am@astronomija.co.yu

 

 

 Sijalica

 

Imate li svoje mišljenje?
Posetite naš forum
-  FAMA

 

 

 

 

Sadržaj AM

 

 

 

 

Osnovi problematike svjetlosnog zagađenja
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 15 16 17 18 19  | Sardžaj |
 

1.1. Svjetlosno zagađenje, uvod u problematiku


Danas kada je šira javnost i kod nas* upoznata sa terminom "svjetlosno zagađenje" gotovo da se je i teško prisjetiti vremena od samo prije godinu ili dvije dana kada je i sam spomen tog termina u toj istoj javnosti izazivao podsmjeh, čuđenje i nevjericu. Rastući globalni problem ponukao je UN 1992. godine na donošenje rezolucije kojom se obvezujemo sačuvati zvjezdano noćno nebo u njegovoj punoj ljepoti tako za današnje tako i za buduće naraštaje.

Najnovija istraživanja implikacija svjetlosnog zagađenja upozoravaju na nužnost očuvanja prirodne izmjene dana i noći!

Zahvaljujući upornim i svestranim edukativnim nastojanjima (plakati, predavanja, novine, radio, televizija..) uspjelo se problematiku svjetlosnog zagađenja (i kod nas) pokrenuti sa mrtve točke.

U Istri je posebno bila značajna ekološko-astronomska akcija "Neka naša Istra blista, ali ne po noći", realizirana u organizaciji Turističke zajednice Istarske županije, a na poticaj Zvjezdarnice Višnjan, 2002. godine.

Otada, pojedine Istarske općine (Višnjan, Kanfanar, Žminj, Sv. Lovreč..) otpočele su sa svjesnim postavljanjem ekoloških "full cut off" rasvjetnih tijela, koja predstavljaju rješenje problema svjetlosnog zagađenja.


Nadamo se da će uskoro i drugi krenuti njihovim putem. U tom smislu pred nama je još trnovit i dug put, kako u edukativnom tako i u praktičnom smislu. Stranice koje slijede predstavljaju presjek kroz problematiku.

 prethodna | 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 11 12  13  14 15 16 17 18 19 |
 |
Sardžaj | 

Copyright © Astronomska udruga "Vidulini" - 2004. – Marino Tumpić
Powered by: Omnicron

* Misli se na Istru i Hrvatsku, prim. redakcije

(oktobar2004.)

vrh