ali polo¾aj okulara zahteva dosta ¹etanja oko teleskopa, i ne retko neudobne polo¾aje - posebno ako je ekvatorijalno montiran i tuba ne mo¾e da se rotira u nosaèima (oko ose). Najzad, za neke ljude su refraktori jednostavno lep¹i - slika i prilika toga kako teleskop treba da izgleda. I kako govora¹e stari Latini: "De gustibus non est disputandum." (o ukusima se ne raspravlja).

(mart 2002.)


| Home | Sadr¾aj | Galaksija | Sunèev sistem | Teorija i praksa |
| Instrumenti | Istorija i tradicija  | Efemeride 2002 |

vrh